Nowe (biznesowe) kierunki studiów

Obecny rynek pracy nieustannie ewoluuje. Zawody, które jeszcze 20 lat temu gwarantowały dobrą pracę, obecnie często przestają mieć rację bytu. Rekrutacja specjalistów na pojawiające się nowe oferty pracy nie jest łatwa. Warto spojrzeć chociażby na sektor SSC/BPO – to tutaj codziennie otwiera się kilkadziesiąt nowych miejsc pracy, a ich obsadzenie spędza sen z powiek rekruterów. Uczelnie dostrzegają tę tendencję – chcą, by ich absolwenci nabyli wiedzę, która zagwarantuje im dobrą pracę oraz wpisanie się w oczekiwania pracodawców. Z tego to powodu otwierają wiele nowych, ciekawych kierunków, które koncentrują się na praktyce. Jako że władanie angielskim jest obecnie wymaganą umiejętnością w środowisku biznesowym, wiele uniwersytetów swoje zajęcia prowadzi w tym języku. 
Zaciekawił nas ten temat, dlatego przyjrzeliśmy się ofertom uczelni i wybraliśmy kilka interesujących kierunków skupionych wokół tematyki biznesu.

Coaching

Od kilku lat cieszy się dużą popularnością w środowisku biznesowym – coraz częściej spotkać możemy oferty pracy dla coacha lub trenera. Zawód ten ma za zadanie wydobyć tkwiący w człowieku potencjał. Studia z tego obszaru uczą psychologii, specyfiki biznesu, HR-u, filozofii oraz praktyki coachingowej.

Mikrobiznes

Kierunek ten uczy praktycznych umiejętności, które umożliwiają założenie i prowadzenie własnego biznesu. Absolwenci nabywają wiedzę z prawa podatkowego, marketingu, ekonomii, socjologii, zarządzania projektami, czy też negocjacji z klientami. Interesującą możliwością jest skupienie się na połączeniu biznesu z rzemieślnictwem – kierunek skierowany jest bowiem do, np. murarzy lub fryzjerów i ma na celu przygotować ich do prowadzenia własnego zakładu.

Zarządzanie w branży SSC/BPO

Ciekawe możliwości daje ukończenie kierunku ściśle związanego z pracą w branży nowoczesnych usług dla biznesu. Nie da się ukryć, że sektor ten staje się coraz mocniejszym graczem na  rynku, a ofert pracy w jego obszarze jest pod dostatkiem. Absolwenci będą mogli poszczycić się wiedzą z zarządzania zespołem i procesami, czy też psychologii (np. w obszarze komunikacji w środowisku wielokulturowym). Obsługa narzędzi i technik wykorzystywanych w tej branży przestanie być dla nich zagadką, podobnie jak dbanie o  zadowolenie klientów zgodnie z zasadami Customer Experience.

Zarządzanie projektami IT

IT to kolejny mocny sektor polskiej gospodarki. Do tego niezwykle pożądany przez kandydatów, ze względu na wysokie płace i dbanie o komfort pracownika. Ukończenie studiów z zarządzania projektami może stanowić furtkę do kariery w tej branży. Studenci nabywają wiedzę o sposobach motywowania zespołu, poznają podstawy programowania i sieci komputerowych, co ma im pomóc w zrozumieniu ogólnej specyfiki IT. Program studiów obejmuje również obszary zarządzania ryzykiem i budżetem oraz oczywiście poznania i praktycznego przećwiczenia metodologii  prowadzenia projektów.

Wąska specjalizacja kierunków przepisem na sukces

Co roku uczelnie przygotowują nowe kierunki – chcą kształcić osoby, które z łatwością wpiszą się w popularne oferty pracy. Kierunki są różne, jednak możemy zauważyć tendencję do dużej specjalizacji i kształcenia w wąskiej dziedzinie wiedzy. Biznes również podlega tym zasadom – sposób zarządzania firmą bardzo się różni w zależności od tego, w jakiej branży działa organizacja. 

Ciekawą zależność możemy obserwować również w branży usług dla biznesu – jeszcze do niedawna na start wystarczyła jedynie znajomość języka obcego – konkretną wiedzę nowy pracownik nabywał podczas wdrożenia i pierwszych miesięcy pracy. Obecnie coraz popularniejsze staje się automatyzowanie procesów. Na rynku coraz śmielej wykorzystywana też jest sztuczna inteligencja. Z tych powodów to unikatowe i trudne do nabycia kompetencje stają się kluczowe. Ukończenie wysoko wyspecjalizowanych studiów daje więc kandydatom sporą przewagę już na starcie.

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Jak szybko i skutecznie zdemotywować pracownika?

Efektywne motywowanie pracowników jest niezbędnym warunkiem sukcesu każdej firmy. Skuteczna motywacja to bardzo ważne, ale równocześnie
CZYTAJ

Dlaczego pracownicy odchodzą?

W zawodowym życiu każdego z nas nadchodzi moment na zmiany. Aktualnie, niskie bezrobocie motywuje do szukania lepszej pracy – dla pracodawców może to być powód do zmartwień, jednak dla pracowników często szansa na rozwój. Co sprawia, że pracownik chce
CZYTAJ

Programy rozwojowe w firmach

Szanse na wzrost i sukces firmy są ściśle powiązane z potencjałem rozwojowym pracowników. Obecna sytuacja na rynku pracy coraz bardziej sprzyja zatrudnionym. Niskie bezrobocie i niedobór talentów sprawia,
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl