Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, kiedy jesteś jeszcze studentem?

Od wielu lat mamy do czynienia z niskim bezrobociem. Pracy jest dużo – chętnych mało. Najczęściej jednak dotyczy to osób, które posiadają już doświadczenie zawodowe. Tymczasem ludzie, którzy dopiero wchodzą na rynek, mogą napotkać trudności ze znalezieniem pierwszej pracy. Wprawdzie skończyłeś studia, ale wraz z Tobą zrobiło to setki (lub tysiące) innych osób. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie działania jeszcze podczas nauki. Warto wykorzystać ten czas, by wzmocnić swoje szanse na rynku pracy.

Czego szukają pracodawcy?

Czemu firmy nie są zbyt chętne do zatrudniania osób początkujących? Przede wszystkim zawsze jest to dla nich większe ryzyko (brak wcześniejszego doświadczenia). Jest to również forma inwestycji – na początku trzeba wyłożyć pieniądze, by wyszkolić człowieka, jednak po roku często dostaje się naprawdę dobrego pracownika. Organizacje szukają wiec odpowiednich osób, które mają potencjał. Co to jednak oznacza?

Cenione są osoby proaktywne – takie, które nawet mimo braku doświadczenia zawodowego, były zaangażowane w różne inicjatywy. Pokazuje to zapał, chęć do zbierania doświadczeń i wiedzy oraz motywację. Ważna jest również pasja – idealnie, jeśli jest związana ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Można ją pokazać, np. poprzez samodzielne gromadzenie wiedzy, udział w wydarzeniach specjalistycznych (więcej o tym już za moment!). Mile widziane są też umiejętność nawiązywania kontaktów, prowadzenia rozmów, słuchania (czyli swobodnego komunikowania się). Zorganizowanie, umiejętność planowania, czy też odporność na stres – również są poszukiwane.

Co więc robić, aby udowodnić, że posiadamy te umiejętności?

Praktyki

Jest to najpopularniejsza forma działania podczas studiów. Niestety praktyki praktykom nierówne. W niektórych firmach możesz zajmować się parzeniem kawy czy myciem podłóg. W takiej chwili nie wahaj się zrezygnować – tylko tracisz tam bowiem czas. Na szczęście rynek się zmienia i takie oferty są już rzadkością. Podobnie jak bezpłatne staże.

Pamiętaj też, że w wielu organizacjach nabór na nie trwa cały rok – przeglądaj więc oferty częściej niż tylko przed wakacjami. Podczas praktyk bardzo ważne jest Twoje nastawienie. Przychodzisz tam by się nauczyć. Chłoń więc wiedzę, proś o zadania i nie bój się zadawać pytań.

Wolontariaty i organizacje studenckie

Wiele organizacji non profit potrzebuje pomocy. Zdobyte tam doświadczenie (np. z zakresu kontaktu z ludźmi) na pewno przyda się podczas pierwszej pracy. Dodatkowo pracodawca doceni też Twoje zaangażowanie i chęć rozwoju.

Wolontariaty mogą być różne. Warto spróbować znaleźć miejsce w organizacji, która działa w podobnym sektorze, co ten, do którego chcesz się dostać. Np. jeśli chcesz zająć się IT – pomóż w organizacji konferencji z tego zakresu lub cyklicznych spotkań w Twoim mieście.

Podobną funkcję pełnić mogą koła lub organizacje studenckie. Jako że najczęściej należą tam pasjonaci danego tematu, z pewnością będziesz mógł chłonąć wiedzę. Rozwiniesz też np. umiejętność współpracy w zespole, która jest bardzo istotna przy pracy zawodowej.

Kursy

Przy pierwszej pracy ważnym jest, by wykazać się pasją i inicjatywą. Absolutnie nie musisz wszystkiego umieć – ale istotne jest, byś samodzielnie zbierał wiedzę z zakresu, w jakim chcesz pracować. Studia to też dobry moment na kształcenie się podczas kursów, wykładów, czy różnych wydarzeń. Nie masz na nie pieniędzy? Nic nie szkodzi – bardzo dużo z nich jest darmowych. Zacznij poszukiwania chociażby od swojej uczelni – zdziwisz się, kiedy znajdziesz tam np. szkolenie z zarządzania czasem. W swoich działaniach nie ograniczaj się jedynie do wiedzy specjalistycznej – dobrze jest zdobywać też taką związaną z umiejętnościami miękkimi.

Comments are closed.