Walory estetyczne w CV

Rekrutacja to proces wieloetapowy, który zaczyna się od selekcji CV kandydatów. Dobry życiorys to więc podstawa sukcesu. Musi on zawierać opis Twoich umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Dodatkowo powinien być dopasowany do oferty pracy, na którą aplikujesz. Najważniejsza jest więc jego zawartość, ale czy w takim przypadku jego wygląd zupełnie się nie liczy? 

Czy rekruterzy patrzą na wygląd CV?

Wiele osób nie przykłada uwagi do wyglądu ich CV – uważają, że ich umiejętności same się obronią. I może być to prawdą – jeśli dojdzie do rozmowy. Tymczasem źle stworzony życiorys może sprawić, że kandydatura zostanie odrzucona już na wstępnym etapie. 

Zarówno rekruterzy, jak i managerowie, oceniają CV również pod kątem wyglądu. Dzieje się tak, ponieważ niestarannie stworzony życiorys może sugerować, że kandydat jest osobą, która nie przykłada się do swoich zadań, brak mu podstaw poprawnej polszczyzny oraz obsługi komputera, a przy tym nie zależy mu na zmianie pracy. Szczególnie w przypadku zawodów, w których konieczny jest np. kontakt z klientem, zły wygląd dokumentu może być dyskwalifikujący.

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że wygląd CV ma znaczenie, jest brak czasu na dokładne przejrzenie każdego CV przez rekruterów. Mając dużą liczbę podobnych kandydatów, wybiorą oni tego, kogo CV jest staranniej zrobione. Czy w dobie rynku pracownika takie sytuacje się zdarzają? Oczywiście nie negujemy istnienia tego zjawiska, jednak nie występuje ono w każdej branży. W wielu przypadkach rekrutacji specjalistów konsultant ma do dyspozycji dużą liczbę CV od kandydatów.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Skoro wygląd CV ma znaczenie, to na co trzeba zwrócić uwagę, tworząc swój życiorys? Przede wszystkim sprawdź je pod względem błędów językowych. O ile pomyłki w interpunkcji, czy w stylistyce się zdarzają, o tyle błędy ortograficzne są niedopuszczalne i od razu dyskwalifikują kandydata.

Wiele osób zapomina, że życiorys powinien być napisany z uwzględnieniem odwróconej chronologii. Swoje najnowsze doświadczenie lub edukację wpisujemy, jako pierwsze. Oceniający CV patrzy najpierw na górę sekcji – w związku z tym, powinno nam zależeć, by pokazać, jak obecnie wyglądają nasze umiejętności. Częstym błędem jest rozbudowane CV w miejscu, w którym nie ma takiej potrzeby (np. dokładny opis wolontariatu lub pracy wakacyjnej). W swoim CV zawrzyj jedynie najważniejsze informacje z punktu widzenia oferty, na którą aplikujesz. Nie wpisuj również wszystkich szkół lub szkoleń, które skończyłeś (np. podstawówki) – jedynie te najbardziej aktualne.

Pamiętaj, by Twój e-mail brzmiał profesjonalnie. Nie umieszczaj swoich danych osobowych, które nie mają znaczenia zawodowego, np. stan cywilny. Jeśli chcesz, możesz dodać zdjęcie – musi być ono jednak profesjonalne (odpadają zdjęcia z wakacji).

Od strony estetycznej musisz pamiętać o byciu konsekwentnym w formatowaniu tekstu – trzymaj się jednego stylu czcionki, stosuj podkreślenia i pogrubienia w analogicznych miejscach (np. w nazwie stanowisk przez Ciebie pełnionych), podkreśl tytuły sekcji, tak by można było łatwo je odnaleźć, trzymaj się jednego stylu punktowania, używaj konsekwentnie równoważników lub pełnych zdań. Nie szalej z kolorami! CV powinno być schludne i neutralne. Dzięki temu zaprezentujesz się, jako profesjonalista.

A może by tak skorzystać z generatora?

Na rynku dostępnych jest wiele generatorów CV, które po wpisaniu do nich Twoich danych, tworzą estetycznie wyglądający dokument. Dzięki ich wykorzystaniu unikniesz błędów w wyglądzie życiorysu. Najczęściej nie będziesz jednak mógł go edytować wedle uznania – np. nie zmienisz podziału sekcji, czy też ich kolejności. W takim przypadku warto ściągnąć wzory CV z internetu i samodzielnie nanieść na nie własne poprawki oraz informacje o sobie. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nie tylko otrzymasz ładne CV, które uwydatni Twoje zalety i zwiększy Twoje szanse podczas rekrutacji – będziesz mógł je również zawsze łatwo edytować, co pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu. Powodzenia!

Comments are closed.