Do zatrudnienia jeden krok…

Nie polegaj wyłącznie na słowach, mowa ciała może również pomóc Ci zdobyć wymarzoną pracę! Komunikacja niewerbalna stanowi istotny element prezentacji naszej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto poznać sygnały, jakie wysyła nasze ciało, by współgrały one z naszymi zamierzeniami. Przejmij kontrolę nad swoim ciałem!

Uścisk dłoni

To pierwszy element, na który większość rekruterów zwróci uwagę, choć według znawców mowy ciała jest jednym z najbardziej „przeinterpretowanych” gestów. Mimo wszystko, pewny i zdecydowany uścisk dłoni to niezawodny sposób na dobre rozpoczęcie starań o pracę. Słaby uścisk dłoni, nazywany „rybim”, będzie świadczył o twojej słabości, z drugiej jednak strony „uścisk miażdżący stawy”, również nie powie o tobie zbyt wiele dobrego. 

Sposób siedzenia

Bardzo łatwo zapomnieć o tym (istotnym!) elemencie dobrego wrażenia. Dobra postawa ciała to podstawa! Garbienie się, siedzenie na skraju krzesła może określić Cię jako osobę arogancką, leniwą, bądź bardzo niepewną siebie. Zbytnie pochylanie się do przodu z łokciami opartymi na stoliku, przedstawi Cię w mało przyjacielski sposób, wręcz agresywny i narzucający się. Przyjmij pozycję wygodną, elegancką, ale przede wszystkim otwartą i pełną zainteresowania. Pamiętaj, by ograniczyć wiercenie się do minimum!

Kontakt wzrokowy

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą zapewni go o Twoim zainteresowaniu rozmową.  Błądzenie wzrokiem dookoła czy utkwiony wzrok w jednym punkcie ujawni Twoje zdenerwowanie, brak pewności siebie, czy zniechęcenie. Staraj się być jak najbardziej naturalny.Z drugiej jednak strony, nadmierne wpatrywanie się w rekrutera wprawi go w zakłopotanie, bądź, co gorsza, mocno przestraszy.

Aktywne słuchanie

Potakuj gdy słuchasz. Każdy chce się czuć niczym wspaniały mówca, budzący zainteresowanie swoją wypowiedzią. W tym wypadku rekruterzy nie stanowią wyjątku. Utrzymujmy kontakt wzrokowy, minimalnie pochylmy naszą postawę do przodu oraz co jakiś czas z zainteresowaniem i aprobatą kiwnijmy głową, a nasz rozmówcą będzie przekonany o szczerym zainteresowaniu z naszej strony.

Sposób mówienia

To co mówimy, może zostać nieświadomie zdominowane poprzez sposób w jakim mówimy. Jeśli barwa naszego głosu należy do tych wysokich, postarajmy się ją obniżyć o jeden ton. By odbiór naszego komunikatu był jak najbardziej szczery i naturalny, nie zapominajmy o szybkości i głośności mówienia. Mruczenie pod nosem czy krzykliwy głos z pewnością nie zapewnią nam dobrego wrażenia. Flagmatyzm również nie jest w cenie. 
Rozmowa kwalifikacyjna to bez wątpienia sytuacja stresowa, powodująca ścisk w gardle i wszelkie zmiany w tonie i barwie naszego głosu. Weźmy kilka głębokich wdechów, a gdy istnieje taka potrzeba, poćwiczmy w domu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na koniec

Ważne, by na rozmowie o pracę wypaść jak najbardziej naturalnie i swobodnie. Head Hunterzy to zazwyczaj osoby z wykształceniem psychologicznym, wszelkie próby mijania się z prawdą, czy niepewności  zostaną przez nich bardzo szybko wyłapane. Poza tym warto mieć na uwadze, że nasze gesty i postawa odgrywają równorzędną rolę w odbiorze naszej osoby, co nasze słowa i doświadczenie. 
Pamiętaj, że bycie profesjonalnym nie zwalnia od uprzejmości i uśmiechu na twarzy!

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Kiedy mogę potrzebować modelu kompetencyjnego?

Czym jest model kompetencyjny? W jakich obszarach działalności firmy znajduje zastosowanie? Dlaczego warto go stosować i w jaki sposób się go tworzy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi koniecznie przeczytaj nasz wpis!
CZYTAJ

Co czeka pracownika podczas audytu personalnego?

Czym jest audyt personalny i w jakim celu się go stosuje? Ideą każdego audytu jest przeprowadzenie obszernej oceny danego procesu. W tym przypadku, przedmiotem audytu będzie kadra pracowników. Co więc czeka pracownika podczas audytu? Sprawdźcie!
CZYTAJ

Analityka w HR. Co i jak mierzyć?

Czy procesy w HR można mierzyć? Jak się okazuje, nie tylko można, ale nawet trzeba. Dzięki analityce, branża ta zyskuje bowiem nowy, lepszy wymiar. Jakie więc procesy HR-owe powinniśmy zatem mierzyć i co zrobić, żeby nie zagubić się w gąszczu danych?
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl