Najbardziej poszukiwani pracownicy w 2019?

Rekordowo niskie bezrobocie oraz umocniony rynek pracownika - taki był 2018 rok, taki też będzie nowy, 2019. Prognozy potwierdzają, że firmy jeszcze nie nasyciły się nowymi pracownikami i w najbliższych miesiącach nadal możemy spodziewać się dużej rywalizacji o kadry. To dobry moment na zmianę pracy. Postanowiliśmy przyjrzeć się zawodom, z których specjaliści w Polsce będą w tym roku najbardziej poszukiwani. 

IT dalej na szczycie

Sektor nowoczesnych technologii cechuje się dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że w branży brakuje ponad 50 tysięcy specjalistów. Liczba wydaje się duża, ale specjaliści IT są poszukiwani nie tylko przez firmy technologiczne. Rekrutacja specjalistów będzie odbywała się w bankach, które ograniczając zatrudnienie w oddziałach i na stanowiskach administracyjnych w centralach, rozwijają bankowość mobilną wraz z nowymi usługami cyfrowymi. W związku z tym na największy wybór ofert będą mogli liczyć deweloperzy i testerzy oprogramowania oraz eksperci systemów ERP. Wzrośnie też zapotrzebowanie na informatyków z kompetencjami wspierającymi automatyzację pracy. Z kolei studenci informatyki i absolwenci kursów informatycznych łatwo znajdą pracę w centrach i działach wsparcia IT, które w Polsce coraz chętniej uruchamiają międzynarodowe firmy. Kandydaci z podstawową wiedzą informatyczną i ze znajomością języków obcych będą mogli przebierać w ofertach – szczególnie specjaliści pracujący na pierwszej i drugiej linii wsparcia IT, którzy znają niemiecki i francuski.
Coraz większym zainteresowaniem pracodawców będą się również cieszyć specjaliści IT odpowiadający za obszar bezpieczeństwa. Obserwuje się duże zapotrzebowanie na data scientist, czyli specjalistów zajmujących się analizą dużej ilości danych, którzy łączą fachową wiedzę z szerokim zrozumieniem biznesu.

Nowe technologie sprzyjają zatrudnieniu 

Przeobrażenia w polskiej gospodarce przestawiającej się na nowe technologie sprzyjają zatrudnianiu inżynierów z działów badawczo-rozwojowych i analityków systemowych. Częścią tych zmian jest szybki rozwój e-commerce i e-marketingu. W praktyce już wszystkie oferty pracy dla marketingowców obejmują również działania w sieci, w tym w mediach społecznościowych. Dla wielu firm 2019 rok będzie ostatnim momentem na zbudowanie swojej przewagi konkurencyjnej w e-sprzedaży oraz marketingu internetowym. A to oznacza nie tylko atrakcyjne oferty dla ekspertów e-commerce, ale także ciekawe perspektywy rozwoju dla osób stawiających pierwsze kroki w branży.

Etat w SSC/BPO

Na brak pracy nie będą też narzekać lingwiści, których nadal będzie łowił szybko rosnący sektor usług biznesowych, centrów usług wspólnych i outsourcingu (SSC/BPO), które kuszą stabilną pracą i dobrym pakietem benefitów. Najtrudniejsze do obsadzenia wakaty i najlepiej płatne są stanowiska, które wymagają znajomości języka niemieckiego, włoskiego oraz języków skandynawskich. Nowe inwestycje powiększają liczbę ofert pracy dla dyrektorów. Firmy szukają dzisiaj managerów, którzy w warunkach bardzo silnej konkurencji potrafią zapewnić wzrost, trzymać w ryzach koszty, a jednocześnie są mobilni i elastyczni. O pozyskanie takich pracowników jednak nie będzie łatwo, dlatego w tych przypadkach w dalszym ciągu najlepiej sprawdzi się  metoda executive search. Polega ona na poszukiwaniach bezpośrednich, pozwala dotrzeć do kandydatów, którzy w danym momencie nie poszukują aktywnie pracy.

