Jak badanie osobowości może nam pomóc w znalezieniu idealnego pracownika?

Wiele razy pisaliśmy już Wam, że rekrutacja pracowników może być ogromnym wyzwaniem. Aby sobie w nim pomóc, możemy wykorzystać do tego naukę! W jaki sposób? Warto wspomóc się badaniami osobowości! Tak – mogą one stanowić świetne narzędzie, które znacząco ułatwi proces poszukiwania odpowiedniej osoby. Dlaczego warto sięgnąć po tę formę analizy? Według nas odpowiedzi kryją się w korzyściach, jakie firmy mogą osiągnąć poprzez poznanie charakterystyki potencjalnych pracowników.

Jakie korzyści daje stosowanie badania osobowości?

Testy badające osobowość człowieka pozwalają na głębsze zrozumienie czy kandydat posiada odpowiednie umiejętności zawodowe, ale także czy wpisuje się w kulturę firmy. Jest to bardzo istotne, gdyż pracownicy, których wartości i postawy zgrywają się z wartościami przedsiębiorstwa, zazwyczaj są bardziej zaangażowani i skłonni do długofalowej współpracy. Kolejnym benefitem wykorzystania tego narzędzia jest możliwość lepszego zidentyfikowania tzw. umiejętności miękkich. Nie jest prosto poprawnie je określić podczas np. rozmowy kwalifikacyjnej. Tymczasem kompetencje interpersonalne, umiejętność pracy w zespole czy zdolność do radzenia sobie ze stresem to kluczowe aspekty, które można ocenić, analizując profil osobowości. Analiza osobowości pozwala również na przewidywanie, w jaki sposób kandydat będzie reagował na określone sytuacje zawodowe. Dzięki temu możemy dostosować zarówno proces rekrutacji pracowników, jak i późniejszy rozwój danego człowieka. Według nas mocno minimalizujemy tym samym ryzyko niepowodzenia w zatrudnieniu. Poznanie indywidualnych cech osobowości pracowników może też ułatwić budowanie relacji, lepszą komunikację i zrozumienie. To w znaczącym stopniu przekłada się na efektywność całego zespołu.

Badania osobowości są również narzędziem prewencyjnym. Pozwalają zidentyfikować potencjalne obszary konfliktów między naszymi ludźmi. To daje nam szansę na wcześniejsze ich rozwiązanie lub skomponowanie zespołu w taki sposób, aby minimalizować ryzyko konfliktów.

Jak wybrać badanie?

Współczesna rekrutacja pracowników to nie tylko skanowanie CV i przeprowadzanie standardowych rozmów kwalifikacyjnych. Opieramy się tutaj na naszym doświadczeniu jako agencji rekrutacyjnej. Badania osobowości mogą stać się kluczowym narzędziem, kiedy chcemy dokładnie dopasować kandydatów do naszej struktury i kultury organizacyjnej.

Czy jest to spora inwestycja? Przy wyborze badania powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Najpierw sprawdźmy naukowe zaplecze testów. W jaki sposób zostały one skonstruowane? Czy są badania potwierdzające ich trafność? Później zastanówmy się, do czego chcemy użyć testu. Na rynku dostępnych jest dużo narzędzi odpowiadających na różne potrzeby. Warto też wybrać takie rozwiązanie, które gwarantuje nam konsultacje wyników z profesjonalnym doradcą. Badanie spełniające te wszystkie wymogi najczęściej jest płatne. Możemy więc śmiało powiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na taką opcję, to będzie to inwestycja. Warto jednak pamiętać o plusach i korzyściach, jakie za sobą niesie. Może ona nam pomóc zarówno w kontekście skuteczności rekrutacji pracowników, a w dłuższej perspektywie budowania stabilnego i zharmonizowanego zespołu.

Comments are closed.