Zjedz tę żabę! Skuteczna metoda zarządzania czasem!

Każdy z nas z pewnością spotkał się kiedyś z tą jedną, wielką „żabą”… Czyli zadaniem, które wydaje się być tak przytłaczające, że nie wiemy, od czego zacząć. Jednak, zamiast unikać tego typu trudnych zadań, warto zmienić nasze podejście do nich! Dziś chcemy Wam opowiedzieć o technice zarządzania czasem, która zakłada jedzenie żab! O co jednak dokładnie chodzi? Jak ta metoda może nam pomóc? Przekonajmy się!

Co Ci da zjedzenie żaby?

Omawiana dziś technika polega na rozpoczęciu dnia od wykonania najtrudniejszego i najbardziej wymagającego zadania. W ten sposób, zamiast unikać go i odkładać na później… Zajmiesz się nim od razu! Rozpoczęcie pracy od trudnego zadania pozwoli Ci wykorzystać Twoją energię i koncentrację wtedy, gdy jest najwyższa. Zabranie się za „żabę” od razu pozwoli Ci też uniknąć stresu związanego z odkładaniem jej na później. Pomyśl również, ile satysfakcji i motywacji odczujesz, kiedy już z samego rana największa trudność zostanie przez Ciebie pokonana? Doda Ci to ogromnej energii!

Swój dzień pracy zacznij więc od zidentyfikowania najbardziej wymagającego zadania, które musisz wykonać. Następnie nie zwlekaj z działaniem! Skoncentruj się wyłącznie na nim, unikając rozpraszaczy i przerw. To pozwoli Ci na głęboką koncentrację i zaangażowanie. Pamiętaj, że kluczowa jest systematyczność. Tak byś zaczynał każdy dzień od tej samej czynności.

No dobrze… Ale nie wszystkie zadania chyba nadają się do zastosowania tej techniki? Jeśli zadanie wymaga aktywności innych osób, to tak – musisz czas wykonania skoordynować z nimi. Kiedy jednak to od Ciebie zależy cała praca, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zjadł żabę od razu. Zamiast np. odkładać przygotowanie raportu na później, zacznij dzień od analizy danych i tworzenia struktury raportu. Jeśli masz do rozwiązania trudny problem, to od razu usiądź do niego i skoncentruj na znalezieniu rozwiązania.

Co może zrobić firma, aby wspierać pracowników w stosowaniu tej techniki?

Wielu ekspertów pracujących w firmach rekrutacyjnych podkreślą ogromną rolę kultury organizacyjnej w budowaniu nawyków pracowników. Nie inaczej sprawa ma się z omawianą dziś techniką. Czy więc przedsiębiorstwa mogą wspierać swoich ludzi, by Ci chętniej zaczynali pracę od najtrudniejszych zadań? Według nas tak! Organizacja może rozpocząć od szkoleń i warsztatów pomagających zrozumieć pracownikom sens wyznaczania priorytetów i skupiania się na najważniejszych zadaniach już na początku dnia. Dobrze też będzie, jeśli firma dostarczy narzędzi do zarządzania czasem. Mogą to być np. listy zadań czy aplikacje do śledzenia postępów. Pamiętać musimy, że przykład idzie z góry. Dlatego najpierw warto przeszkolić w zakresie tej techniki managerów. Ci następnie poprzez wspieranie swoich ludzi w używaniu tej metody, mogą wykształcić w zespołach pożądany nawyk.

Zarządzanie czasem potrzebne na rynku pracy

Jak dobrze wiecie, jesteśmy agencją rekrutacyjną. Z naszego doświadczenia możemy więc Wam powiedzieć, że zarządzanie czasem jest jedną z kluczowych kompetencji wymaganych, by z sukcesem przejść rekrutację pracowników. Wobec tego korzystanie z techniki „zjedz tę żabę” może nie tylko pomóc Wam w zwiększeniu produktywności, ale też… w dostaniu wymarzonej pracy! Pamiętajcie, że rozpoczęcie dnia od najtrudniejszego zadania pozwala wykorzystać energię i koncentrację w najbardziej efektywny sposób!

Comments are closed.