Home Office – jak stworzyć domowe biuro?

Dla wielu osób praca w domu, czyli tak zwany home office, była zbawiennym urozmaiceniem codziennej pracy w biurze. Jednak dla tych, dla których praca zdalna stała się nową codziennością, mogła w pewnym sensie stać się również wyzwaniem. Dla każdego innym. To co dla jednych osób jest plusem, dla innych będzie minusem. I na odwrót. Nie ma jednej najlepszej recepty na to, jak praca w domu powinna wyglądać. Warto jednak zadbać o pewne elementy, które na pewno pomogą ją efektywnie zorganizować. Najważniejsze jest jednak w tym to, aby każdy odnalazł  w tych wskazówkach swój własny przepis i inspirację na home & office. Sprawdź sam!

Twoje miejsce pracy powinno wyglądać, jak miejsce pracy

  • Po pierwsze uporządkuj je. W Twoim otoczeniu powinny znajdować się tylko przedmioty, których do pracy potrzebujesz.
  • Jeśli masz możliwość stworzenia stałego miejsca pracy – zrób to. Nasz mózg przyzwyczaja się do znanych warunków otoczenia i łatwiej wchodzi w tryb pracy. Dlatego w pierwszych dniach pracy w domu możesz odczuwać słabszą koncentrację. Krótko mówiąc, nasza „głowa” programuje się na tryb pracy i tryb odpoczynku. Pracując w domu, musi mieć wyraźne wskazówki do przejścia w tryb pracy. 
  • Jeśli Twoim miejscem pracy stał się nagle „kuchenny stół”, zadbaj o to, aby na kilka godzin dziennie zamieniał się w Twoje biuro. Wyznacz jego granice, zadbaj o narzędzia, które dadzą Ci komfort pracy. Ustal z domownikami zasady korzystania z Twojego nowego biura. 
  • Dla zdrowia, komfortu i efektywności zadbaj o kwestie podstawowe: 
    • Stół / biurko, krzesło. Jeśli się uśmiechasz, to dobrze. Pewnie już wiesz, że trudno jest efektywnie pracować, jeśli bolą plecy, kark lub głowa. Zadbanie o właściwą pozycje do pracy to kwestia podstawowa. Jeśli Twoje warunki do pracy odbiegają od tych wymarzonych, rób przerwy i wykonuj proste ćwiczenia, na rozluźnienie mięśni i pobudzenie krążenia.  
    • Monitor lub podstawka pod laptopa. Czy wiesz co to jest „tech neck”? Czyli „technologiczna szyja”. Siedząc kilka godzin dziennie nad laptopem lub telefonem, pochylając nad nim głowę narażamy kręgi i mięśnie na duże przeciążenia i napięcie. Tak narażamy na szwank nasz kręgosłup. Jeszcze tylko gorszą wiadomością jest to, że robią się również zmarszczki i drugi podbródek – jeśli zmarszczki szczególnie nie przemawiają do panów. Praca w niewłaściwej pozycji ciała i głowy naraża nas NAPRAWDĘ na trwały uszczerbek na zdrowiu. W tym przypadku psujemy kręgosłup. 
    • Światło. Praca przed monitorem obciąża nasz wzrok. Dlatego właściwe oświetlenie jest takie ważne. Najlepsze warunki to takie, w których mamy dostęp do światła naturalnego. Im bliżej okna – tym lepiej. Jednak realia mogą być różne, dlatego w wyborze oświetlenia warto sięgać po źródło światła, które będzie jak najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Światło wokół nas ma olbrzymie znaczenie nie tylko w kwestii zdrowia naszych oczu ale także samopoczucia przekładającego się również na jakość pracy. Zdecydowanie nie pracuj przed monitorem przy zgaszonym świetle.

Zadbaj o work-life balance

  • Ustal swoje godziny pracy, tak aby uniknąć poczucia bycia w pracy ciągle. To ułatwi Ci też poczucie bycia w pracy – wtedy kiedy jest na to czas. 
  • W trakcie pracy  nie rób prania, nie sprzątaj, ani uwaga – nie oglądaj seriali. Lepiej utrzymać koncentrację na pracy, skończyć ją i zamknąć komputer.  
  • Rób przerwy – to oczywiste. Ale jeśli potrzebujesz się zregenerować, zrób coś bardziej pożytecznego niż klikanie w facebooka lub zalando. Wstań, poruszaj się, poćwicz, zrób gimnastykę. Lub przeczytaj ciekawy artykuł, zainspiruj się.  
  • Ustal godziny pracy z domownikami. Niech wiedzą kiedy pracujesz, a kiedy masz przerwę.  

Mentalnej piżamie mówimy nie!

  • Praca w piżamie bywa fajna. Ale lepiej nie robić z tego nawyku.   
  • Żeby utrzymać motywację i koncentrację – weź prysznic i ubierz się! To w jaki sposób przygotowujesz się do pracy, jest ważne dla przygotowania Twojej głowy do włączenia trybu „praca”.

JAK ZADBAĆ O SIEBIE?
Dbaj o swoją motywację!

  • O naszą motywację do pracy musimy zadbać przede wszystkim my sami. Zawsze i wszędzie.  Dlatego niezależnie od sytuacji, po pierwsze – znajdź jej wszystkie plusy.  Najlepiej wypisz, jakie widzisz benefity pracy w domu dla siebie i zastanów się, jak jeszcze lepiej możesz je wykorzystać.  
  • Po drugie, zawsze rób plan działań. Zapisz, co chcesz dziś zrealizować. Dobry plan to podstawa.

Komunikuj się!

  • Aby działać efektywnie i nie tracić motywacji trzeba się komunikować z innymi.  To, że pracujesz zdalnie nie oznacza, że nie możesz być w ciągłym kontakcie z osobami, z którymi współpracujesz.
  • Dbaj o przepływ informacji. Komunikuj się tak często, jak to możliwe. Wykorzystuj wszystkie możliwe narzędzia komunikacji.
  • Walcz z poczuciem Izolacji!
  • Walcząc ze swoim poczuciem izolacji – wspierasz w tej walce też innych.  Bądź w kontakcie z innymi. Zamień rozmowę audio na video. Wirtualna pizza z zespołem, lub wspólne happy hours na kanapie w wersji live streaming – nie będą dziwne, jeśli spróbujecie. Do dzieła!

Comments are closed.