Rozwój centrów usług biznesowych w Polsce, które przejmują coraz bardziej zaawansowane procesy – i działają już nie jako tańsze wsparcie (back office), ale centra operacyjne, zwiększy też zapotrzebowanie na doświadczonych finansistów, w tym specjalistów od ryzyka i analityków biznesowych. Najbardziej poszukiwani będą samodzielni księgowi z doświadczeniem w systemach SAP oraz Symfonia i dobrą znajomością prawa podatkowego oraz analitycy biznesowi. Wzrasta również popyt na specjalistów księgowych ds. podatków, którzy odpowiadają za rozliczenia w firmach. 

Przemysł i logistyka

Firmy przemysłowe oraz związane z branżą logistyczną i transportem są w czołówce pracodawców, którzy w pierwszym kwartale 2019 roku najczęściej będą poszukiwać nowych pracowników. Plany związane ze znacznym powiększaniem swoich zespołów deklarują też pracodawcy z branży budowlanej związanej z kopalniami i przemysłem wydobywczym oraz handlem. W wyniku dynamicznego rozwoju sektora produkcyjnego w Polsce, wiele firm w dalszym ciągu będzie poszukiwać doświadczonych kierowników projektów. Taki trend jest rezultatem seryjnych projektów produkcyjnych, wdrażanych przez polskie i międzynarodowe firmy. Kierownicy projektów są niezbędni do zarządzania procesem wdrożenia nowych produktów i technologii, obserwowanego na szeroką skalę w polskim sektorze produkcyjnym.
Wśród poszukiwanych pracowników będą też inżynierowie i operatorzy produkcji, a także inżynierowie automatycy, których potrzebuje automatyzujący się przemysł. Nieustannie będziemy także mówić o niedoborze niebieskich kołnierzyków - elektryków, spawaczy, mechaników, hydraulików, stolarzy czy kierowców, zwłaszcza samochodów ciężarowych. 

Dobre perspektywy nie dla wszystkich?

Jedną z nielicznych grup zawodowych, które w 2019 roku mogą być zagrożone zwolnieniami, są bankowcy, którym nie sprzyja postępująca konsolidacja sektora bankowego i rozwój bankowości online. Na wybór ofert pracy nie mogą liczyć absolwenci administracji, kulturoznawcy, politolodzy czy specjaliści ds. turystyki, którzy chcieliby pracować w biurze podróży. Problem mogą mieć szczególnie ci, którzy nie zadbali o naukę języków obcych. Wprawdzie zdobędą zatrudnienie w call centers, ale już trudniej może być o pracę w centrach usług biznesowych, gdzie proste, powtarzalne czynności powierzane juniorom bez doświadczenia w coraz większym stopniu są automatyzowane. Warto więc w nowym roku zainwestować w zdobycie cyfrowych kompetencji i naukę języków obcych.

W nowym roku większość pracodawców w Polsce planuje wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku i pozyskać nowe talenty. Firmy zdają sobie sprawę, że w wielu branżach i obszarach specjalizacyjnych wzrost wynagrodzeń pozostanie elementem kluczowym do zatrzymania w firmie wykwalifikowanych pracowników, których kompetencje i doświadczenie są niezbędne dla dalszego rozwoju biznesu. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Model kompetencji od podszewki

Zarządzanie przez kompetencje to część składowa strategii zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Kompetencje pracowników mają bowiem kluczowe znaczenie dla osiągania założonych celów firmy. W związku z tym, że firma powinna nieustannie
CZYTAJ

Rola komunikacji wewnętrznej w firmie

Brak odpowiedniej komunikacji wewnętrznej jest wskazywany jako jedna z głównych przyczyn nieefektywności firmy. W budowaniu pozytywnego wizerunku firmy istotna jest więc dobrze zaplanowana strategia komunikacyjna, obejmująca nie tylko działania
CZYTAJ

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kiedy szukamy pracy i w końcu otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, jesteśmy jednocześnie zadowoleni, ale też często zestresowani. Z jednej strony zależy nam na tym, aby podczas rekrutacji wypaść jak najlepiej i zostać zapamiętanym. Z drugiej
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl