Outplacement

Outplacement to zestaw kompleksowych działań wspierających firmę w planowaniu zwolnień oraz w trakcie i po zakończeniu procesu redukcji. Wbrew pozorom, dobrze przeprowadzony program outplacementu nie koncentruje się wyłącznie na zwalnianych pracownikach. Wsparcie otrzymuje także kadra managerska i kierownicza oraz dział HR podejmujący bardzo trudne, stresujące decyzje. Modelowy outplacement poświęca także uwagę pracownikom pozostającym w organizacji, których sytuacja tylko z pozoru jest komfortowa.    

Kiedy mogę potrzebować outplacementu? 

  • Jeśli planowane są zwolnienia – konsultanci TESTu wspomagają zarządy firm oraz działy HR w ustaleniach organizacyjnych i merytorycznych dotyczących planowania procesu zwolnień, programów dobrowolnych odpraw etc. tak, aby redukcje przebiegały w maksymalnie spokojnej atmosferze, z unikaniem „ucieczek na L4” i innych niekorzystnych zachowań pracowników. Na tym etapie konsultanci pomagają również uzgodnić pakiet usług outplacementowych oferowanych zwalnianym pracownikom oraz uczestniczą w rozmowach ze związkami zawodowymi czy radami pracowniczymi.
  • Przy wsparciu działań specjalisty ds. public relations czy specjalisty ds. komunikacji w działaniach wewnętrznych oraz skierowanych do otoczenia firmy.
  • W przygotowaniu kadry managerskiej i kierowniczej oraz pracowników działu HR do przeprowadzenia procesu zwolnień oraz prowadzania rozmów zwalniających.Jakie korzyści dla mojej firmy płyną z zastosowania outplacementu?

Wsparcie zarządów, managerów, kierowników i działów HR w procesie podejmowania bardzo trudnych decyzji związanych z przeprowadzaniem redukcji.  
Efektywna pomoc merytoryczna i psychologiczna dla zwalnianych pracowników obejmująca zarówno część doradczo-szkoleniową, jak i poszukiwanie dla nich nowej pracy.
Wsparcie dla managerów i ich zespołów po przejściu procesu redukcji w budowaniu nowych zespołów, umacnianiu morale i zaangażowania oraz motywacji do pracy.
Wsparcie osób odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną i PR w procesie informowania o zwolnieniach.
Pomaga zachować wizerunek dobrego pracodawcy zarówno wśród zwalnianych pracowników, jak i tych którzy pozostają w firmie. 
Skontaktuj się z nami
BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR
ZOBACZ WSZYSTKIE