Śmiało możemy powiedzieć, że temat transparentności wynagrodzeń zyskuje na znaczeniu. Potwierdza to chociażby wprowadzona dyrektywa unijna właśnie z tego obszaru. Czemu jednak w ogóle warto mówić o przejrzystości płac? Jakie korzyści niesie to dla pracowników i samej organizacji?
Transparentność płac to sytuacja, w której zasady dotyczące wynagrodzeń w firmie są jawne i zrozumiałe dla wszystkich. W praktyce może to oznaczać różne rzeczy. Może to być publikowanie dokładnych stawek płacowych, udostępnienie widełek wynagrodzeń, a także tłumaczenie, jakie czynniki wpływają na poziom zarobków (np. doświadczenie, staż pracy, wyniki czy umiejętności).
Musimy w tym momencie podkreślić, że na polskim rynku temat ten nadal budzi wiele kontrowersji. Wiele organizacji wciąż traktuje informacje o wynagrodzeniach jako poufne, a pracownicy często nie wiedzą, jak ich płaca kształtuje się w stosunku do innych. Obserwujemy jednak, że tendencja do wprowadzania większej transparentności płacowej rośnie. Dzieje się to szczególnie wśród młodych firm i startupów, gdzie kultura organizacyjna opiera się na otwartości i współpracy.
Omawiany dziś temat niesie ze sobą wiele korzyści dla pracowników. Dostęp do informacji o płacach pozwala ocenić, czy nasze wynagrodzenie jest adekwatne do np. włożonego wysiłku, doświadczenia i umiejętności. Kiedy stawki są jawne, znika pole do spekulacji i poczucia niesprawiedliwości. Dodatkowo kiedy człowiek wie, że jego płaca jest uczciwa i porównywalna z innymi, czuje się bardziej doceniony. A to przekłada się na wyższą motywację, zaangażowanie w obowiązki oraz spadek liczby rekrutacji! Potwierdzić to może regularne badanie satysfakcji pracowników.
Warto też podkreślić, że transparentność płacowa ułatwia planowanie kariery i podejmowanie decyzji związanych z rozwojem zawodowym. Pozwala też zmniejszyć napięcie w zespole, ponieważ wszyscy mają dostęp do tych samych informacji. Oznacza to mniej plotek, niepotrzebnych konfliktów i stresu.
Oczywiście nie tylko pracownicy zyskują na większej jawności w kwestii płac – również i sama organizacja czerpie z tego wiele korzyści. Na wstępie warto powiedzieć, że firmy które otwarcie komunikują zasady dotyczące płac, stają się bardziej atrakcyjne dla kandydatów. Może być to więc istotny czynnik przyciągający talenty. Kandydaci doceniają bowiem jasne reguły gry i chętniej aplikują do przedsiębiorstw, które nie ukrywają, jak kształtują się wynagrodzenia. Dodatkowo transparentność wynagrodzeń pomaga eliminować różnice wynikające z dyskryminacji. Kiedy stawki są jawne, trudniej jest faworyzować jednych kosztem innych. Firmy mogą więc liczyć na większe zaufanie swoich ludzi.
Omawiany dziś temat nie tylko usprawnia komunikację z ludźmi, ale także porządkuje procesy wewnętrzne. Firmy, które jasno określają, co wpływa na poziom wynagrodzenia, mogą w bardziej przemyślany sposób zarządzać awansami i podwyżkami. A to pomaga również w planowaniu budżetów. Kiedy bowiem zasady są jasne, a wynagrodzenia zdefiniowane, łatwiej jest zarządzać kosztami personalnymi i przewidywać wydatki związane z przyszłymi procesami rekrutacji pracowników.
We are among the first recruitment agencies and personnel consulting companies in Poland. Since 1991 we have provided recruitment and consulting services to key players operating on the market in Poland.
Jesteśmy jedną z pierwszych agencji rekrutacyjnych i firm doradztwa personalnego w Polsce. Od 1991 roku wspieramy działania HR z zakresu rekrutacji i konsultingu wśród czołowych firm prowadzących działalność na polskim rynku.
Comments are closed.