Zmiana pracy szybką drogą do lepszych zarobków – ale czy na pewno?

Ostatnie lata nie są dla nas łatwe. Najpierw pandemia, duże obostrzenia, zamknięte granice oraz towarzyszący temu strach, co będzie dalej. Wszystko to miało wpływ na sytuację gospodarczą nie tylko w naszym kraju, lecz również na świecie. Kiedy już z tego wychodziliśmy, pojawiła się kolejna katastrofa. Tym razem jest to wojna, która rozpętała się na Ukrainie. Ponownie mamy więc do czynienia z trudnościami ekonomicznymi, które towarzyszą temu wydarzeniu.

Inflacja w Polsce

W Polsce na dobre rozszalała się inflacja. Pocieszający może być fakt, że problem ten nie dotyczy tylko nas ale dotknął wiele krajów na świecie. O ile jednak trawa zawsze jest zieleńsza u sąsiada, o tyle kiedy pojawiają się problemy, to najmocniej skupiamy się na sobie. A problem jest spory. Nie warto już trzymać oszczędności, np. w bankach – z każdym dniem tracą one bowiem na wartości. Podwyżka cen, chociażby jedzenia, dotyczy każdego z nas. Kolejne wizyty w sklepach mogą nas zaskakiwać zmianą etykiet na coraz to wyższe. Najgorszy los spotkał jednak kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem. Inflacja sprawiła, że ich raty mogły podskoczyć nawet i o 100% w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wiele osób przestało więc być stać na dalszą spłatę zobowiązania. Inflacja w kwietniu 2022 wyniosła aż 12,2%, a wcale może to nie być jej najwyższy poziom.

Zmiana pracy w dobie inflacji

Mając to wszystko na uwadze nie powinien nas dziwić fakt, że szukamy sposobów na zwiększenie naszych zarobków. Jednym z nich może być zmiana pracy. Powszechnie bowiem uważa się, że jest to najłatwiejszy sposób na otrzymanie „podwyżki”. Według badania „Nowe oblicza pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl, obecnie aż 44% Polaków jest bardziej skłonnych do zmiany organizacji niż przed rokiem. Zmieniają się też sposoby poszukiwania nowego przedsiębiorstwa. Wspomniane wcześniej badanie informuje nas, iż 36% jego uczestników aktywnie odpowiada na oferty pracy. A co z motywacją takich osób? W świetle przedstawionych powyżej faktów o inflacji 44% osób, które wskazują ją jako katalizator zmiany, nie szokuje. Dodatkowo aż 65% badanych jako swoją motywację wskazuje zbyt niskie wynagrodzenie.

Czy zmiana pracy zawsze gwarantuje większe pieniądze?

Według nas, kiedy chcemy odejść z firmy przez wielkość naszej wypłaty, szukanie nowego pracodawcy nie powinno być naszym pierwszym wyborem. Dlaczego? Częste zmiany firmy mogą się odbić na naszej karierze negatywnie i w efekcie przynieść więcej szkód niż pożytku. Organizacje nie są bowiem skłonne zatrudniać takich osób, ponieważ obawiają się, że nie zagrzeją one długo miejsca w ich firmie. Należy też pamiętać, że jeśli dołączymy do organizacji z wysokim wynagrodzeniem, to nie szybko dostaniemy podwyżkę – nawet taką, która chociaż trochę pomogłaby nam w walce z drożyzną. Decydując się na taki krok, rezygnujemy często ze stabilnej już posady. Tymczasem w nowej firmie nie wiemy, jak będzie. Może za chwile znowu będziemy musieli przeglądać oferty pracy, bo albo trafimy do toksycznego środowiska, albo to my nie podołamy stawianym wobec nas oczekiwaniom. Ostatnią rzeczą, o której chcieliśmy wspomnieć jest fakt, iż według przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, to wcale nie osoby zmieniające najczęściej pracę zarabiają najwięcej. Jest wręcz odwrotnie! W przypadku zmiany co 2 lata lub częściej, pracownicy tacy zarabiali mniej, niż pozostali badani. Najwyższy stopień zarobków osiągały te osoby, które decydowały się na nowego pracodawcę co 4 do 6 lat.

Zdecydowaliśmy się nie zmieniać pracy, ale ciągle goni nas inflacja. Co zrobić w takiej sytuacji? Czasem najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Pomimo tego, iż temat zarobków jest u nas tabu, warto odważyć się i porozmawiać z managerem. Może przekona nas do tego fakt, że według badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”, aż 41% Polaków starało się o podwyżkę w ciągu ostatniego roku. Jeśli natomiast praca i pensja w obecnej firmie nas nie satysfakcjonuje a wszystkie nasze prośby o podwyżkę kończą się odmową, warto rozważyć zmianę.

Comments are closed.