IT – czyli wymarzona branża Polaków

Obserwujemy od jakiegoś czasu ciekawy trend, którym chcemy się z Wami podzielić. Zauważyliśmy bowiem, że coraz to więcej Polaków swoją przyszłość chciałoby związać z branżą IT. Nie mówimy tutaj jedynie o ludziach dopiero zaczynających swoją karierę. Tendencja ta obejmuje również ludzi z doświadczeniem, którzy chcą zmienić swój dotychczasowy zawód i związać się z informatyką.

W Polsce w sektorze tym działa wiele firm krajowych i międzynarodowych, które specjalizują się np. w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania, sprzętu komputerowego, systemów informatycznych, czy aplikacji mobilnych. Dziś chcemy dla Was przyjrzeć się temu trendowi i przeanalizować, jakie są jego przyczyny.

Czemu chcemy pracować w IT?

Jednym z najważniejszych czynników przyciągających Polaków do IT są wysokie zarobki. Pracownicy w tej branży zarabiają dużo więcej niż osoby w innych sektorach. Stawka powyżej średniej krajowej to norma. IT oferuje też możliwość szybkiego awansu oraz inwestycje w rozwój zawodowy. Wielu pracowników tego sektora ceni sobie także elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy zdalnej, co pozwala na dostosowanie życia zawodowego do prywatnego. Dodatkowo w IT bardzo dobrze dba się o zatrudnione osoby. Często wykonywane są np. badania satysfakcji pracowników, które pozwalają firmom określić, jakie aspekty swojego działania muszą poprawić. Zatrudnionym osobom oferuje się dużo benefitów, a organizacje chcą, by Ci dobrze czuli się w miejscu pracy. Branża ta to też stabilność. Raczej nie zwalnia się pracowników, a nawet jeśli się to wydarzy, rynek szybko wchłonie doświadczone osoby. Łakomym kąskiem jest również możliwością pracy w międzynarodowych projektach. Często firmy oferują też możliwością pracy za granicą lub wyjazdów do klientów.

Jak się dostać do IT?

Ogromne zainteresowanie IT sprawiło, że nie jest łatwo dostać się do tej branży. Owszem ofert pracy jest wiele i ciągle mówi się o tym, że na rynku brakuje tysięcy pracowników. Dotyczy to jednak osób, które mają już doświadczenie. Dla ludzi, którzy chcą wejść do tej branży, sprawa nie jest już taka prosta. Więcej jest chętnych niż ofert dla nich. Rozpoczęcie pracy w tym sektorze nie jest jednak nie możliwe. Przed poszukiwaniem musisz mieć już umiejętności i wiedzę. Rób więc kursy i szkolenia, ale twórz też własne projekty. Podczas procesu rekrutacji pracowników przedstaw efekty swojej pracy poprzez przygotowane wcześniej portfolio. W tej branży świetne jest to, że możesz samodzielnie realizować własne projekty, które potem możesz zaprezentować. Poszukaj też, czy nie ma gdzieś projektów open source, w których możesz wziąć udział. Firmy szukają ludzi z praktycznymi umiejętnościami – jest więc to jedna z najlepszych strategii. Podkreśl te zdobyte umiejętności w CV. Skup się w nim na swoich projektach, które zrealizowałeś. Jeśli wcześniej pracowałeś w innych branżach, możesz o tym wspomnieć – jednak nie powinno to być głównym punktem w życiorysie.

W IT niezwykle ważne są też umiejętności miękkie. Podejdź więc do rekrutacji z entuzjazmem. Pamiętaj, że osoba rekrutująca szuka nie tylko umiejętności technicznych, ale także osoby, która będzie pasowała do zespołu i będzie dobrze współpracować z innymi.

IT to nie tylko programowanie

Skupiając się na wejściu do IT ludzie najczęściej decydują się na objęciu stanowisk programisty, testera lub innych technicznych obszarów. IT to jednak dużo więcej. Jeśli masz zdolności organizacyjne i przywódcze – spróbuj sił jako kierownik projektu. Nie ciekawią Cię konkretne temat związane z wytwarzaniem oprogramowania, jednak chcesz pracować w tej branży? Spróbuj w działach wsparcia takich jak marketing, czy HR. Warunki pracy są tam równie dobre, a dzięki temu, że dba się tutaj o rozwój pracownika, możliwe jest w przyszłości zmienienie ścieżki np. na programistę (jeśli zacznie Cię to ciekawić). Polecamy też poszukać wsparcia u firm doradztwa personalnego i hr counsultingu. Pracujący tam specjaliści pomogą Cię się przygotować do rekrutacji, stworzyć CV oraz poszukać ciekawych ofert.

Comments are closed.