W jaki sposób znaleźć pracę, kiedy nie masz jeszcze doświadczenia?

Częstym problemem, jaki obserwujemy na rynku pracy, jest trudność ze znalezieniem pierwszej pracy. Prawie wszędzie bowiem istnieje wymóg posiadania doświadczenia. Ale jak je zdobyć?! Wyzwanie to obecne jest od lat i mierzą się z nim ciągle kolejne to osoby wchodzące na rynek pracy. Ale hej! Skoro tak wielu innym osobom się udało, to Tobie też się uda! Chcemy dziś z Tobą podzielić się skutecznymi strategiami, które mogą pomóc Ci odnieść sukces w procesie rekrutacji pracowników.

Praktyki i staże

Nie zaskoczymy Cię tutaj – warto skorzystać z programu stażu lub praktyk. Szczególnie dużo firm otwiera je w okresie letnim. Warto tutaj wspomnieć, że niestety nie zawsze są one płatne. Jeśli zdecydujesz się na takie, gdzie nie dostajesz zapłaty, ustal z firmą na kiedy (i na jaką stawkę) możesz liczyć, jeśli zdecydują się Ciebie zatrudnić na etat. Zdecydowanie jednak nie polecamy Ci brać udziału w praktykach, gdzie to TY musisz zapłacić firmie. Pamiętaj, że nawet jeśli dopiero zaczynasz, Twoja praca ma swoją wartość i nie powinieneś płacić firmie za możliwość działania u nich.

Doświadczenie na studiach

Podczas studiów warto angażować się w dodatkowe inicjatywy. Pomagają one w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w pracy. Możesz zyskać tam takie kompetencje jak: zarządzanie projektem, aktywne słuchanie, czy praca zespołowa. Dodatkowo udział w takich wydarzeniach pokazuje Twoje zaangażowanie. Poszukaj więc możliwości wolontariatu. Uczestnicz w kołach naukowych. Pomagaj w organizowaniu konferencji lub udzielaj się w organizacjach non profit.

Przygotowanie do rekrutacji

Jako firma rekrutacyjna możemy z pełną świadomością powiedzieć Ci, że dobre CV to połowa sukcesu. Skup się więc na jego przygotowaniu. Musi być ono estetyczne i czytelne. Co jednak najważniejsze postaraj się dopasować je do oferty, na którą aplikujesz. Pamiętaj – nie istnieje coś takiego jak uniwersalne CV pasujące do wszystkich ofert pracy! W dokumencie podkreśl swoje umiejętności, osiągnięcia i zaangażowanie. Kolejny krok w procesie rekrutacji pracowników to rozmowa kwalifikacyjna. Zawsze się do niej przygotuj. Możesz na tym tylko zyskać. Zapoznaj się więc z firmą i stanowiskiem, na które aplikujesz. Przygotuj odpowiedzi na często zadawane pytania rekrutacyjne. Zastanów się też, jakie inne pytania mogą paść. Przećwicz odpowiedzi na nie.

Proaktywność

Może Cię to zaskoczyć, ale w karierze zawodowej ważny jest networking. Czyli to, jakie kontakty mamy. Sporo informacji o rekrutacjach pracowników nie jest publikowanych, bo najpierw sprawdza się wewnętrznych lub polecanych kandydatów. Dlatego nie bój się nawiązywać nowych kontaktów zawodowych. Udzielaj się na branżowych wydarzeniach, konferencjach czy spotkaniach networkingowych. To świetny sposób na poznanie osób z branży i poszerzenie swojej sieci kontaktów. Dodatkowo, zamiast czekać na ogłoszenie o pracę, podejmij inicjatywę i wyszukaj potencjalnych pracodawców na własną rękę. Możesz wysłać CV i list motywacyjny do firm, które Cię interesują, nawet jeśli nie ogłosiły wolnych miejsc pracy.

Na zakończenie chcemy Cię przygotować na to, że proces poszukiwania pierwszej pracy może chwilę zająć. Wobec tego bądź otwarty na różnorodne możliwości i nie ograniczaj się tylko do jednej branży czy stanowiska. Czasami warto zacząć od stanowiska niższego szczebla, aby zdobyć pierwsze doświadczenie i stopniowo rozwijać się zawodowo.

Comments are closed.