Poufni pracodawcy

Niemalże 60% wszystkich ogłoszeń o pracę oferowanych przez Advisory Group TEST Human Resources obecnie dotyczy poufnych pracodawców. Kto właściwie stoi za tymi ofertami i jak taką sytuację ma rozumieć kandydat? A przede wszystkim, dlaczego pracodawcy coraz częściej kryją się za określeniami typu „dla naszego klienta, firmy z branży…”?

Fakty i mity 

Na początek warto obalić wiele mitów, które krążą w Internecie i wszelkiego rodzaju forach dyskusyjnych. Po pierwsze, część osób uważa, że gdy w ogłoszeniu brak nazwy pracodawcy, powinno ono wzbudzić naszą szczególną czujność, a nawet negatywne nastawienie. Gdy nie ma nazwy firmy, to znaczy że pracodawca ma problemy z prawem, płynnością finansową bądź oskarżony jest wręcz o wyzysk pracowników – nic bardziej mylnego!

Po drugie, uważa się, że firmy stosujące tę procedurę w dyskretny sposób próbują wymienić obecną kadrę pracowniczą bądź jest to idealny pretekst do cięcia kosztów. Dzieje się tak, gdy firma przykładowo zamierza opuścić dany rynek, by spróbować swoich sił w innym segmencie. Potrzebuje do tego innego rodzaju specjalistów,, a z racji tego, że jest to eksperyment, lepiej nie wzbudzać podejrzeń obecnych pracowników, wywołując niepotrzebne zamieszania kadrowe.

Po trzecie, są też (podobno) firmy, które wykorzystują złą sytuację na rynku bądź w firmie, tylko po to, by wymienić obecną kadrę pracowników na nowych, tańszych w utrzymaniu.

Dlaczego w ogłoszeniu nie ma nazwy firmy?

Powody, dla których nasi klienci proszą o anonimowość są różne – mówi Kinga Rutkowska, Project Manager w dziale Rekrutacji TEST. Niekiedy są to kwestie związane z wprowadzeniem nowych usług lub rozwojem firmy w innym obszarze. W takim przypadku zachowanie poufności w stosunku do obecnej na rynku konkurencji jest niezwykle istotne. Często rekrutacja rozpoczyna się zanim obecni pracownicy firmy oficjalnie otrzymają taką informację. By nie opóźniać procesu rekrutacyjnego rozpoczynamy poszukiwania utajniając nazwę firmy. Poufność rekrutacji ma też kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy firma decyduje się na „podmianę” pracownika.

Jest też wyjątkowa sytuacja, w której pracownik zatrudniony w firmie X, rozpoczyna poszukiwania innej pracy i natrafia na anonimowe ogłoszenie. Z racji tego, że branża w danym rejonie jest dość zawężona istnieje prawdopodobieństwo, że podeśle swoje CV do obecnego pracodawcy bądź do takiej firmy, w której zwyczajnie nie interesuje go praca. Są to częste obawy osób, chcących zmienić pracę, także w sposób dyskretny.

Osoba zainteresowana daną ofertą pracy nie musi się obawiać, że jej CV trafi do pracodawcy, z którym nie chce wiązać swojej przyszłości zawodowej – dodaje Kinga Rutkowska. Przesłana aplikacja trafia do osoby prowadzącej dany proces rekrutacyjny. Kandydat, który spełnia wymagania zawarte w treści ogłoszenia może się spodziewać kontaktu ze strony rekrutera i najczęściej już na tym etapie ma szansę poznać nazwę naszego klienta. W sytuacji, gdy nie jest zainteresowany danym pracodawcą może po prostu zrezygnować z udziału w tym procesie rekrutacyjnym. Jako agencja rekrutacyjna gwarantujemy, że w takim przypadku aplikacja Kandydata nie zostanie przedstawiona danemu pracodawcy - podsumowuje Kinga Rutkowska.

 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Ocena pracownicza - arkusz do wypełnienia czy działanie rozwojowe?

Ocena pracownicza jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw odnoszących sukcesy na rynku. Zdarza się jednak, że nie przynosi określonych efektów. Czy oznacza to, że w takim przypadku jest ona bezzasadna? Niska skuteczność oceny
CZYTAJ

Perspektywy rozwoju zatrudnienia w 2019

W ubiegłym roku zatrudnienie i zapotrzebowanie na pracowników stało się tak wysokie, jak nigdy dotąd. Deficyt kadrowy odczuwany już niemal w każdej branży stworzył niezwykle konkurencyjny rynek kandydata. Jak kształtują się perspektywy rozwoju
CZYTAJ

Rola komunikacji wewnętrznej w firmie

Brak odpowiedniej komunikacji wewnętrznej jest wskazywany jako jedna z głównych przyczyn nieefektywności firmy. W budowaniu pozytywnego wizerunku firmy istotna jest więc dobrze zaplanowana strategia komunikacyjna, obejmująca nie tylko działania
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl