Jak zostać HR-owcem?

Mało kto marzy w dzieciństwie o karierze w branży HR. Nadal dominują takie zawody jak lekarz, czy policjant. Tymczasem dorastamy i zdajemy sobie sprawę, że chęć leczenia ludzi niekoniecznie jest naszym powołaniem, a na świecie istnieje też szereg innych zawodów. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć trochę o pracy specjalisty w dziedzinie HR – czym się zajmuje, jakie jest jego wynagrodzenie oraz jakie cechy i umiejętności pozwolą zdobyć pracę na tym stanowisku.

Czym zajmuje się HR?

Dział personalny odpowiada za ludzi w organizacji. Jest to jednak niezwykle szerokie pojęcie, a zadań, które wchodzą w skład obowiązków HR jest wiele. Możemy więc wyróżnić kilka obszarów. Pierwszym z nich jest rekrutacja. Wiele osób zaczyna od tego sektora i od pracy w firmach rekrutacyjnych, nim przejdą do kolejnych specjalizacji. Głównym zadaniem tutaj jest oczywiście pozyskanie nowych pracowników. Stanowi to wyzwanie, tym bardziej w branżach, gdzie istnieje rynek pracownika. Dodatkowo na rekruterze ciąży duża presja i odpowiedzialność – należy szybko znaleźć ludzi, którzy sprawdzą się na danym stanowisku.

Kolejnym obszarem jest tzw. twardy HR. W jego skład wchodzą kadry i płace, czyli wszystkie kwestie związane z rozliczeniami (np. benefitów, wynagrodzeń), czy też przestrzeganiem prawa pracy (np. polityka urlopowa w organizacji, umowy). Zupełnie inną kwestią jest miękki HR. Specjaliści z tego obszaru zajmują się szkoleniami, rozwojem i dbaniem o zadowolenie pracowników. Tworzą więc plany rozwojowe, przeprowadzają i kreują procesy feedbackowe, czy też badania satysfakcji pracowników.

Na pograniczu HR i marketingu leży Employer Branding, który dba o organizowanie ciekawych wydarzeń dla pracowników (np. Mikołajki) oraz tworzenie akcji na zewnątrz organizacji, które mają na celu przyciągnięcie nowych kandydatów do przedsiębiorstwa.

Wynagrodzenie i możliwości pracy

Nie będziemy ukrywać – najlepsze wynagrodzenie HR-owcy osiągają w branży IT. Ostatnio obserwujemy również ogromny boom na rekruterów – w związku z tym w ciągu tego roku ich wynagrodzenie mocno poszybowało w górę. Osoba na poziomie regulara w dużym mieście może liczyć na stawki pomiędzy 6k a 9k PLN brutto i dodatkową prowizją za każdą zatrudnioną osobę (najczęściej spotykany model w firmach rekrutacyjnych).

A jak wyglądają możliwości pracy jako HRowiec? Ponownie – najprościej znaleźć prace w ośrodkach miejskich. Duże organizacje mają rozbudowane struktury wsparcia – wobec tego HR jest często poszukiwany. Może on liczyć na podobne zarobki, co rekruter. W przypadku jednak HR Business Partnerów, bądź liderów działów, zarobki mocno przekraczają 10k PLN brutto miesięcznie. Duże możliwości otworzyła również praca zdalna – dzięki niej możemy mieć wynagrodzenie na poziomie największych miast w Polsce, a mieszkać w mniejszej miejscowości.

Umiejętności potrzebne do roli HR-owca

Wiemy już, czym zajmuje się osoba z HRu. Przede wszystkim jej praca polega w dużej mierze na kontakcie z drugim człowiekiem i zadbaniu o to, by był on zadowolony z pracy. Wobec tego konieczne są duże pokłady empatii, tak by móc wczuć się w sytuację innych. Obojętny i zimny HR to zdecydowanie nie to, co chcielibyśmy mieć w naszej firmie. Kolejne na liście są wysokie umiejętności interpersonalne – np. aktywne słuchanie, zadawanie trafnych pytań. Wszystko to jest potrzebne do sprawnej komunikacji. Niezbędne będą również umiejętności analityczne – praca w tej branży to bowiem nie tylko same rozmowy. Na końcu warto być szczerze zainteresowanym drugim człowiekiem. Tym, kim jest i jak możemy sprawić, żeby był bardziej zadowolony z pracy w naszym przedsiębiorstwie.

Comments are closed.