Czy branża HR jest kobietą?

Czy wiecie, że w branży HR niemal 90% pracowników, to kobiety? Chyba nietrudno to zauważyć! To, że istnieją obszary, w których kobiety mogą czuć się swobodnie i chcą rozwijać się zawodowo, z pewnością można uznać za coś bardzo pozytywnego. Ale właściwie… dlaczego panie tak bardzo upatrzyły sobie zawód HR-owca?

Słuchanie i rozumienie

Na powyższe pytanie może być całkiem sporo odpowiedzi - a w każdej z nich będzie pewnie tkwić ziarenko prawdy. Wyjaśnieniem, które jako pierwsze przychodzi nam do głowy, jest zapewne fakt, że większość kobiet, w przeciwieństwie do większości mężczyzn, doskonale czuje się w rozmowach z innymi ludźmi - i nawet więcej, potrafi „czytać między wierszami”. A jeśli chodzi akurat o to ostatnie, to w czasie rekrutacji jest to umiejętność doprawdy niezbędna - przecież kandydat nie powie nam o swoich słabościach, nie przyzna się do tego, że jest zestresowany, a swoje wady przekaże tak, żeby zrobić z nich zalety. To właśnie po stronie rekrutera leży zadanie „rozszyfrowania” jego zachowania i wypowiedzi, tak, by z jak największą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, czy ta osoba nadaje się na dane stanowisko, czy należałoby jednak szukać dalej. A trzeba przyznać, że w kwestii słuchania, zwłaszcza na poziomie zawodowym (czyli nie w życiu prywatnym, kiedy rozmowom często towarzyszą emocje), kobiety nie mają sobie równych.

Miękka strona kompetencji

Jakie mogą być inne przyczyny, dla których to właśnie płeć piękna niemal całkowicie zdominowała branżę HR? Nie bez znaczenia jest tu z pewnością fakt, że w zarządzaniu zasobami ludzkimi, bardzo ważną część stanowią tzw. umiejętności miękkie - czyli te bliżej nieokreślone zdolności komunikowania się z ludźmi, odpowiednie cechy charakteru czy jednym słowem to „coś”, co albo się ma, albo się tego nie ma - rzadko wszak można się tego nauczyć. Wśród całego gatunku ludzkiego, to kobiety zawsze bardziej wykazywały się umiejętnościami miękkimi, takimi jak właśnie zdolność słuchania, rozumienia, inteligencja emocjonalna czy umiejętność doradzania innym. Oczywiście nie znaczy to, że branża HR nie ma twardych aspektów i że nie ma kobiet, które mogłyby im podołać. Dziś na rynku pracy jest bowiem coraz więcej pań, które doskonale czują się zarówno w tych „nieuchwytnych” kwestiach, jak i nieco bardziej „usystematyzowanych” - nie zapominajmy bowiem, że HR ma także twarde oblicze, które najczęściej jawi nam się pod postacią stanowiska związanego z kadrami (rozliczaniem wynagrodzeń itd.).

HR czeka z otwartymi ramionami

Oprócz dwóch powyższych, istnieje jeszcze jeden, bardziej „praktyczny” wymiar, który pozwala kobietom rozwijać się w branży HR - a jest nim kwestia wykształcenia i przygotowania do zawodu. Otóż w sytuacji, w której znajdują się zazwyczaj kobiety, a mianowicie rodzenia i wychowywania dzieci, często nie wybierają one konkretnej ścieżki zawodowej w obawie przed tym, że po kilku latach mogą z niej zboczyć (oczywiście nie dotyczy to wszystkich). W branży HR, w przeciwieństwie np. do inżynierii, jest zaś tak, że bardziej niż wykształcenie liczą się personalne predyspozycje. Oczywiście, jak wszędzie indziej, powinny być one poparte doświadczeniem, ale postawienie pierwszych kroków jako HR-owiec wcale nie musi być takie trudne - ostatnio branża bardzo się rozrosła, z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na usługi zewnętrznych firm rekrutacyjnych. Poszukując „swojego miejsca” w świecie zawodowym, panie często wybierają więc zawód rekrutera, który z powodzeniem można wykonywać bez kierunkowego wykształcenia - choć mile widziany jest dyplom z psychologii albo zarządzania zasobami ludzkimi. To, że w HR najczęściej pracują kobiety, nie oznacza jednak, że panowie są tu niemile widziani - wręcz przeciwnie, im większa różnorodność w zespole, tym praca z ludźmi będzie bardziej wydajna, a firmowa codzienność ciekawsza.


 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Polskie miasta outsourcingowe

Rynek outsourcingu usług biznesowych w Polsce systematycznie rośnie, stając się jednym z najważniejszych rynków w Europie i na świecie. Obok zagranicznych, globalnych dostawców usług outsourcingowych, polski rynek z powodzeniem obsługują krajowe przedsięb
CZYTAJ

Jak wrócić do pracy po urlopie żeby nie bolało?

Pourlopowy stres może mocno dawać się we znaki. Gdy pracujemy, jesteśmy w stanie ciągłej gotowości i napięcia, natomiast podczas urlopu funkcjonujemy na znacznie zwolnionych obrotach. Z kolei po wakacjach czeka nas mobilizacja i nowe zadania. Owszem, wra
CZYTAJ

Różnice między Direct Search a Executive Search

Jednym z głównych celów stawianych przez współczesne firmy jest dążenie do ciągłej poprawy efektywności działania. Wymaga to pozyskania ludzi, którzy wniosą nowe pomysły, rozwiązania i idee oraz wykorzystają swój potencjał przyczyniając się do rozwoju
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl