Wyższe wynagrodzenie – który język mi w tym pomoże?

Na współczesnym, niezwykle konkurencyjnym rynku pracy, znajomość języków obcych staje się coraz częściej istotnym czynnikiem zawężającym poszukiwania odpowiedniego kandydata. Umiejętność biegłej komunikacji w obcym języku staje się przepustką nie tyle do pracy, co do międzynarodowej kariery i wysokich zarobków. Jakie więc języki zwiększają nasze szanse na zatrudnienie i wyższe wynagrodzenie?

Analiza trendów na przestrzeni ostatnich lat pokazuje wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców osobami ze znajomością co najmniej jednego języka obcego. Podczas gdy większość pracodawców uznaje biegłą znajomość języka angielskiego za oczywiste minimum, znajomość kolejnego języka staje się kryterium coraz bardziej pożądanym dla pracodawcy, a dla pracownika coraz bardziej opłacalnym. Pionierem w zatrudnianiu osób z odpowiednimi kompetencjami językowymi są od pewnego czasu centra usług biznesowych. Ten stosunkowo nowy sektor przebojem zdobył krakowski rynek. Międzynarodowy charakter tych firm, sprawia, że biegła znajomość języka angielskiego dla wielu pracodawców jest już standardem. Często język angielski jest językiem, który jest wykorzystywany do komunikacji wewnątrz firmy, ponieważ wśród pracowników znajdują się osoby, które niekoniecznie biegle mówią po polsku.

Języki obce przepustką do kariery

Jak pokazuje raport Salary Tracker, przygotowany przez Advisory Group TEST Human Resources przy współpracy z ASPIRE, coraz więcej pracodawców zainteresowanych jest pracownikami biegle posługującymi się językiem niemieckim, francuskim czy włoskim. Łatwiejsza ścieżka kariery zapowiada się dla osób znających języki skandynawskie czy południowosłowiańskie. Częściej poszukiwani są także kandydaci, którzy potrafią komunikować się w języku arabskim czy hindi, a więc w językach zupełnie egzotycznych, jak na realia krakowskiego rynku. Badanie Salary Tracker pokazuje, że niemal połowa centrów wymaga znajomości języka niemieckiego. Coraz popularniejszy staje się również język holenderski, którego znajomości wymaga co czwarte centrum.

 

Liczba centrów wykorzystujących dany język obcy w procentach

Źródło: Raport Salary Tracker, Jesień 2016

 

Zarobki w centrach usług biznesowych

Sektor SSC/BPO jest idealnym miejscem pracy szczególnie dla młodych ludzi. Dynamiczny charakter i międzynarodowe środowisko sprawiają, że osobom nawet bez większego doświadczenia, ale ze znajomością wymaganych języków proponowane są wysokie zarobki. Młodszy księgowy może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w granicach 3400-4562 zł brutto. Rozpiętość zarobków jest w dużej mierze uzależniona od znajomości konkretnego języka obcego i obszaru księgowości. Najwięcej otrzymają młodsi księgowi w obszarze księgi głównej z językiem niemieckim - mediana na tym stanowisku wynosi około 4,5 zł brutto. W obszarach związanych z zobowiązaniami czy należnościami pracownicy niemieckojęzyczni mogą oczekiwać zarobków w okolicach 3,6 tys. zł brutto.  Nieco mniej zarobią osoby na tych samych stanowiskach znające język francuski lub hiszpański – ok. 3,5 tys. zł brutto.  

Inwestycja w języki obce może przynieść wymierne korzyści i to w dość szybkim czasie. Warto jednak pamiętać, że dla pracodawcy nie liczy się sama znajomość języka, ważna jest także znajomość specyfiki rynku danego kraju, a czasem nawet i obowiązującego w nim prawa. Właśnie te czynniki, niemalże na równi z umiejętnością komunikowania się w obcym języku, zwiększają nasze szanse na wysokie wynagrodzenie.

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Zakochaj się w swojej pracy!

Praca jest jak relacja miłosna - wiążemy z nią swoje losy albo tylko na chwilę, albo na parę lat, albo... na całe życie. Często poszukujemy zresztą „tej jedynej”, której chcielibyśmy powiedzieć: „aż emerytura nas nie rozłączy…”.
CZYTAJ

Rozwój osobisty. Jak poznawać i rozwijać mocne strony pracownika?

Możliwość rozwoju to dziś największa wartość dla pracowników. Nawet wysoka pensja czy pozytywna atmosfera w pracy, na dłuższą metę stają się niczym, jeśli nie towarzyszą im perspektywy zdobywania nowych umiejętności.
CZYTAJ

RODO w praktyce. Co oznacza dla HR-owców?

Już w maju 2018 roku wejdą w życie regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, zwane także w skrócie RODO, niesie ze sobą szereg ogromnych zmian. Sprawdźcie czego można się spodziewać!
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) informujemy, iż administratorem Pani/Pana danych osobowych będzie: AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (ul. Zwierzyniecka 30, 31-105 Kraków). Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu odpowiedzi na pytania oraz ew. przedstawienia oferty handlowej i nie będą udostępniane innym odbiorcom. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.