Aplikować, czy nie – oto jest pytanie!

Intensywnie szukasz pracy, bądź obecne zajęcie nie spełnia Twoich oczekiwań i chcesz coś zmienić. Godzinami śledzisz nowe oferty, na które bez zastanowienia wysyłasz swoje aplikacje. Bo przecież trzeba dać się zauważyć. Osoby zajmujące się profesjonalnie procesami rekrutacyjnymi, często spotykają się z aplikacjami „na ślepo”. Bywa, że jedna osoba podsyła się niemal na wszystkie aktualnie oferowane przez firmę stanowiska, bez względu na to, czy byłaby na nie adekwatnym kandydatem. To trochę tak, jakby uznać wysyłanie CV za hobby. Jeżeli liczba Twoich aplikacji zdecydowanie przewyższa wszelkie normy… Jeśli kierujesz się zasadą „ilość ponad jakość”… Zanim po raz kolejny klikniesz „aplikuj”, przeczytaj poniższe wskazówki.

Po pierwsze, szanuj czas rekrutera

Profesjonalni HR-owcy prowadzą kilka projektów jednocześnie. Jeśli więc zdarzy się, że Twoje CV pojawi się przy zupełnie różnych projektach i nie będzie spełniało żadnych wymagań, rekruter następnym razem może już nie poświęcić czasu na Twoją kandydaturę. Utracone raz zaufanie, bardzo ciężko odzyskać.
Czytaj dokładnie oferty pracy. Jeżeli wśród listy wymagań, nie znajdujesz swoich umiejętności, a opis stanowiska nie bardzo wpisuje się w twoje oczekiwania – odpuść. 

Po drugie, szanuj swój czas

Dzwoni upragniony telefon i rozpoczyna się Twoja rekrutacja, pytanie tylko na jakie stanowisko i gdzie? Niestety liczba ofert pracy, na które aplikowałeś, była zbyt duża by je zapamiętać. Ostatecznie rekruter wyczuwa wahanie w Twoim głosie, zwłaszcza jeśli nie bardzo potrafisz umotywować swoją kandydaturę. Na rozmowę kwalifikacyjną raczej nie masz co liczyć.
Aplikuj tylko na te pozycje, które rzeczywiście Cię interesują.

Po trzecie, upewnij się czy to praca dla Ciebie

Czy twoje CV odpowiada profilowi poszukiwanego przez firmę kandydata? HR-owcy przeglądają dziennie setki aplikacji, a jeśli Twoja nie spełnia kilku poszukiwanych elementów, bardzo szybko zostanie odrzucona. 
Komponując swój życiorys w taki sposób, aby odpowiadał na potrzeby zawarte w ofercie pracy, staniesz się odpowiednią osobą na dane stanowisko.

Po czwarte, miej pewność, że chcesz tę pracę

Wróć do podstawowych pytań i spróbuj znaleźć na nie odpowiedzi. Dlaczego tak właściwie szukasz pracy? Jakiej pracy szukasz? 
Jeśli uwierzysz, że jesteś osobą, której poszukują, a dodatkowo potwierdzi to Twoje CV – teoretycznie masz już tę pracę. 

Na koniec…

Stosowanie się do powyższych rad, pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu. Wykorzystaj go na lepsze przygotowanie się do potencjalnej rozmowy z rekruterem.
Stawiaj na jakość aplikacji, ponad jej liczbę, a praca znajdzie Cię szybciej niż myślisz.
 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Millenialsi nie tacy źli, jak ich malują. 3 największe mity o młodym pokoleniu

Według ekspertów badających zjawiska występujące obecnie na rynku pracy, za 8 lat, Millenialsi będą stanowić większość kadry pracowniczej w Polsce. Jak podoba się to pracodawcom?
CZYTAJ

Daj się złapać w sieci! Moc zawodowych portali społecznościowych

W czasach rynku pracownika rekruterom nie jest tak łatwo pozyskać wartościowego kandydata do pracy. HR-owcy zmuszeni są więc do wyjścia przed szereg i zastosowania bardziej kreatywnych metod rekrutacji, niż publikacja standardowego ogłoszenia.
CZYTAJ

Kompetencje na celowniku. Dlaczego są takie ważne?

Czym są kompetencje pracownika? Z pojęciem tym spotykamy się bardzo często, rzadko zastanawiamy się jednak nad jego prawdziwym znaczeniem. Tymczasem, zrozumienie go jest kluczowe zarówno dla pracodawcy, jak i samego pracownika.
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl