Jak sprawić by pracownicy chcieli pracować?

Inspirujące środowisko pracy przynosi nam wiele korzyści. Dzięki niemu ludzie pracują wydajniej, kreują nowe pomysły, co dodatkowo ich napędza i motywuje. Dążenie do wspólnego celu łączy zespół i umożliwia im sprawne pokonywanie trudności. Wszystko to z kolei sprawia, że są bardziej zadowoleni z pracy. Frazy te wydają się być oklepane, jednak bez tego nie można mówić o sukcesie firmy. Dopiero zmotywowany i pracujący z wysoką etyką zespół sprawia, że wydajność wzrasta – a wraz z nią dochody firmy. Dodatkowo świeże pomysły generowane w takim środowisku wpływają na innowację i dzięki nim nasze przedsiębiorstwo może zostać liderem na rynku. Takie otoczenie ma jeszcze jeden plus – przyciąga do nas ludzi podobnych do tych już pracujących.

Jak stworzyć inspirującą kulturę pracy?

Wiemy już, że inspirujące środowisko pracy może się nam po prostu opłacić – zastanówmy się teraz, w jaki sposób je zbudować. Na ludzi pozytywnie działa, kiedy wiedzą, że ich praca niesie za sobą realną wartość dla innych osób (lub też działów firmy). Zamiast więc powtarzać im, że mają pracować lepiej, manager powinien pochylić się nad tym, by pracownicy rozumieli, w jaki sposób przyczyniają się do rozwiązywania problemów i rozwoju organizacji. Pokaż im więc, jakie efekty miała ich praca (np. wprowadzenie nowego produktu na rynek).

Każdy z nas jest inny – nie lubimy, kiedy przyrównuje się nas do jednego wzorca. Oczekujemy więc, że lider będzie chciał nas poznać i zrozumieć co nas inspiruje, martwi, stresuje, motywuje. Dzięki temu może on rozgryźć zachowania i tendencje swoich ludzi. Skuteczny manager chcący stworzyć inspirującą kulturę, musi więc spędzić z nimi czas. Robiąc to, przekonamy się np., jak niewielu z nas motywuje strach (a raczej nikogo). Lider nie powinien więc tracić czasu na pouczenia czy wykłady – zamiast tego należy skupić się na pokazaniu możliwości rozwoju i metodach, jak usprawnić obszary, które tego wymagają. Jest to doskonała okazja do nauki nowych rzeczy – a to niezwykle inspirujące.

Inspiracje kojarzą się nam z innowacjami – postaw więc na to w swoim zespole! Niech pracownicy mają przestrzeń do wprowadzania nowych pomysłów i usprawnień. Co ważne – nie powinniście kończyć tylko na ich generowaniu – prawdziwe znaczenie ma wdrożenie ich w życie. Dodatkowo niezwykle istotne jest, by pracownicy czuli, że to oni są odpowiedzialni od A do Z za dany projekt. Pokazuje to zaufanie, którym są obdarzani. Czemu jest to tak ważne? Posiłkując się znanym sloganem – wiara w człowieka, dodaje mu skrzydeł.

A co, jeśli nie uda się Wam odnieść sukcesu we wprowadzeniu nowości? Jest on niewątpliwie istotny, jednak równie dużą wartość ma znaczenie naszej pracy. Może nie udało się Wam wprowadzić pomysłu (albo wprowadziliście go, ale okazał się niewypałem) – zacznij jednak zagłębiać się w temat i odkryjesz, że dzięki niemu możliwe było rozwinięcie innego rozwiązania, które przyniosło firmie dodatkowe dochody, albo np. usprawniło pracę całego działu. Podziel się tym z zespołem i zobacz, jak ich morale rosną.

Badanie kultury organizacyjnej

Czy w naszej firmie mamy do czynienia z inspirującym środowiskiem pracy? Wydaje Ci się, że możesz się tego tylko domyślać. Jednak to nie prawda. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jakie cechy charakterystyczne ma Twoja firma, jest przeprowadzenia badania kultury organizacji. Jest to złożony proces, dlatego warto zostawić jego wykonanie ekspertom. Badanie możemy przeprowadzić metodą ilościową i jakościową, a wybór odpowiedniego sposobu zależy między innymi od rozmiaru i profilu organizacji, czy też celu, jaki sobie stawiamy. Po jego przeprowadzeniu uzyskujemy informację na temat tego, jaka kultura obowiązuje w naszym przedsiębiorstwie. Teraz nadszedł moment, by się zastanowić – czy chcemy, by ona tak wyglądała? Jeśli nie – jakie obszary są dla nas krytyczne i jakimi działaniami możemy je zmienić w pożądanym dla nas kierunku? Jeśli więc chcemy, by nasze przedsiębiorstwo było inspirujące dla naszych ludzi, na samym początku warto przeprowadzić badanie kultury organizacji.

Comments are closed.