Do zatrudnienia jeden krok…

Nie polegaj wyłącznie na słowach, mowa ciała może również pomóc Ci zdobyć wymarzoną pracę! Komunikacja niewerbalna stanowi istotny element prezentacji naszej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto poznać sygnały, jakie wysyła nasze ciało, by współgrały one z naszymi zamierzeniami. Przejmij kontrolę nad swoim ciałem!

Uścisk dłoni

To pierwszy element, na który większość rekruterów zwróci uwagę, choć według znawców mowy ciała jest jednym z najbardziej „przeinterpretowanych” gestów. Mimo wszystko, pewny i zdecydowany uścisk dłoni to niezawodny sposób na dobre rozpoczęcie starań o pracę. Słaby uścisk dłoni, nazywany „rybim”, będzie świadczył o twojej słabości, z drugiej jednak strony „uścisk miażdżący stawy”, również nie powie o tobie zbyt wiele dobrego. 

Sposób siedzenia

Bardzo łatwo zapomnieć o tym (istotnym!) elemencie dobrego wrażenia. Dobra postawa ciała to podstawa! Garbienie się, siedzenie na skraju krzesła może określić Cię jako osobę arogancką, leniwą, bądź bardzo niepewną siebie. Zbytnie pochylanie się do przodu z łokciami opartymi na stoliku, przedstawi Cię w mało przyjacielski sposób, wręcz agresywny i narzucający się. Przyjmij pozycję wygodną, elegancką, ale przede wszystkim otwartą i pełną zainteresowania. Pamiętaj, by ograniczyć wiercenie się do minimum!

Kontakt wzrokowy

Rozmowa kwalifikacyjna powinna mieć formę dialogu między rekruterem a kandydatem. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą zapewni go o Twoim zainteresowaniu.  Błądzenie wzrokiem dookoła czy utkwiony wzrok w jednym punkcie ujawni Twoje zdenerwowanie, brak pewności siebie, czy zniechęcenie. Staraj się być jak najbardziej naturalny. Z drugiej jednak strony, nadmierne wpatrywanie się w rekrutera wprawi go w zakłopotanie, bądź, co gorsza, mocno przestraszy.

Aktywne słuchanie

Potakuj gdy słuchasz. Każdy chce się czuć niczym wspaniały mówca, budzący zainteresowanie swoją wypowiedzią. W tym wypadku rekruterzy nie stanowią wyjątku. Utrzymujmy kontakt wzrokowy, minimalnie pochylmy naszą postawę do przodu oraz co jakiś czas z zainteresowaniem i aprobatą kiwnijmy głową, a nasz rozmówcą będzie przekonany o szczerym zainteresowaniu z naszej strony.

Sposób mówienia

To co mówimy, może zostać nieświadomie zdominowane poprzez sposób w jakim mówimy. Jeśli barwa naszego głosu należy do tych wysokich, postarajmy się ją obniżyć o jeden ton. By odbiór naszego komunikatu był jak najbardziej szczery i naturalny, nie zapominajmy o szybkości i głośności mówienia. Mruczenie pod nosem czy krzykliwy głos z pewnością nie zapewnią nam dobrego wrażenia. Flegmatyzm również nie jest w cenie. 
Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia sytuacja stresowa, powodująca ścisk w gardle i wszelkie zmiany w tonie i barwie naszego głosu. Weźmy kilka głębokich wdechów, a gdy istnieje taka potrzeba, poćwiczmy w domu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na koniec

Ważne, by na rozmowie o pracę wypaść jak najbardziej naturalnie i swobodnie. Head Hunterzy to zazwyczaj osoby z wykształceniem psychologicznym, wszelkie próby mijania się z prawdą, czy niepewności  zostaną przez nich bardzo szybko wyłapane. Poza tym warto mieć na uwadze, że nasze gesty i postawa odgrywają równorzędną rolę w odbiorze naszej osoby, co nasze słowa i doświadczenie. 
Pamiętaj, że bycie profesjonalnym nie zwalnia od uprzejmości i uśmiechu na twarzy!

Comments are closed.