Kiedy jest właściwy moment, by zainwestować w HRowca?

Czy Twoja firma cały czas się rozwija? Przy tym zauważasz, że tematy związane z ludźmi stają się coraz bardziej skomplikowane? Może to znak, że nadszedł odpowiedni moment, by zastanowić się nad zatrudnieniem HRowca?

Kiedy Twoja firma rośnie, naturalnie zaczyna pojawiać się potrzeba posiadania w swoich strukturach osoby, która „ogarnia ludzi”. Rozszerzanie zespołu, otwieranie nowych oddziałów czy rozwojowe projekty wymagają przecież efektywnego wsparcia od strony HR. Taka osoba jest więc Ci potrzebna, aby Twoja firma mogła skutecznie się rozwijać.

Złożoność zagadnień HR

Im większa jest Twoja firma, tym bardziej złożone stają się kwestie ludzkie. Mówimy tutaj zarówno o prawie pracy, jak i kwestiach bardziej miękkich – związanych np. z motywacją ludzi, czy konfliktami w zespołach. Kiedy więc nie radzisz sobie z tymi tematami to znak, że HRowiec staje się niezbędny. Będzie on odpowiedzialny za dbanie o zgodność działań z przepisami prawa, zarządzanie wynagrodzeniami, tworzenie polityk personalnych oraz zapewnienie, że Twoja firma działa zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Pamiętaj, że potknięcia w tych aspektach, mogą Cię dużo kosztować.

Trudności w rekrutacji

Kiedyś sam rekrutowałeś ludzi do swojej firmy. Wrzucałeś ogłoszenia, przeglądałeś CV, przepytałeś ludzi. Szybko i sprawnie organizowałeś nowych ludzi. Zauważasz jednak, że proces rekrutacji pracowników zaczyna być coraz to trudniejszy. Nie masz kandydatów. A ludzie, których zatrudniasz nie spełniają oczekiwań. To kolejny znak, byś pomyślał o zatrudnieniu specjalisty z obszaru HR. Uchroni Cię on przed ogromnymi kosztami nietrafionej rekrutacji. Specjalista ten pomoże w opracowaniu skutecznej strategii pozyskiwania talentów. Zidentyfikuje obszary, w których można poprawić procesy oraz zbuduje markę pracodawcy, która przyciągnie najlepszych z rynku do pracy właśnie u Ciebie.

Konflikty i niskie zaangażowanie pracowników

Masz już u siebie kilkanaście osób i zauważasz, że ludzie się ze sobą nie dogadują. Tobie brakuje czasu i umiejętności, by te konflikty rozwiązywać. Tymczasem „zła krew” w zespole negatywnie odbija się na Waszych wynikach. Ludzie nie chcą pracować w takiej atmosferze, więc zaczynają odchodzić.

Tutaj HRowiec będzie kluczową osobą, która pomoże rozwiązać ten problem. Osiągnie to poprzez budowanie pozytywnej kultury pracy, ulepszanie komunikacji w zespole, tworzenie programów motywacyjnych czy też przeprowadzanie badania satysfakcji pracowników. Specjalista ten ma też wiedzę, na temat rozwiązywania konfliktów – w związku z tym może szybko interweniować i wyjaśniać trudne sprawy.

Kiedy więc potrzebujesz człowieka od ludzi?

Zatrudnienie HRowca jest uzasadnione, gdy firma wzrasta. Stopniowo pojawiają się złożone zagadnienia z obszarów ludzkich, procesy rekrutacyjne sprawiają trudności, a w zespole występują konflikty czy też niskie zaangażowanie ludzi. Kiedy widzisz, że sam sobie nie radzisz i brakuje Ci wiedzy – warto sięgnąć po wsparcie specjalistów. Pamiętaj, że HRowiec wprowadzi efektywne rozwiązania, które przyczynią się do wzrostu Twojej firmy oraz budowy pozytywnej kultury organizacyjnej.

Comments are closed.