Kiedy potrzebny będzie outplacement?

W obecnych czasach dynamicznych zmian gospodarczych, nierzadko należy liczyć się z koniecznością przeprowadzania zmian organizacyjnych w firmach, a co niestety się z tym wiąże, także z redukcją etatów. Niezależnie od tego, czy są to pojedyncze, czy zbiorowe zwolnienia, przedsiębiorstwo może zdecydować się na tak zwany outplacement, który ma na celu pomoc pracownikom, którzy muszą odejść, także w znalezieniu nowego zatrudnienia. 

Korzyści dla firmy

Outplacement to zestaw kompleksowych działań wspierających firmę w planowaniu zwolnień oraz w trakcie i po zakończeniu procesu redukcji. Wbrew pozorom, dobrze przeprowadzony program outplacementu nie koncentruje się wyłącznie na zwalnianych pracownikach. Wsparcie otrzymuje także kadra managerska i kierownicza oraz dział HR podejmujący bardzo trudne, stresujące decyzje. Działy otrzymują pomocną dłoń przy ustaleniach organizacyjnych i merytorycznych dotyczących planowania procesu zwolnień, programów dobrowolnych odpraw – tak, aby redukcje przebiegały w maksymalnie spokojnej atmosferze, z unikaniem „ucieczek na L4” i innych niekorzystnych zachowań pracowników. 

Modelowy outplacement poświęca także uwagę pracownikom pozostającym w organizacji, których sytuacja tylko z pozoru jest komfortowa. Outplacement pomimo tego, że wiąże się z trudną sytuacją, może przynieść wiele korzyści – zarówno dla pracodawcy, jak i osoby, która traci pracę. Firma tworzy swój zdecydowanie lepszy wizerunek. Pomimo zwolnienia – które jest nieuniknione, dba o osoby, angażując się w ich dalszą przyszłość. Ponadto przygotowanie osób na zmiany sprawia, że nie tworzy się niepotrzebny chaos i panika. Zdarza się także, że koszty związane z wypłatami na rzecz świadczeń są zdecydowanie mniejsze lub zredukowane do zera. Jest to także forma wsparcia dla osób, które po takich drastycznych redukcjach pozostają w firmie i muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości. 

Korzyści dla pracownika 

W przypadku osób, które muszą zmierzyć się ze znalezieniem nowego miejsca pracy, ogromną zaletą płynącą z outplacementu jest określenie własnych umiejętności, doświadczeń i możliwości. Jest to także szansa związana z możliwością podniesienia własnych kwalifikacji i zmianą kierunku kariery zawodowej. Ponadto korzystając z programu, zdecydowanie łatwiej można dotrzeć do rekruterów, a tym samym ofert pracy. Osoby zwalniane, mogą oczekiwać od outplacement oprócz pomocy merytorycznej, także pomocy psychologiczno-motywacyjnej. Oznacza to, że konsultanci służyć będą wiedzą doradczo-szkoleniową, jak i aktywnie pomogą w poszukiwaniu dla nich nowej pracy.

Outplacement ratunkiem w trudnych czasach

Outplacement przychodzi z pomocą w trudnych sytuacjach w organizacjach. To przede wszystkim wsparcie zarządów, managerów, kierowników i działów HR w procesie podejmowania bardzo trudnych decyzji związanych z przeprowadzaniem redukcji. Z drugiej strony to również efektywna pomoc merytoryczna i psychologiczna dla zwalnianych pracowników. Ponadto outplacement skutecznie umożliwi zachowanie wizerunku dobrego pracodawcy zarówno wśród zwalnianych pracowników, jak i tych którzy pozostają w firmie. 

Comments are closed.