Work life balance, czyli świąteczny czas odpoczynku

Grudzień się kończy, zaczyna się więc czas na ostatni odpoczynek w tym roku! Na Gwiazdkę czeka wiele osób, aby móc w końcu cieszyć się chwilami dni wolnych od pracy. Jednak część pracowników nawet w tym wyjątkowym okresie nie potrafi na dobre oderwać się od obowiązków zawodowych, a przecież trzeba odetchnąć na koniec trudów mijającego roku. Nie tylko dlatego, że należy się zrelaksować i zregenerować. Świąteczne chwile spędzone w rodzinnym gronie pozwalają na to, by spojrzeć na wszystko z dystansu i na spokojnie wyciągnąć wnioski z doświadczeń minionego okresu. Co zatem należy zrobić, aby naprawdę wypocząć i do pracy powrócić w pełni sił?

W Święta zapomnij o pracy!

Prostym i skutecznym sposobem na odcięcie się od pracy jest wyłączenie służbowego telefonu, odstawienie na bok komputera i pozytywne nastawienie się na spędzenie świąt w gronie rodziny. Ktoś, kto chce to zmienić, musi przede wszystkim wykazać się silna wolą i uświadomić sobie, że w okresie świątecznym najważniejsze są rodzina i wypoczynek. Tym bardziej, że bardzo wiele z tych osób, które mają kłopot z zamknięciem drzwi do pracy, ma również kłopot z szerokim otwarciem drzwi na inne formy życia, na rodzinę, bliskich. 

Okres świąt i nadchodzącego Nowego Roku to zatem dobry czas na analizę relacji w rodzinie, zbilansowanie tego, co za nami, uporządkowanie pewnych spraw i wytyczenie sobie nowych ścieżek działania. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i postanowień typu rzucenie palenia, zadbanie o kondycję fizyczną. Jednak nawet tak, wydawałoby się, proste zalecenia niełatwo wprowadzić w życie. Są bowiem tacy, którzy mają kłopot z przestawieniem się na tryb odpoczynku, np. osoby, które pracując, cały czas telefonują, albo są zajęci komunikacją na odległość. Przyzwyczajenia biorą górę i niełatwo jest się od nich uwolnić. Mamy więc rady dla najbardziej zatwardziałych pracoholików, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez telefonu służbowego i sprawdzenia firmowego maila. 

Włącz tryb „praca” w wersji świątecznej

Jeżeli ciągle powracają do Ciebie myśli o zadaniach służbowych, spisz proste kroki, które możesz wykonać już po świętach. Nie muszą to być konkretne rozwiązania, ale jedynie pomysły przybliżające nas do zrealizowania celu już po wolnych dniach. W ten sposób mózg dostanie sygnał, że sprawa jest załatwiona i wreszcie będziesz mógł się cieszyć upragnionym odpoczynkiem. Pamiętaj, że mówienie o natłoku obowiązków zawodowych przypomni o przykrych zadaniach nie tylko tobie, ale też rozmówcy. Dlatego podczas Bożego Narodzenia postaraj się nie myśleć o zadaniach czekających na ciebie, ale skup się na przyjemnych czynnościach. Przecież czas ten możesz wykorzystać na rozmowy z rodziną czy zabawę z dziećmi. 

Jeśli twoja praca na co dzień wymaga dużej aktywności i poświęcenia, to przerwa może być męcząca. W takim wypadku odpoczynek traktujesz jak zbrodnię, zwłaszcza, gdy uważasz, że jesteś niezastąpiony i że rozpoczęty bez ciebie projekt runie. Jeśli codziennie potrzebujesz konkretnego zadania, wyznacz go sobie. Przygotuj sobie konkretne zadania do zrealizowania, ale tym razem te dotyczące świąt, np. posprzątaj w mieszkaniu lub przygotuj świąteczną potrawę na wigilijny stół.

