Jak odbudować pewność siebie po utracie pracy?

Jesteśmy firmą rekrutacyjną – bacznie więc obserwujemy wszystkie zmiany na rynku pracy. W ostatnim czasie mocno niepokoi nas coraz to mocniej widoczna tendencja związana ze zwolnieniami. Wiele firm – zarówno tych produkcyjnych, ale też i IT – decyduje się na redukcję załogi. Często są one tak duże, że mówimy już o zwolnieniach grupowych. W internecie można nawet znaleźć kolejne to mapy pokazujące skalę tego zjawiska w Polsce. 

Utrata pracy traumatycznym doświadczeniem

W odpowiedzi na tę smutną tendencję chcielibyśmy skupić się na osobach, które pracę straciły. Warto tutaj wspomnieć, że jest to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń, jakie może nas spotkać. Tym bardziej, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy i nie jesteśmy na to gotowi. Dodatkowo wielu z nas utożsamia swoją wartość osobistą z zawodem, który wykonujemy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że przy zwolnieniu znacząco może spaść nasza pewność siebie. 

Pewność siebie przy poszukiwaniu pracy

Porozmawiajmy o wspomnianej przed chwilą pewności siebie. A dokładnie o tym, jak ją odbudować po zwolnieniu. Bazując na naszych obserwacjach jako agencji rekrutacyjnej, możemy śmiało powiedzieć, że pewność siebie jest jednym z kluczowych aspektów podczas procesu rekrutacji pracowników. Jest ona bowiem fundamentem, na którym opiera się nasza zdolność do podejmowania decyzji, wyrażania siebie oraz radzenia sobie z wyzwaniami. Posiadanie silnej pewności siebie pomaga nam w budowaniu pozytywnego wizerunku w oczach potencjalnych pracodawców. Wesprze nas ona też w przekonywaniu firm o naszych umiejętnościach i potencjale oraz pozwoli nam efektywnie promować nasze kwalifikacje. Bez niej ciężko jest otrzymać wymarzoną posadę.

Jak odbudować swoją pewność siebie po utracie pracy?

Wiedząc to wszystko, przyjrzyjmy się teraz sposobom, które pomogą nam na nowo odbudować naszą pewność siebie.

Jedną z najskuteczniejszych metod na odbudowę pewności siebie jest rozwijanie swoich umiejętności. Zarówno tych technicznych (związanych z Twoim zawodem), jak i osobistych. Możesz to zrobić poprzez kursy i szkolenia. Na rynku dostępnych jest wiele darmowych opcji – nie muszą więc one kosztować Cię dużo pieniędzy. Czytaj też książki specjalistyczne i te z zakresu rozwoju osobistego. 

Bardzo istotną kwestią w poszukiwaniu pracy oraz odbudowie swojej pewności siebie, jest stworzenie planu działania. Dzięki niemu wiesz, co masz robić i kiedy. Z każdym dniem jesteś bliżej realizacji swojego celu. Najpierw jednak oczywiście go wyznacz! Takie działanie będzie bardzo motywujące. 

Przy utracie pracy pewnie buzuje w Tobie wiele emocji – złość, rozczarowanie, zranienie. Pamiętaj, by nie tłumić ich w sobie – daj im ujście i pozwól sobie na ich przeżywanie. Nie musisz też radzić sobie z nimi sam. Poszukaj wsparcia wśród najbliższych. Na rynku dostępne są też grupy wsparcia dla osób w podobnej sytuacji. Polecamy Ci też, by nie skupiać swoich myśli na zwolnieniu. Stało się, czasu nie cofniesz. Staraj się za to patrzeć w przyszłość i mieć przed oczami swój cel. A jest nim dobre wypadnięcie w procesie rekrutacji pracowników i otrzymanie wymarzonej posady. Pamiętaj więc, że do tego właśnie dążysz.

Comments are closed.