Co możesz zrobić, by Twój pierwszy dzień w pracy był jak najbardziej efektywny?

Przed Tobą nowa praca! Cieszysz się? Na pewno! Przecież nie po to brałeś udział w procesie rekrutacji pracowników, a potem przyjąłeś ofertę, by nie być zadowolonym z tej decyzji. Na pewno jednak towarzyszy Ci stres (mniejszy lub większy). I jest to całkowicie zrozumiałe. Zaczynasz coś nowego, w Twoim życiu dzieją się zmiany. Naturalną reakcją organizmu są w takich sytuacjach lęk i stres. Czeka Cię też sporo niepewności – nie wiesz, jak będzie wyglądać Twój pierwszy dzień, nie wiesz, czy dogadasz się z ludźmi i w końcu nie wiesz, czy firma i nowe stanowisko odpowiedzą na Twoje potrzeby. Pamiętaj jednak, by nie dać tym emocjom i myślą Cię zdominować i odebrać Ci ekscytację płynącą z faktu kroczenia Twoją wybraną drogą zawodową. Aby pomóc Ci sprawić, że Twój pierwszy dzień będzie owocny i mniej stresowy – przygotowaliśmy dla Ciebie parę wskazówek!

Warto się przygotować

Niepewność powoduje stres. Wobec tego polecamy Ci, byś tę niepewność zmniejszył! Jednym z najprostszych sposobów jest zdobycie wiedzy i dobre przygotowanie. Zapoznaj się więc ze wszystkimi informacjami, które dostarczyła Ci firma. Jeśli czujesz, że masz barki w umiejętnościach czy wiedzy – poświęć czas na naukę. Możesz też wyszukać dodatkowych informacji o Twoim nowym pracodawcy w internecie. To jednak nie wszystko! Dzień przed wielkim dniem przygotuj sobie wszystkie dokumenty, jakie musisz ze sobą zabrać. Polecamy Ci też, byś wcześniej przyszykował sobie ubrania. Wszystko po to, byś rano nie biegał w popłochu. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie dojazdu do miejsca pracy. Na pierwszy raz, planując drogę, dolicz sobie trochę czasu na zapas. Nigdy bowiem nie wiesz, czy nie trafią się korki, nie będziesz mógł znaleźć miejsca parkingowego albo ucieknie Ci autobus. Lepiej być chwilkę wcześniej niż być spóźnionym. Taki zapas czasowy da Ci też komfort i spokój – tak potrzebne w tym dniu.

Uśmiechaj się!

Inni ludzie mają na nas duży wpływ. Mogą też nas stresować – szczególnie, kiedy wchodzimy do całkiem nowego środowiska. Jest to szczególnie trudne zadanie dla osób, które z natury są wycofane. Nasza porada może wydawać Ci się banalna, ale zdecydowanie polecamy Ci, byś pierwszego dnia się uśmiechał. Tak! Uśmiech potrafi przełamać bariery i zachęca innych do kontaktu z nami. To też pozwoli Ci zrobić dobre wrażenie na innych i będzie dobrą podstawą do budowania relacji. Staraj się również mieć pozytywne i przyjazne nastawienie do innych. Bądź otwarty. Nawet jeśli sam nie będziesz rozpoczynał rozmów – wystarczy, że się przywitasz. To też będzie dobry początek!

Aktywne słuchanie

W pierwszych dniach pracy może czekać Cię wiele spotkań i szkoleń. Będziesz więc musiał dużo słuchać i być uważnym. Chcemy jednak tutaj podkreślić, że można słuchać i… słyszeć! Skup się więc na swoich rozmówcach i nie odpływaj myślami na plaże, czy w góry. Bądź skupiony! Bardzo istotną rolę odgrywać tutaj może aktywne słuchanie. Jeśli coś nie jest dla Ciebie zrozumiałe – pytaj. Nikt nie oczekuje, że od razu będziesz wszystko wiedzieć. Stosuj też parafrazy. Przykładowo chcesz potwierdzić, czy dobrze coś zrozumiałeś. Powiedz więc to własnymi słowami. Dzięki temu sprawdzisz, czy to jak rozumiesz daną rzecz, zgadza się z tym, co chciała Ci przekazać druga strona. 

Comments are closed.