Jak wywrzeć dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowy rekrutacyjne to stały element procesu zatrudnienia. Już od wielu lat mają one miejsce, dlatego wydawać by się mogło, że powinny one być dla wszystkich bułką z masłem. Co jednak ciekawe – ciągle jednak duże grono kandydatów ma ogromny problem, by dobrze na nich wypaść. Wielu z nich ma kłopot już nawet ze wstępną rozmową telefoniczną. Powodów jest wiele – wśród nich na pewno możemy wymienić nieprzygotowanie, które bardzo źle świadczy o ich motywacji do podjęcia pracy.

Naturalnym wydaje się, że problem ten dotyka przede wszystkim młode osoby, które dopiero wkraczają na rynek. Przecież każdy z nas kiedyś zaczynał i pamięta, jaką porażką były nasze pierwsze rozmowy rekrutacyjne. Nie jest to jednak regułą. Również osoby z wieloletnim doświadczeniem, które za sobą mają już nie jedną rekrutację, wypadają źle na tym etapie. Aby więc pomóc Wam w tym obszarze, specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Przygotuj się merytorycznie

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, miej z tyłu głowy, że jest to czas, kiedy będzie sprawdzana Twoja wiedza. Przejrzyj więc opis stanowiska, żeby dowiedzieć się, co jest wymagane, podsumuj sobie swoje obowiązki, jakie wykonujesz/wykonywałeś, a także przypomnij sobie ważne zagadnienia z Twojej branży. Niezwykle istotne jest też zadawanie pytań. Spotkanie to ma być bowiem również przydatne dla Ciebie – tak, żebyś mógł poznać firmę i zdecydować się, czy chcesz tutaj pracować lub nie. To również pokaże rekruterowi, że jesteś przygotowany, a także zmotywowany. Na pytania odpowiadaj rzeczowo i konkretnie. Ważnym jest tutaj, by znaleźć złoty środek – tzn. nie rozgadywać się, ale też nie odpowiadać zdawkowo. Poczytaj sobie o samej organizacji, do jakiej aplikujesz. Od razu uspakajamy – nie musisz znać historii firmy na pamięć! Istotne jest jednak, byś wiedział, z kim rozmawiasz.

Dobre maniery

Rozmowa rekrutacyjna to spotkanie biznesowe. Obowiązują więc na nim zasady. Źle widziane jest spóźnianie się, dlatego wyjdź z domu tak, by mieć zapas czasu. Lepiej poczekać na miejscu. Jeśli jednak widzisz, że spóźnienie jest nieuniknione – daj o tym znać rekruterowi. Ubierz się odpowiednio. Wcale nie chodzi nam tutaj o garnitur czy garsonkę, lecz o to, żeby było schludnie i czysto. Sprawdź również, jaka kultura panuje w organizacji i postaraj się dobrać odpowiedni strój. Najbezpieczniejszym wyborem zawsze jednak będzie smart casual. Na spotkaniu wyłącz telefon, a także wyrażaj się poprawną polszczyzną. W grę absolutnie nie wchodzą żadne wulgaryzmy czy zwroty slangowe.

Spotkanie zdalne

Pandemia mocno zmieniła nasze życie – jednym z nich było przekonanie się organizacji do zdalnej pracy – a co za tym idzie również i zdalnych rozmów rekrutacyjnych. Wszystkie wymienione wcześniej wskazówki mają tutaj zastosowanie, jednak w grę wchodzi jeszcze kilka dodatkowych. Musisz pamiętać, żeby zadbać o swoje otoczenie. Jeśli mówimy o rozmowie przez kamerki internetowe, za Twoimi plecami nie może być bałaganu. Ważne jest też, by nikt nie kręcił Ci się za plecami lub np. spał (autentyk!). Jeśli wiesz, że nie dasz rady zorganizować dobrego otoczenia na rozmowę – włącz jedno z proponowanych widoków w komunikatorze, które zakryją to, co jest za Tobą. Ważne jest również dobra jakość połączenia telefonicznego lub internetowego. Jeśli widzisz podczas spotkania, że nie jesteś w stanie kontynuować przez nie rozmowy – przeproś i poproś o przełożenie rozmowy na inny termin.

Comments are closed.