Czemu tak wiele postanowień noworocznych nie jest realizowanych?

Nowy rok to symboliczny punkt startowy dla wielu z nas. Pełen nadziei i nowych planów. Dosyć naturalne jest więc to, że czas ten sprzyja podejmowaniu postanowień! W nowym roku schudnę, zmienię pracę, rzucę palenie! Często stawiamy sobie ambitne wyzwania. Jednakże, gdy nadchodzi moment na ich realizację, wielu z nas doświadcza nieuniknionego uczucia rozczarowania. Dlaczego tak często te wyznaczone cele i dobre chęci upadają? Oto kilka możliwych przyczyn.

Brak konkretów

Postanowienia w stylu „schudnę” czy „będę bardziej aktywny” są bardzo abstrakcyjne. Nie wiemy, co się dokładnie pod nimi kryje. Schudnę może bowiem oznaczać, że schudnę 15 kilogramów, ale też, np. 100 gramów! Rozstrzał jest więc ogromny! Ten brak konkretnych działań sprawia, że trudno jest ocenić postępy. A co za tym idzie, utrzymać motywację. Zamiast tego więc warto postawić sobie mierzalne cele. „Schudnę” przemianować na „w ciągu pierwszych 3 miesięcy schudnę 5 kilogramów”. Możesz od razu wytyczyć też plan działania. Czyli w naszym przykładzie: „będę chodził na siłownię 3 razy w tygodniu, wykonywał ćwiczenia XYZ”. Jako że jesteśmy agencją rekrutacyjną i często działamy na celach – możemy powiedzieć więc, że się na nich znamy. Polecamy Ci w takim razie, byś tutaj skorzystał z metody SMART.

Zbyt ambitne cele

Zafascynowani zmianą, stawiamy sobie cele, które są zbyt ambitne jak na nasze obecne możliwości. A mówiąc bardziej dosadnie – są nierealne do osiągnięcia. Weźmy więc teraz, coś z naszego podwórka – czyli rekrutacja pracowników i rynek pracy. Stawiasz sobie cel – „w nowym roku będę zarabiał 20k PLN miesięcznie”. Super! Ale jeśli teraz zarabiasz najniższą krajową, to taki przeskok jest niezwykle trudny do zrobienia! Pamiętaj, by zacząć od realnych – czyli często mniejszych celów. Zacznij więc od zarobków w wysokości 6k PLN miesięcznie. Pamiętaj, by określić, jak to chcesz zrobić. Same chęci nie wystarczą!

Brak konsekwencji w działaniu

Wielu z nas jest entuzjastycznych na początku, ale z czasem entuzjazm ten słabnie. To z kolei przyczynia się do zaniechania działania. A brak konsekwencji sprawia, że postanowienia szybko tracą na sile. Ważne jest więc utrzymanie równowagi i trwałego zaangażowania. Tutaj musicie pamiętać, że potknięcia będą się zdarzać. W dążeniu do zmiany warto pamiętać, że czasami popełniamy błędy i odstępstwa od planu są normalne. Ważne jest, aby nie zniechęcać się przez jednorazowe niepowodzenie. Możesz raz nie pójść na siłownię – ale przez to nie porzucaj całego swojego celu! Idź na nią następnego dnia.

Brak wsparcia

Często wysiłki podejmujemy samodzielnie, bez wsparcia otoczenia. Kiedy jesteśmy osamotnieni w realizacji, może być nam trudno wytrwać w postanowieniach. Podzielmy się więc swoimi celami z bliskimi lub poszukajmy wsparcia wśród przyjaciół czy specjalistów. Bez tego łatwo stracić motywację w trudniejszych chwilach.

Postanowienia nie tylko noworoczne

Kluczem do sukcesu w realizacji postanowień noworocznych jest traktowanie ich jako celu do osiągnięcia. Ciekawą opcją, która może Ci pomóc w realizacji postanowień, jest świętowanie małych sukcesów! To daje dodatkową motywację do kontynuowania wysiłków. Musisz też pamiętać o tym, by Twoje postanowienie noworoczne nie stały się jedynym wskaźnikiem Twojego sukcesu lub porażki. To może bowiem prowadzić do poczucia winy i zniechęcenia. Warto pamiętać, że każdy dzień to nowa szansa. Nie tylko pierwsze dni stycznia.

Comments are closed.