Work – life balance – czy dla wszystkich oznacza to samo?

Dla każdego z nas istotne jest, by poza pracą mieć też czas na resztę aspektów naszego życia. Spędzanie czasu z przyjaciółmi czy rodziną, rozwój, aktywność fizyczna, hobby i wiele innych. Pojęciem, które to opisuje jest work – life balance – czyli równowaga między pracą i życiem prywatnym. Zjawisko to stało się bardzo istotne w obecnym świecie. Wiele organizacji wie, że musi zapewnić je swoim ludziom – tak by Ci byli zmotywowani do pracy oraz (nie ukrywajmy), by być atrakcyjnym pracodawcą na rynku. Dziś jednak nie chcemy zastanawiać się nad tym, jakie plusy daje nam ta równowaga. Tym razem chcemy zastanowić się, jakie formy może mieć work – life balance.

Czym jest równowaga pomiędzy życiem prywatnym a pracą?

Najprostszą definicją, jaką możemy przyjąć do opisywanego dziś terminu, to stan, w którym ludzie mogą efektywnie zarządzać swoim czasem i energią. Tak, by mieć siłę i motywację do wykonywania swoich obowiązków zawodowych i by móc prowadzić satysfakcjonujące życie prywatne. Pod tym drugim terminem kryje się nie tylko miłe spędzanie czasu, ale też możliwość bezproblemowego załatwienia np. spraw urzędowych, ugotowania obiadu czy wyprowadzenia psa na spacer.

Taki stan równowagi może u każdego wyglądać inaczej. Nie możemy tutaj bowiem przedstawić jednego uniwersalnego wzorca, który pasuje do wszystkich. Dla jednej osoby work – life balance może oznaczać pracę od 8 do 16. Po tych godzinach można zająć się „życiem”. Inne osoby preferują bardziej elastyczny grafik. Tzn. zaczynają pracę rano, koło 12 robią sobie przerwę i wówczas to mają czas prywatny, a wieczorem znowu wracają do pracy. I nie – dla takich osób praca po 20 wcale nie jest katorgą. Dla nich jest to właśnie wyraz elastyczności i możliwości zachowania równowagi w życiu. Oczywiście są to tylko dwa – dosyć skrajne przykłady. Tak naprawdę co człowiek, to inna definicja tego co potrzebuje, by móc zachować work – life balance.

Chcielibyśmy tutaj przytoczyć też jedną ciekawostkę. Okazuje się bowiem, że postrzeganie równowagi między pracą a życiem prywatnym może różnić się także w zależności od pokolenia! Baby boomers (a więc osoby, które są na rynku pracy już długo) cenią sobie stałe godziny pracy. Tymczasem pokolenia Y i Z dążą do większej elastyczności i możliwości pracy zdalnej. Dla nich konieczność pracy w sztywnych godzinach może być ogromnym minusem.

Rola pracodawcy w work – life balance

Pewnie się domyślacie, ale i tak to powiemy. Firma ma kluczową rolę w tworzeniu warunków sprzyjających work – life balance swoich pracowników. Jeśli bowiem nie ma w niej zezwolenia np. na pracę zdalną, to taka forma realizacji tej idei odpada. Pracodawca więc bowiem decyduje o tym, jakie możliwości ma pracownik. Może promować (lub nie) odpowiednią kulturę organizacyjną, czyli taką która wspiera równowagę między pracą a życiem prywatnym. Kolejna opcja to proponowanie benefitów sprzyjających równowadze. Np. opieka nad dziećmi czy siłownia w miejscu pracy.

Chcemy tu jednak podkreślić, jak bardzo istotne jest wsłuchanie się w głos ludzi. To, że wymyślimy jakiś benefit, wcale nie oznacza, że nasi ludzie naprawdę go chcą. Pamiętajmy, że work life balance oznacza dla każdego coś innego. Wobec tego warto to, co oferujemy, dopasować pod potrzeby naszych ludzi. Proponujemy więc, byś przeprowadził badanie satysfakcji pracowników. Pomoże Ci ono poznać ich opinię na ten temat, a następnie wprowadzić odpowiednie działanie.

Comments are closed.