Czy wypoczynek jest nam potrzebny?

Kiedy na zewnątrz jest 40 stopni, a letni sezon jest w pełni, mało komu chce się pracować. Myślami jesteśmy gdzie indziej i marzy się nam wakacyjny wyjazd. Co jednak ciekawe taka postawa nie dotyczy jednak wszystkich. Niektórzy mają podejście, że brak wypoczynku i dłuży czas pracy to klucz do szybszego osiągania celów. Takie myślenie dotyka zarówno organizacji, jak i pracowników. Brak urlopu od pracy spowodowany może być też ogromnym stresem towarzyszącym opuszczeniu firmy oraz temu, co zastaniemy w niej po powrocie. Jest on tak paraliżujący, że wolimy dalej działać na najwyższych obrotach, niż odpocząć. Czy jednak jest to dobre i dla nas i dla przedsiębiorstwa? Zastanówmy się nad tym dziś.

Dlaczego wypoczynek jest ważny?

Po co odpoczywać? Z perspektywy pracodawcy ciśnie się nam na usta – każda przerwa w pracy to strata pieniędzy. A tak długi wypoczynek jak urlop to całkowite marnotrawstwo zasobów. Tymczasem musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Bez odpoczynku znacząco spada efektywność pracownika. Zmęczenie i brak kreatywności sprawiają, że ciężko jest ludziom rozwiązywać problemy i szukać nowych ścieżek. Są więcej mniej wydajni. Dodatkowo z czasem mogą pojawić się objawy wypalenia zawodowego, które całkowicie uniemożliwia pracę, a może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli więc nie dajemy naszym pracownikom prawa do odpoczynku, wówczas szybko mogą zniknąć nam na dłużej. Z perspektywy pracownika tymczasem – dobre zdrowie i świeży umysł są podstawą do udanej kariery zawodowej, a także życia prywatnego. Jeśli pracujemy non stop – każda sfera naszego życia ucierpi.

Jak długi powinien być urlop?

Według psychologów idealny urlop od pracy to taki, który trwa trzy tygodnie. W pierwszym tygodniu możemy się wyspać, odpocząć, oderwać od obowiązków. Drugi tydzień to czas na regenerację. Tymczasem w trzecim powoli przyzwyczajamy się do myśli o końcu urlopu. Niestety rzeczywistość jest inna i zazwyczaj wypoczywamy przez tydzień lub dwa. Jest na to jednak rada! Badania przeprowadzone przez dr Lewisa z Uniwersytetu Sussex uczą nas, że wyjazdy nie dłuższe niż trzy dni i nie dalsze niż cztery godziny drogi do domu, mogą być idealnym rozwiązaniem na krótki wypoczynek. W takim to bowiem modelu możemy osiągnąć stan równowagi psychicznej szybciej. A co najlepsze – urlop od pracy możemy brać wielokrotnie w ciągu roku.

Odcięcie się kluczem do sukcesu

Nawet najdłuższy urlop nie sprawi, że wypoczniemy, jeśli podczas niego będziemy cały czas myśleć o pracy. Kusi Cię więc, żeby sprawdzić emaila? A może czytasz wiadomości na służbowym czacie? Z takim podejściem po powrocie z wakacji będziesz dalej wykończony. To co teraz powiemy, może być przykre, ale niestety nikt nie jest niezastąpiony. Ludzie poradzą sobie bez Ciebie, a firma nie stanie w płomieniach. Nie ma więc potrzeby, by sprawdzać wiadomości i odpowiadać na telefony.

Pracodawcy również powinno zależeć, by zatrudnione osoby wróciły wypoczęte i pełne sił. Dlatego bardzo istotne jest wyrobienie odpowiedniej kultury organizacyjnej, która traktowałabym urlop od pracy, jako przyjemną rzecz, podczas której nie wolno zawracać głowy takiemu człowiekowi. Kultura taka powinna więc podkreślać prawo każdej osoby do odpoczynku.

Comments are closed.