Zdjęcie do CV – jakie wybrać?

Mówi się, że na efekt pierwszego wrażenia wystarczy zaledwie parę sekund. Gdyby zatem w tym kontekście wziąć pod uwagę CV, niewątpliwie bardzo ważną rolę odgrywa tutaj nasze zdjęcie. Czy tego chcemy, czy nie to w wielu przypadkach ono decyduje o tym czy przyciągniemy uwagę rekrutera, a nawet czy w konsekwencji zostaniemy zaproszeni na rozmowę  kwalifikacyjną. Przy konstruowaniu CV warto zatem zwrócić uwagę na ten aspekt i odpowiednio dobrać zdjęcie. To może zwiększyć nasze szanse na znalezienie wymarzonej pracy! Zapraszamy więc do sprawdzenia naszych porad na temat tego, jakie zdjęcie wybrać do swojego CV.

Czy w ogóle warto dodawać zdjęcie do CV?

Wiele osób nadal może zastanawiać się czy warto do swojego CV dodawać zdjęcie. Mimo, że nie ma takiego obowiązku to wszystkie badania jednoznacznie potwierdzają, że CV ze zdjęciem cieszą się znacznie większą skutecznością. Na samym portalu LinkedIn, który przeznaczony jest dla specjalistów szukających pracy, profile ze zdjęciem mają, aż 11 razy więcej odwiedzin niż te bez zdjęcia. Przemawia to więc za tym, aby do swojego CV dodać zdjęcie i dopiero tak przygotowanym życiorysem odpowiadać na oferty pracy.

Wybieraj zdjęcia dobrej jakości

W przypadku zdjęć do CV duże znaczenie ma ich jakość. Mimo, że zdjęcie nie będzie dużych rozmiarów, warto zadbać o to, aby było ono wyraźne i dokładnie przedstawiało twarz. Zdjęcia wyższej jakości robią pozytywne wrażenie na osobach odpowiedzialnych za rekrutację i sprawiają, że można zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Dostosuj zdjęcie do posady, na którą aplikujesz

Zdjęcie, jak i samo CV należy dostosować do posady, o którą się ubiegasz. Inaczej powinno wyglądać CV osoby ubiegającej się o pracę analityka finansowego, a inaczej osoby aplikującej do agencji kreatywnej. W przypadku pracy w banku warto postawić na to, aby widnieć na nim w stroju formalnym. W przypadku agencji kreatywnej można pozwolić sobie na więcej swobody. W ten sposób zrobisz dobre wrażenie na osobie odpowiedzialnej za rekrutację i pokażesz się z dobrej strony. Kobiety aplikujące na posady wymagające powagi powinny wybierać zdjęcia, na których mają spięte włosy. Mężczyźni powinni natomiast w przypadku tych posad stawiać na zdjęcia, na których nie mają gęstego zarostu. Pamiętaj również o tym, że na zdjęciach najlepiej wyglądają ubrania w kolorach grafitowym, szarym, błękitnym oraz granatowym.Należy również unikać rozpiętych guzików, odsłoniętych ramion, zbyt mocnego makijażu czy ciężkiej biżuterii.

Nie wybieraj zdjęć wykonanych z daleka

Zdjęcie do CV powinno przedstawiać przede wszystkim twarz. Powinieneś unikać zdjęć wykonanych z daleka. W przypadku małego rozmiaru zdjęcia może okazać się, że bardzo ciężko zauważyć osobę, która się na nim znajduje. Powinieneś również unikać zdjęć typu „selfie”. Przez wiele działów HR mogą one zostać odebrane jako zdjęcia nieprofesjonalne.

Zrezygnuj ze zdjęć do paszportu czy dowodu

Bardzo częstym błędem, który popełniają osoby tworzące CV jest postawienie na zdjęcie, które było zrobione z myślą o paszporcie czy dowodzie osobistym. Ponure zdjęcia bardzo często nie robią dobrego wrażenia w CV i sprawiają, że wygląda ono zdecydowanie mniej atrakcyjnie. Jednocześnie zdjęcia z wakacji również nie będą dobrym pomysłem.

Jakie tło wybrać do zdjęcia?

Bardzo często rozważaną kwestią jest także to, na jakim tle wykonać zdjęcie do CV. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na białe tło. Można jednak wybrać również jasne tło, np. jasno szare. Zdjęcie będzie dzięki temu wyglądało profesjonalnie, a osoba znajdująca się na nim zrobi dobre wrażenie na rekruterach.

Uśmiechnij się!

Wybierając zdjęcie do CV warto pamiętać o kilku kwestiach. Odpowiednio wybrane jest bardzo istotnym elementem CV i może znacząco zwiększyć szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Gdybyśmy mieli wskazać tylko jedną najważniejszą radę w tym kontekście, sprawa jest prosta – uśmiechnij się! Nie bez powodu jedna z brytyjskich autorek książek napisała kiedyś, że „uśmiech jest najlepszym makijażem”. Naturalnie uśmiechnięta twarz nabierze pogodnego wyrazu i z pewnością zrobi dobre pierwsze wrażenie na rekruterze. A potem? Kto wie, może będzie to przepustka do nowej wielkiej kariery zawodowej?  

Comments are closed.