Badanie osobowości – jak może Ci pomóc w karierze zawodowej?

Każdy z nas chciałby mieć pracę, która jest „dla niego stworzona”. Co to jednak oznacza? Na pewno to, że nasze umiejętności są kompatybilne z zadaniami, jakie wykonujemy. Wyobrażasz sobie np. sprzedawcę, który nie przepada za rozmową z ludźmi? Mogłoby mu być trudno, a jego codzienna praca przysparzałaby mu dużo stresu. Wykonywanie takiej działalności zawodowej, która pasuje do nas, może więc być kluczem do sukcesu, a także do czerpania przyjemności z pracy.

Czym jest badanie osobowości?

Aby osiągnąć taki stan, jak opisaliśmy powyżej, niewątpliwie najpierw musimy poznać siebie. Zrozumieć, jakie są nasze mocne strony i naturalne talenty. Raczej domyślacie się, że nie jest to wcale łatwa sprawa, prawda? Ludzie jednak chcą wiedzieć więcej o sobie, wobec tego na rynku dostępnych jest wiele badań osobowości.

Są to narzędzia, które najczęściej mają formę testów do wypełnienia. Ich celem jest zrozumienie unikalnych cech charakteru danej osoby. Obejmują one analizę cech psychicznych, preferencji, a także sposobu, w jaki człowiek reaguje na różne sytuacje. Do najpopularniejszych na pewno należy Gallup Strengths Finder, czy też nasz polski Fris. Bardzo popularne jest też darmowe badanie MBTI. Wybierając jednak analizę warto zawsze sprawdzić jej naukowe podstawy.

Badanie osobowości a rozwój kariery

Lepsze poznanie siebie może Ci znacząco pomóc w zaplanowaniu i kierowaniu swoją karierą. Może też zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. W jaki jednak sposób te dwa cele mogą zostać osiągnięte?

Po pierwsze badania pomagają w identyfikacji mocnych i słabych stron. Wiesz więc, jakie obszary powinieneś rozwijać i w czym jesteś mocny. Masz też świadomość, co może nie być Twoją dobrą stroną. Daje Ci to możliwość zaplanowania własnego rozwoju. Badanie może wskazać Ci więc obszary, które mogą wymagać wzmocnienia. Pamiętaj, że współcześnie umiejętności miękkie są równie ważne, co umiejętności techniczne – warto więc się na tym skupić.

Dodatkowo dzięki badaniu możesz wyróżnić się podczas procesu rekrutacji pracowników. Dużo osób zna te testy i może łatwo sprawdzić, co oznaczają Twoje wyniki. To umożliwi firmie lepsze Cię poznanie i dopasowanie do danego stanowiska. Jest to szczególnie istotne w przypadku działania agencji rekrutacyjnych, gdzie kandydat może być zaangażowany w wiele procesów.  W konkurencyjnym rynku pracy, umiejętność pokazania organizacji, jak wyróżniasz się spośród innych kandydatów, staje się kluczowym atutem.

Pamiętaj też, że zrobienie testu osobowości może pozwolić Ci na świadome wybieranie ścieżki kariery zgodnej z własnymi predyspozycjami. Teoretycznie nie wydaje się to być nic specjalnego, ale pomyśl, jak wiele osób nie wie, co chce robić w życiu. Albo zaczyna działać w jakimś obszarze tylko po to, by po jakimś czasie zobaczyć, jak bardzo tego nienawidzi. Ty możesz tego uniknąć.

Co też ciekawe, badanie osobowości pomoże zidentyfikować Twoje mechanizmy radzenia sobie ze stresem oraz styl rozwiązywania konfliktów. To cenne informacje zarówno dla Ciebie, jak i dla potencjalnego pracodawcy. Sytuacje stresowe i konflikty są niestety nieuniknione w środowisku pracy.

Według nas badanie osobowości to nie tylko ocena, ale także droga do lepszego zrozumienia własnych celów, predyspozycji i wartości. Może ono realnie pomóc Ci podczas procesu rekrutacji pracowników! Dzięki niemu świadomie zaplanujesz swoją karierę i będziesz mógł ją rozwijać w odpowiednim dla siebie kierunku.

Comments are closed.