Objawy stresu i jak sobie z nim radzić?

Stres towarzyszy nam niemal codziennie – w pracy, w domu, w relacjach. Niezwykle często występuje on w procesie rekrutacji pracowników. Podkreślają to specjaliści działający w agencjach rekrutacyjnych – często spotykają się bowiem z mocno zestresowanymi kandydatami. Niestety stres może nam uniemożliwić skuteczne działanie albo np. dostanie wymarzonej posady. Dodatkowo warto mieć świadomość tego, że długotrwały stres może mocno zagrażać naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Warto wiedzieć więc, jakie są jego objawy i jak skutecznie z nim walczyć.

Objawy stresu

Stres ma tak dużą moc, że może zamanifestować się w nas na różne sposoby. Zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Warto wiedzieć, jakie są jego objawy. Dzięki temu możemy bowiem skutecznie mu przeciwdziałać.

W przypadku, kiedy stres ukazuje się na polu fizycznym, objawem mogą być silne bóle głowy. Często w parze ze stresem idzie też napięcie mięśniowe, które objawia się przede wszystkim w okolicach szyi i pleców. Sprawdźcie więc, czy Wasze barki są mocno spięte. Jeśli tak – możecie mieć problem z nadmiarem stresu. A co w przypadku, kiedy nie możesz spać? Budzisz się o 3 w nocy i dalej nie możesz zmrużyć oka? A może zasypianie zajmuje Ci nawet parę godzin? Pamiętaj, że zmartwienia i napięcia mogą mocno utrudnić ten ważny aspekt życia. A jego zaniedbanie z kolei prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Kolejnym objawem może być zmęczenie. Wysypiasz się, odpoczywać, ale… ciągle czujesz się wyczerpany. Nie masz siły nawet podnieść ręki. To też może być jeden ze skutków stresu! Podobnie sytuacja ma się z problemami z układem trawiennym. Wzmożone napięcie może prowadzić do problemów z żołądkiem, niestrawności czy bólów brzucha.

A jakie sygnały może nam dawać psychika, kiedy mamy zbyt dużo stresu? Na pewno szybko zauważycie, że jesteście mocniej poirytowani i nerwowi. Ciężej będzie Wam też skupić swoją uwagę i zapamiętać nowe informacje. Stres powoduje bowiem zmniejszoną koncentrację – wpływa on na nasze funkcje poznawcze. Co ciekawe stres może też doprowadzić do osamotnienia i przytłoczenia. Brakuje nam siły na spotkania, jesteśmy rozdrażnieni i nerwowi.

Pamiętajcie, że podane powyżej objawy nie są jedyne. Może być ich dużo więcej. Dlatego też według nas warto obserwować siebie, by zauważyć, jakie są nasze charakterystyczne reakcje na stres.

Proste techniki radzenia sobie ze stresem

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że techniki które za chwilę Wam przedstawimy, nie są receptą na wszystko. To tylko wskazówki, które warto wypróbować. Zawsze polecamy jednak, by o pomoc zwrócić się do specjalisty, gdzie dostaniemy fachową poradę.

Przechodząc jednak do meritum, naszą pierwszą wskazówką jest, by dać ujście naszym emocjom, napięciu i stresowi. Świetna do tego jest aktywność fizyczna. Pozwala ona uwolnić nagromadzone napięcie i poprawić nastrój poprzez wydzielanie endorfin. Warto wybrać taką aktywność, podczas której dobrze się bawimy. Jeśli wolimy jednak coś spokojniejszego, to polecamy techniki relaksacyjne. Są to wszystkie ćwiczenia oddechowe, a także medytacja czy joga. Co ciekawe również odpowiednia dieta może pomóc nam w walce ze stresem. Odpowiednie odżywianie wspiera bowiem równowagę psychiczną. Unikaj więc nadmiaru kofeiny i cukrów prostych. Postaw za to na zdrowe tłuszcze, białka i warzywa.

Znajdź swoją indywidualną strategię

Stres jest nieuniknioną częścią życia. Jednak umiejętne zarządzanie nim może zminimalizować jego negatywne skutki. Pamiętajcie jednak, że wszyscy jesteśmy różni. Konieczne jest więc znalezienie indywidualnej strategii radzenia sobie ze stresem, dostosowanej do własnych potrzeb i stylu życia. Polecamy, by nie wahać się eksperymentować z różnymi metodami. Dzięki temu, w sytuacjach mocnego stresu (np. udział w rekrutacji pracowników), będziemy mogli skutecznie opanować emocje.

Comments are closed.