Zainteresowania w CV – czy warto je wpisać?

Na rynku jako firma rekrutacyjna działamy już od ponad 30 lat. Przez te lata obserwowaliśmy wiele zmian – np. w standardach tworzenia CV. Jeszcze nie do tak dawna wpisywanie naszych zainteresowań w CV było standardem. Była to forma uzupełnienia, która miała pokazać pracodawcy nasze zainteresowania poza sferą zawodową. Jednakże obecnie zaobserwowaliśmy zmianę w podejściu do tej kwestii. Coraz to więcej osób zastanawia się, czy w ogóle warto uwzględniać hobby w CV. Przecież na rekrutacji raczej nie padają o nie pytania – po co więc mielibyśmy to robić?

Kiedy warto wpisywać zainteresowania?

Nasze rozważania zaczniemy od nakreślenia Wam sytuacji, kiedy według nas warto napisać o swoich zainteresowaniach. Przede wszystkim uwzględnij je, jeśli są one powiązane z obszarem, w którym szukasz pracy. Na przykład aplikujesz na stanowisko związane z marketingiem, a Twoje zainteresowania obejmują copywriting lub analizę danych. Wspomnienie o swoich pasjach może być Twoim dodatkowym atutem. Pamiętaj tutaj jednak, by nie starać się wymyślić powiązanych hobby na siłę. Twoje podkoloryzowanie CV może bowiem łatwo wyjść na jaw!

Warto też wspomnieć, że niektóre zainteresowania mogą świadczyć o posiadaniu określonych umiejętności miękkich. Np. zdolność do pracy w zespole, komunikatywność czy kreatywność. Granie w drużynie sportowej świetnie pokaże, że potrafimy działać zespołowo, a zainteresowanie Toastmasters podkreśli umiejętność wystąpień publicznych.

Według nas hobby, które wyróżniają Cię spośród innych kandydatów, również są warte wpisania. Może to być szczególnie ważne, kiedy na jedno stanowisko w procesie rekrutacji pracowników, mamy setki kandydatów o podobnym zestawie umiejętności. Firma może wówczas zdecydować się zaprosić na rozmowy ciekawe osoby, które wyróżniają się nietypową pasją. 

Kiedy nie warto wpisywać zainteresowań?

Pomyślmy teraz, kiedy nie warto wpisywać hobby w CV. Przede wszystkim staraj się unikać podczas rekrutacji kontrowersji. Jeśli więc masz pasję budzącą skrajne opinie, polecamy Ci nie pisać o niej w CV. Jakie to mogą być zainteresowania? Przykładowo myślistwo. Dla jednych jest to normalna rozrywka, dla innych znęcanie się nad zwierzętami. W pracy generalnie nie warto poruszać takich tematów – dotyczy to również CV. A co kiedy nie masz hobby? Albo są one mocno ogólne – takie jak czytanie książek, czy oglądanie filmów? Pomyśl wówczas, czy takie informacje wniosą jakąkolwiek wartość do wiedzy pracodawcy na Twój temat. Pamiętaj też, że brak pasji to nic złego! Nie wymyślaj więc hobby na siłę.

Czy pisać o swoich zainteresowaniach?

Decydując się na wpisanie (lub nie) zainteresowań w CV powinniśmy kierować się jedną regułą. Czy ta informacja wniesie cokolwiek do procesu rekrutacji pracowników? Czy jest istotna z punktu widzenia pracodawcy? Jeśli nie – możesz, ale nie musisz zawierać swoich pasji w CV. Warto tutaj jednak podkreślić jedną kwestię. Jeśli informacje o hobby sprawią, że nie będziesz miał przestrzeni w CV, by umieścić bardziej wartościowe treści, to nie pisz o nich. Jeśli jednak uważasz, że mogą one działać na Twoją korzyść – nie tylko je wpisz, ale wręcz podkreśl w swojej aplikacji. 

Comments are closed.