Świąteczny czas poświęć na rozmowę z rodziną i spotkania ze znajomymi. W tym okresie nie ma znaczenia, co odpisał szef na maila wysłanego dwa dni wcześniej. Wszystkie zadania zawodowe mogą poczekać do twojego powrotu do biura. Tutaj nawet dla najbardziej opornych na świąteczny wypoczynek, nie ma kompromisu. Tutaj po raz kolejny powtórzymy, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wyłączenie telefonu i niesprawdzanie skrzynki mailowej. 

Święta magicznym lekiem na wszystko

Święta potrafią mieć zbawienny wpływ na naszą pracę. Są niczym lekarstwo, mimo że z pozoru wydaje nam się, że nic nam nie dolega, mamy siły i zapał do działania. Dlaczego czasem warto oddać się czynności „nicnierobienia” albo przynajmniej robienia rzeczy, które z naszą pracą nie są w ogóle związane? Mamy solidne argumenty!

Po pierwsze, jeśli jesteśmy wypoczęci, jesteśmy bardziej produktywni. Nie narażamy się na częste popełnianie błędów, lepiej funkcjonujemy w zespole, szybciej i łatwiej osiągamy dobre wyniki. Mamy energię do tego, by budować dobrą atmosferę w firmie. Po drugie łapiemy dystans. Biorąc wolne od pracy i ciesząc się świąteczną atmosferą możemy spojrzeć na życie zawodowe z dalszej perspektywy. Tkwiąc cały czas wśród tych samych spraw, tracimy dystans. Tymczasem, jeśli zrobimy przerwę, uświadomimy sobie, że pewne kwestie wyolbrzymialiśmy, angażowaliśmy się zbyt emocjonalnie, niepotrzebnie martwiliśmy się czy stresowali. Nagle okazuje się, że ten projekt, który mamy do skończenia, wcale nie jest tak trudny i nudny, jak wcześniej przypuszczaliśmy. Że ten klient wcale nie jest tak męczący, jak nam się wydawało. Że z szefem jednak można się jakoś dogadać. 

Dzięki takiej przerwie, możemy także popatrzeć bardziej krytycznie na naszą karierę i zastanowić się, czy kierunek, który obraliśmy, jest na pewno najlepszym z możliwych. Kolejnym „bonusem” Świąt jest przypływ kreatywności. Spędzając miło i beztrosko czas, możemy niespodziewanie wpaść na świetny pomysł zawodowy. Zmiana otoczenia, nowa rzeczywistość i odmienne doświadczenia potrafią działać inspirująco. Ponadto, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi ładujemy akumulatory i gromadzimy energię. A dzięki temu jesteśmy bardziej spostrzegawczy, pomysłowi, a nasz umysł jest bardziej chłonny. 

Kiedy zwalniamy obroty, potrafimy bardziej skupić się na tym, co jest tu i teraz. Stajemy się bardziej uważni, świadomie przeżywamy chwile. W codziennym pędzie nie zwracamy uwagi na to, co jest dookoła. Nie zachwycamy się wówczas przyrodą, nie dostrzegamy, jak pięknie mogą wyglądać drzewa w parku, obok którego gnamy spóźnieni na spotkanie służbowe. Nie celebrujemy ważnych chwil, jak np. obiad z rodziną, bo jemy go w biegu. W pośpiechu zapominamy o wielu rzeczach. Dlatego podczas Świąt warto zatrzymać się, żeby móc docenić to, co się ma i cieszyć się. Tak zwyczajnie, po ludzku.

Mamy nadzieję, że nie musimy Was dłużej przekonywać do tego, że musicie zwolnić tempo i beztrosko cieszyć się świątecznym czasem odpoczynku. 

Korzystając z okazji chcemy Wam życzyć, by Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosły ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. Życzymy, by był on czasem wyzwań, nowych horyzontów i sukcesów na polu zawodowym oraz osobistym. 

Comments are closed.