"Możliwość rozwoju" jako wabik na kandydatów

Czy słynne „duże możliwości rozwoju” opisywane przez wiele firm w ich ofertach pracy, mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? A może jest to jedynie pusty i nic nieznaczący slogan? Chcielibyśmy dziś przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i odkryć, jak do tego tematu podchodzą organizacje oraz co zrobić, aby upewnić się, że przedsiębiorstwo, z którym chcemy nawiązać współpracę, rzeczywiście zapewnia możliwość poszerzania swoich kompetencji.

Dlaczego firmy nie chcą inwestować w pracowników?

Nie będziemy ukrywać – na rynku w dalszym ciągu istnieje wiele przedsiębiorstw, które bronią się ze wszystkich sił, by nie przeznaczyć żadnych środków na rozwój zatrudnionych w swoich szeregach osób. Co ciekawe dzieje się to nawet wówczas, kiedy podczas rekrutacji kandydaci są zapewniani, że takie inwestycje są poczynane. Tego typu działanie skutkuje później dużym rozczarowaniem ludzi i większą liczbą odejść – nowozatrudniona osoba jest zaskoczona, jak bardzo zastane w firmie zasady odbiegają od tego, co zostało jej przedstawione podczas procesu rekrutacyjnego. Trzeba również wspomnieć, że takie podejście organizacji powoduje duży spadek marki oraz wizerunku pracodawcy na rynku. Czemu więc ciągle jednak firmy tak postępują?

Przede wszystkim obawiają się one, że po zainwestowaniu w człowieka, ten szybko zmieni pracę a wszystkie pieniądze, które zostały włożone w rozwój jego kompetencji, zostaną wykorzystane u  konkurencji. Takie myślenie nie sprawdza się jednak w rzeczywistości. Owszem istnieją ludzie, którzy zatrudniają się w przedsiębiorstwie jedynie w celu przejścia drogiego szkolenia, a gdy to osiągną, przechodzą do innej firmy – jednak należą do rzadkości. Najczęściej zatrudnieni doceniają to, że firma w nich inwestuje. Mają również świadomość możliwości rozwoju wewnątrz organizacji. Z tych to powodów stają się nie tylko lojalniejsi, lecz również bardziej przykładają się do swoich zadań.

Jakie zyski da organizacji inwestowanie w ludzi?

Dla coraz większej rzeszy pracowników niezwykle ważne jest, by współpracować z doświadczonymi specjalistami. To umożliwia naukę od najlepszych na rynku. Własny rozwój jest szczególnie istotny dla młodych ludzi, którzy często mówią, że stanie w miejscu, to nic innego jak cofanie się. Organizacje chcąc więc mieć dobrą kadrę, muszą zainwestować w rozwój – bez tego nie są w stanie przyciągnąć najlepszych kandydatów w trakcie procesu rekrutacji pracowników.

Trzeba również pamiętać, że przeznaczanie środków na rozwój zatrudnionych przekłada się na zwiększanie ich umiejętności. To z kolei powoduje ich większą produktywność oraz zysk dla organizacji. Jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku lub nawet być jego liderem, inwestowanie w rozwój pracowników to konieczne działanie, które musimy wykonać.

Jak sprawdzić, czy firma rzeczywiście inwestuje w rozwój?

Jesteś kandydatem i zależy Ci, by pracować w firmie stawiającej na rozwój? Aby upewnić się, że organizacja, której ofertą się interesujesz, również ma to w swoich priorytetach, a nie jest to dla nich jedynie pustym sloganem w ofercie pracy, możesz już na samym początku dopytać rekrutera o kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim dowiedz się, czy na każdego pracownika przeznaczony jest indywidualny budżet rozwojowy. Jeśli jest – ile on wynosi. Sprawdź również, czy firma ma rozwiniętą ofertę szkoleń wewnętrznych, mentoringu oraz innych form wymiany wiedzy – jeśli tak, oznacza to, że pracują tam dobrzy specjaliści, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. To również znak, że w ramach tej firmy, Ty również możesz w przyszłości rozwijać się w kierunku trenerskim.

Równie ważne, jak szkolenia, jest również możliwość awansowania lub zmiany ścieżki kariery w ramach struktury organizacji. Rozwój to bowiem też możliwość zmiany stanowiska w firmie. Najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy firma ma stworzony dokładny plan i  ścieżkę rozwoju w ramach każdej kompetencji. Wiemy wówczas dokładnie, co jest od nas wymagane.

Takie sprawdzenie organizacji już w trakcie procesu rekrutacji pozwoli uniknąć przyszłych potencjalnych rozczarowań. Upewnisz się więc i zobaczysz, czy firma rzeczywiście inwestuje w ludzi i że jest to realna wartość, a nie jedynie wabik podczas rekrutacji pracowników.

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

O co nie powinien pytać rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna pozwala specjaliście HR ustalić, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą, której firma potrzebuje oraz czy jego kompetencje odpowiadają tym poszukiwanym.
CZYTAJ

System łagodnych zwolnień

Rozstanie z pracownikiem to jedno z najtrudniejszych działań z zakresu polityki personalnej każdej firmy. To moment, który przez bardzo długi czas może negatywnie wpływać na opinie o firmie.
CZYTAJ

Wysyłanie CV „w” i „poza” schematem

Znajdujesz ogłoszenie o pracę, idealnie pasujące do Twoich wymagań. Jesteś pewien, że spełniasz wszystkie jego kryteria. Zależy Ci na zdobyciu tej pracy. Pojawia się w Twojej głowie pytanie – jak przesłać swoje CV?
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl