Branżowe książki o tematyce HR, które warto znać

W każdej branży niezwykle istotny jest stały rozwój oraz podnoszenie swoich kwalifikacji. Świat się zmienia, a w raz z nim powinniśmy i my. Nie inaczej sprawa ma się z sektorem HR. Tutaj również powinniśmy pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy szlifować swoje umiejętności. Taką możliwość dają na pewno branżowe książki, z których możemy wydobyć wiele przydatnych w naszej codziennej pracy informacji. Dziś chcielibyśmy więc przedstawić Wam 5 pozycji, z którymi warto się zapoznać.

Candidate experience. Jeszcze kandydat, czy już klient? Maja Gojtkowska

Maja to znana w branży ekspertka z zakresu Employer Brandingu. Jednym z obszarów tego działania jest Candidate experience, o którym zdecydowała się ona napisać książkę (pierwszą z tego zagadnienia na polskim rynku!). Candidate experience to wszystkie doświadczenia czy opinie, jakie wywołuje u osoby postronnej styczność z daną organizacją. Im jest ono lepsze – tym więcej kandydatów będziemy pozyskiwać. Stajemy się bowiem wówczas tzw. „pracodawcą z wyboru”. Jest to więc obowiązkowa książka dla rekrutera! W swojej pozycji Maja opisuje dokładnie, czym jest to zagadnienie, dlaczego jest takie ważne (i zarazem trudne). Dodatkowo dostarcza nam wiedzy, w jaki sposób zbudować skuteczną strategię oraz analizuje praktyki stosowane przez różne organizacje.

Hr od nowa Iwona Wencel

Tutaj również zaczniemy od przedstawienia autora. Iwona przez wiele lat pełniła funkcje z poziomu C-level z zakresu odpowiedzialności za ludzi. Jest też jedną z pierwszych promotorek idei HR BP w naszym kraju. Napisana przez nią książka wskazuje 10 kluczowych postaw (np. odwaga, wrażliwość), którymi powinien się cechować dobry dział HR – czyli taki, który ma realny wpływ na biznes. Pozycja pomaga wejrzeć w głąb siebie i przeanalizować, co możemy w sobie zmienić, tak by następnie wprowadzić zmiany w naszym otoczeniu.

Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu Olga Żółkiewicz, Marcin Olszewski, Mateusz Czarnecki

Czym jest Agile? Podejście to wywodzi się z tworzenia oprogramowania. Bez problemu jednak jego założenia możemy przenieść na inne branże. Charakteryzuje się elastycznością – pozwala na szybkie reagowanie na zmiany i wprowadzanie usprawnień. Mówi też, że ważni są ludzie oraz stała i bliska współpraca z klientem. Te praktyki z powodzeniem możemy przenieść do HR. Co jednak ciekawe, nie były one do tej pory powszechnie wykorzystywane. Ta pozycja może to zmienić. Opisuje ona bowiem założenia Agile oraz jego zalety (i ryzyka). Dodatkowo możemy dowiedzieć się z niej, w jaki sposób Agile można przełożyć na HR i co może zmienić w naszym życiu. Dzięki wielu wskazówkom i przykładom z życia możemy szybko przekuć wiedzę w praktykę.

Po pierwsze złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej Coffman Curt, Buckingham Marcus

Ta pozycja to już światowy bestseller. Stawia ona tezę, że większość liderów, którzy odnoszą sukcesy łączy jedna cecha. Jest nią przekraczanie utartych zasad i wytaczanie nowych ścieżek. Książka promuje więc taki model zarządzania, w którym to stawia się na kreatywność pracowników i pozwala na wprowadzanie zmian. Czemu przyda się nam ona w HR? Taki sposób postępowania jest dobrą metodą nie tylko wsparcia biznesu, lecz również całej organizacji (poprzez edukację managerów). Znakomicie wpływa na zaangażowanie pracowników i pomaga w budowaniu współpracujących ze sobą zespołów. W tej pozycji znajdziemy również zagadnienia dotyczące regularnego kontaktu z pracownikami, siły feedbacku oraz tego jak relacje manager – podwładny wpływają na tego pracowników.

Pracować inaczej Frederic Laloux

Czy słyszeliście o „turkusowych organizacjach”? Jeśli nie – warto sięgnąć po tę książkę, by dowiedzieć się, na czym one polegają. Jeśli jest Wam znane to wyrażenie – tym bardziej powinniście zapoznać się z tą pozycją, by zdobyć wiedzę, w jaki sposób możecie wprowadzić taki model w waszej firmie. Poza tym znajdziecie tutaj informacje o tym, jak zmieniał się system zarządzania przedsiębiorstwami oraz jakie były cechy charakterystyczne w każdym podejściu. W trakcie czytania lektury będziemy mogli zapoznać się również z case studies (na podstawie działalności 12 organizacji).

Comments are closed.