„Pracowy” rachunek sumienia na koniec roku

Zrezygnowany przeglądasz oferty pracy i słyszysz przy tym, jak Twoi znajomi biorą udział w wielu często niełatwych procesach rekrutacji specjalistów, podczas gdy Ty cały czas trwasz w nielubianej firmie. Zastanawiasz się, czemu nie jesteś na ich miejscu. Tymczasem dobrym motywem do podjęcia działania jest zbliżający się koniec roku. Jest to bowiem idealny czas, by zrobić mały „rachunek sumienia”. Być może nawet nie zauważasz, że rutyna uniemożliwia Ci rozwój. A może w obecnej organizacji dostanie awansu graniczy z cudem? Zebranie informacji w jednym miejscu, przeanalizowanie ich i wyciągnięcie wniosków umożliwi Ci podsumowanie swojego życia zawodowego i wprowadzenie niezbędnych działań, tak by osiągnąć założony przez Ciebie cel.

Jakie pytania warto sobie zadać?

Pomocne w zrobieniu efektywnego podsumowania zawodowego mogą okazać się pytania dotyczące różnych aspektów tej dziedziny Twojego życia. Odpowiedzi na nie mogą dostarczyć Ci ciekawych pomysłów i  być wkładem do dalszej analizy. Zapisuj je, tak byś mógł potem spokojnie się im przyjrzeć i wyciągnąć wnioski.

Na początku zastanów się nad bieżącym rokiem. Podsumuj, co udało Ci się osiągnąć. Czy zrealizowałeś plany, które sobie założyłeś, czy jesteś usatysfakcjonowany z tego roku? Przelicz, ile pieniędzy zarobiłeś i zastanów się, czy jest to kwota dla Ciebie satysfakcjonująca, która pozwala Ci na spokojne i dostatnie życie. Zadaj sobie pytanie, ile chciałeś realnie zarobić i jak wypadają na tym tle Twoje zarobki? Przejdź teraz do przeglądu swoich umiejętności – czego się nauczyłeś w ciągu roku? Jakie doświadczenia i obowiązki sprawiły, że się rozwinąłeś? W czym chciałeś się poprawić, ale nie mogłeś i dlaczego tak się stało? Na ile ofert pracy wysłałeś swoje CV? Pomyśl też o swoim work-life balance. Odpowiedz sobie na pytanie, czy praca daje Ci satysfakcję? Czy masz czas dla rodziny, przyjaciół i na realizowanie swoich pasji? A może Twoje obowiązki sprawiają, że podupadasz na zdrowiu?

Teraz zastanów się nad kolejny rokiem. Tym razem nie będziesz podsumowywał, lecz robił wstępne założenia. Przemyśl, co chcesz osiągnąć w 2020. Jakich rzeczy chcesz się nauczyć i w jakim miejscu swojej kariery zawodowej chcesz być za rok o tej samej porze? Ile chcesz, by wyniosły Twoje zarobki biorąc pod uwagę inflację, popyt na rynku na Twoje stanowisko oraz umiejętności? Ile czasu chcesz spędzać z rodziną i przyjaciółmi? Czy chcesz realizować swoją pasję i co musisz zrobić, aby tak się stało? 

Przeprowadź analizę i stwórz plan działania!

Zadanie sobie powyższych pytań i szczere odpowiedzenie na nie ma dużą wartość. Dzięki temu wzrasta nasza samoświadomość i pozwala nam to zrozumieć, na czym naprawdę nam zależy w związku z naszym życiem zawodowym. Aby jednak wycisnąć z tych odpowiedzi jeszcze więcej, trzeba poświęcić czas na ich analizę. Przyjrzyj się więc im i zastanów czy jesteś zadowolony, z tego co widzisz. Przemyśl, co Cię blokuje przed działaniem. Czy np. nie wysyłasz CV w odpowiedzi na ciekawe oferty pracy, bo obawiasz się udziału w procesie rekrutacji? A może coś innego sprawia, że odkładasz swoje plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wyciągnij wnioski i postaw sobie cele, które chcesz osiągnąć. Ważne, by nie było ich zbyt wiele – wybierz kilka, które mają dla Ciebie największe znaczenie i których zrealizowanie wprowadzi największe pozytywne zmiany w Twoim życiu.

Osiągnięcie założonych celów może być trudne, jeśli nie będziesz mieć dobrego planu, by je zrealizować. Każdy cel podziel więc na mniejsze części. Ustal konkretne ramy czasowe dla celu głównego i podcelów oraz zastanów się, co pomoże Ci je osiągnąć. Pomyśl też, jakie przeszkody mogą pojawić się na Twojej drodze – dzięki temu będziesz już wcześniej na nie przygotowany. 

A co zrobić ze stworzonym już planem działania? Najlepiej powieś go w widocznym miejscu, tak byś codziennie mógł na niego zerkać! Tym sposobem  będzie Ci przypominał o Twoich postanowieniach i motywował do działania, byś w założonym czasie był w stanie osiągnąć zamierzone rezultaty w Twoim życiu zawodowym. Powodzenia!

Comments are closed.