Zarządzanie zasobami ludzkimi – czym tak naprawdę się zajmujemy?

Bez pracowników nie byłoby firmy. Twierdzenie to wydaje się oczywiste, jednak co ciekawe – nie zawsze był to sposób myślenia managerów. Całe szczęście coraz bardziej rośnie świadomość tego, jak ważne są zatrudnione osoby i jaki wpływ ich zadowolenie ma na biznes. To powoduje, że działy HR, które mają wspierać firmę w mądrym zarządzaniu zasobami ludzkimi, również zyskują na znaczeniu. Czym jednak się tak naprawdę zajmują?

Rekrutacja – czyli chleb powszedni w HR

Słysząc słowo „HR”, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi Ci na myśl, jest rekrutacja pracowników. To nie błąd – jest to bowiem ogromna część pracy ludzi z tego sektora. Analiza CV, rozmowy z kandydatami, przedstawianie ich profili do hiring managerów, składanie ofert – wszystko to jest ich codzienną pracą. To bardzo odpowiedzialne zadanie, bowiem zatrudnienie nieodpowiedniego człowieka wiąże się z dużymi kosztami. Pomóc we właściwym wyborze może Assessment Center. Podczas niego kandydaci wykonują szereg zadań mających odzwierciedlać ich typowy dzień pracy. Narzędzie to ma więc służyć jako pomoc w wyborze i lepszym oszacowaniu kompetencji osoby ubiegającej się o stanowisko. Ogromną rolę ma również lider potencjalnego pracownika – on oczywiście również jest zaangażowany w proces rekrutacji. HR współpracuje z nim, uczy oraz doradza w zakresie prowadzenia rozmów oraz wyboru odpowiedniej osoby.

W niektórych branżach obowiązuje, tzw. rynek pracownika. Wówczas to specjalista HR musi znaleźć potencjalnych kandydatów i zainteresować ich udziałem w rekrutacji. Często wykorzystywany jest do tego direct oraz executive search. Te techniki opisują, w jaki sposób tak poruszać się po zasobach internetu, by w szybki sposób dotrzeć do odpowiednich ludzi. To jednak nie wszystko – często rekruterzy wykorzystują również dodatkowe, kreatywne metody dotarcia do kandydatów (np. udział w konferencjach, organizowanie wydarzeń, promocja w social mediach). Następnie trzeba już tylko namówić kandydata do wzięcia udziału w naszym procesie – co wcale nie jest takim prostym zadaniem.

Specjalista HR wspiera również w wyborze odpowiednich techniki i podejścia do pozyskiwania pracowników. Często firmy niemające na swoim pokładzie specjalistów z działu zasobów ludzkich, o pomoc zwracają się do agencji rekrutacyjnej. Pracujące tam osoby specjalizują się w tym zakresie, dzięki czemu mają wiedzę i ogromne doświadczenie.

Dbanie o ludzi

Mamy wybranych już najlepszych ludzi – teraz trzeba o nich zadbać. Dlaczego? Mówiąc najprościej – zadowoleni, wyszkoleni i przywiązani do organizacji pracownicy są wydajniejsi. Biznesowi powinno więc zależeć na tym, by osiągnąć taki stan. Wspiera w tym właśnie HR i jego konsultingowy odłam. W jaki sposób?

Specjalista HR dba także o rozwój ludzi – tworzy plany awansów, sukcesji. Przeprowadza szkolenia i dopilnowuje, by pracownicy się stale kształcili. Wspomaga też w identyfikacji mocnych stron ludzi oraz tych, które wymagają jeszcze poprawy. Pomocne w tym jest Development Center. Podczas całodniowych sesji uczestnicy sprawdzają się w przeróżnych zadaniach, które identyfikują kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Rezultatem jest gotowy plan na rozwój. Wyszkolona kadra umożliwia wprowadzenie innowacji i bycie liderem na rynku.

Pracownicy muszą być zadowoleni z pracy u nas – w tym celu HR przeprowadza np. badanie satysfakcji pracowników. Dzięki niemu możemy poznać opinie zatrudnionych, to co im nie odpowiada, a co im się podoba w naszej organizacji. Słuchanie głosu zatrudnionych jest jednym z zadań HR (a następnie zadbanie o to, by był on słyszalny u biznesu). Poza przeprowadzaniem badania, duża część pracy poświęcana jest na rozmowy z ludźmi. Dobry HR to taki, do którego pracownicy przychodzą, by poszukać pomocy lub po prostu porozmawiać.

Wsparcie biznesu

Doświadczeni specjaliści HR mają za zadanie wspierać managerów w procesie zarządzania ludzi, czy też ich motywowania. Rozwijają więc kadrę zarządczą i stanowią dla niej realne wsparcie w codziennych obowiązkach. Służą również swoją wiedzą z zakresu prawa pracy, tak by firma zawsze spełniała wszystkie wymagania i by jej działania były zgodne z zasadami.

Dział HR w organizacji nie powinien być oderwany od rzeczywistości. Musi pamiętać, że wspiera biznes i jego działania powinny być ukierunkowane na osiągnięcie realnego celu, który przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Comments are closed.