Videorozmowa kwalifikacyjna - nowy trend?

Nowe trendy pojawiają się nie tylko w modzie. Gwałtownym zmianom podlega bowiem także m.in. rynek pracy, a szczególnie sposoby pozyskiwania pracowników. Jeszcze niedawno, w Polsce funkcjonował standardowy model polegający na publikacji ogłoszenia przez pracodawcę, zbieraniu i selekcji aplikacji, a później wyłanianiu właściwej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej w siedzibie firmy lub rekrutera. Dziś jest podobnie, z tym, że HR-owcy coraz częściej korzystają z nowoczesnych narzędzi online, ułatwiających cały proces rekrutacji. Należą do nich m.in. komunikatory do rozmów video.

Gdy czasu jest mało

Dlaczego taka forma kontaktu z kandydatem staje się coraz bardziej powszechna? Istnieje kilka czynników przemawiających za jej stosowaniem. Po pierwsze, videorozmowa kwalifikacyjna pozwala obu stronom zminimalizować czas i koszty rekrutacji. Kandydat nie musi płacić za dojazd, ani poświęcać na to kilku godzin, rekruterzy nie „marnują” zaś czasu na zorganizowanie spotkania: przygotowanie sali, drukowanie CV, czekanie na kandydata itd. Jeszcze ważniejszym czynnikiem jest jednak… skrócenie czasu rekrutacji w całościowym ujęciu. Dzwoniąc do wybranych osób na Skypie, w ciągu dnia, rekruter może przeprowadzić więcej rozmów, niż robiąc to w sposób tradycyjny. Powszechnie mówi się, że zmieniający pracę kandydat ma średnio 3-4 oferty pracy i mniej więcej 2 do 3 tygodni na decyzję. Niejednokrotnie zdarza się, że w końcowym etapie rozważa on ofertę dwóch konkurencyjnych pracodawców. Jeśli któryś z nich nie ma czasu na „fizyczną” rozmowę i może zaplanować ją dopiero na następny tydzień, to właściwie jest już na przegranej pozycji - kandydat wybierze prawdopodobnie tę firmę, która ma dla niego czas. Rozmowa poprzez komunikator video ma więc prawdziwą, wymierną wartość w procesie rekrutacji, pozwalając znacznie go skrócić i pozyskać tę najwłaściwszą osobę.

Dystans nie gra roli

Jak wynika ze statystyk, tylko w ubiegłym roku, aż 63% polskich przedsiębiorstw korzystało z videorozmowy kwalifikacyjnej w celu zatrudnienia pracownika - a 84% z tych rozmów zakończyło się sukcesem. Tych wyników nie można zignorować - świadczą one bowiem o rodzeniu się nowego trendu, który z pewnością nie będzie chwilowy. Oprócz oszczędności czasu i kosztów istnieje bowiem jeszcze jeden czynnik, który przemawia za korzystaniem z komunikatorów video przez rekruterów - jest to ułatwienie kontaktu w sytuacji poszukiwania pracownika zdalnego. Pracodawcy, chcąc zatrudnić osobę z innego kraju lub miasta, zwykle albo zapraszają ją na jednorazową rozmowę (jeśli jest w ogóle możliwe), albo decydują się na rozmowę telefoniczną lub mailową. Dziś zaczyna się to jednak zmieniać i w grę coraz częściej wchodzi właśnie rozmowa o pracę za pośrednictwem komunikatora video. Takie narzędzie, pozwalające rozmówcom jednocześnie słyszeć się i widzieć, daje im bowiem możliwość lepszego poznania się nawzajem i nawiązania lepszej jakościowo relacji. Przeprowadzanie rozmowy na Skypie do złudzenia przypomina bowiem zwykłą rozmowę w siedzibie firmy - jedynym ograniczeniem mogą być tu problemy techniczne, ale i to zwykle udaje się jakoś rozwiązać.

By wilk był syty, a owca cała

Mimo wszystko, wielu pracodawców z oczywistych powodów woli nadal stawiać na tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne. Czasem nic nie zastąpi bowiem kontaktu „twarzą w twarz” - jeśli to więc możliwe, nie warto z niego rezygnować. Czy oznacza to jednak, że videorozmowa kwalifikacyjna nie jest dla każdego? Absolutnie nie! Eksperci zachęcają do stosowania obu metod jednocześnie - przykładowo, za pomocą Skypa można przeprowadzić rozmowę wstępną, a jeśli kandydat się spodoba, do udziału w kolejnym etapie zaprosić go już osobiście. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej logiczne i skuteczne, zwłaszcza kiedy kandydat poszukuje pracy stacjonarnej. Zapraszając go na spotkanie w firmie, udowodnimy, że traktujemy go z szacunkiem i poprawimy swój wizerunek jako pracodawcy.


 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Sztuczna inteligencja w rekrutacji – pomaga, czy szkodzi?

Sztuczna inteligencja jeszcze do niedawna kojarzyła się nam jedynie z gatunkiem science-fiction. Program, który ciągle się uczy, wydawał się niemożliwy do stworzenia. Tymczasem powoli zaczynamy doganiać te wyobrażenia. Obecnie AI jest coraz częściej
CZYTAJ

Kobiety w IT

Branża IT to obszar, który w ostatnich latach jest jednym z najlepiej rozwijających się w Polsce. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe oferty pracy. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale także testerzy, analitycy, managerowie, administratorzy, czy
CZYTAJ

Jak mierzyć „szczęście” pracowników?

Oprócz klientów korzystających z usług lub produktów danej firmy to pracownicy są największą wartością, o którą powinno się dbać w odpowiedni sposób. Wychodząc w stronę nowoczesnego podejścia do struktur firmowych, można zauważyć, że niektóre
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl