Jak wygląda praca w agencji rekrutacyjnej?

Jesteśmy na rynku od ponad 30 lat! Działamy jako firma rekrutacyjna i pomagamy połączyć kandydatów z organizacjami. Można więc powiedzieć, że mamy duże doświadczenie, prawda? Pomyśleliśmy jednak, że ciekawie byłoby opowiedzieć Wam, jak obecnie wygląda praca w agencji rekrutacyjnej. Na pewno będzie to przydatna wiedza dla osób, które chciałyby się rozwijać w tego typu biznesie!

Na wstępie chcemy Wam zaznaczyć, że to jak pracujemy teraz, a jak pracowaliśmy te 30 lat temu – to dwa różne światy! Niesamowite jest, jak szybko rozwija się technologia – a wraz za nią zmienia się środowisko, w jakim działamy. Obecny rynek pracy stawia przed agencjami rekrutacyjnymi nowe wyzwania. Szybkie tempo pracy, dynamika, duży kontakt z ludźmi – to zdecydowanie to, co wyróżnia pracę w rekrutacji. Ale przejdźmy do meritum! Odpowiedzmy sobie na pytanie, na jakich aspektach działania skupiamy się na co dzień?

Codzienna praca – jak wygląda?

Ogromną część pracy w agencji rekrutacyjnej zajmuje poszukiwanie odpowiednich osób. Na początku jednak należy dobrze zrozumieć profil (czyli kto jest nam potrzebny) i w następnym kroku zastanowić się, jak możemy takie osoby pozyskać. Jasne – dalej warto wstawiać ogłoszenia na różne portale, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze zaaplikują na nie kandydaci. Znacznym elementem procesu rekrutacji pracowników jest więc aktywne poszukiwanie kandydatów i przekonywanie ich, by zainteresowali się daną ofertą. Rekruter musi być trochę strategiem, trochę detektywem, a troszkę też sprzedawcą. Według nas jednak najistotniejsze w kontakcie z kandydatem podczas prezentowania mu oferty jest szczerość i otwartość. Nie ma sensu malować trawy na zielono – szybko bowiem wyjdzie szydło z worka. A stracone relacje i renomę będzie nam ciężko odbudować.

Środowisko pracy

Czas. To zdecydowanie kluczowa kwestia w pracy firmy rekrutacyjnej. Czemu? Przede wszystkim zdarza się, że wiele agencji rekrutuje na tę samą pozycję. Kto pierwszy pozyska kandydata – ten „wygrywa”. Dodatkowo nie będziemy ukrywać, że pracy jest dużo. Rekruterzy prowadzą kilka procesów jednocześnie. Nie raz, nie dwa chcielibyśmy, by doba miała więcej godzin. Ta praca wymaga więc szybkości, sprawności i jednocześnie skrupulatności. Zdecydowanie nie należy do łatwych. Ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że nuda i monotonia Wam nie grożą! Dynamiczna atmosfera, liczne projekty i codzienne wyzwania sprawiają, że praca jest pełna energii. Niespodziewane sytuacje (np. kandydat nie dotarł na spotkanie u klienta) to też norma. Rekruter może więc się nauczyć, jak działać w kryzysie. To wszystko sprawia, że praca ta jest wyzwaniem – ale bardzo rozwijającym.

Na koniec zostawiliśmy naszą perełkę. Czyli zadowolenie po zamkniętym procesie. Niezwykle satysfakcjonujące jest patrzeć, jak udaje się nam połączyć firmę i człowieka. Wielu rekruterów pozostaje w kontakcie ze swoimi „plackami” (potoczne określenie na kandydata, którym obsadziliśmy wakat). Dzięki temu wiedzą oni, czy kandydat jest zadowolony z nowej pracy. Patrzenie na jego szczęście i późniejszy rozwój to często to, co napędza nas do dalszego działania!

Kariera pełna wyzwań!

Czy tak wyobrażaliście sobie pracę w agencji rekrutacyjnej? Według nas jest to kariera skupiona z jednej strony na rozmowie z ludźmi i pomaganiu im w zdobyciu wymarzonego miejsca pracy. Z drugiej jednak strony pozwala ona na pracę z biznesem. Uważamy, że bycie rekruterem to szansa na rozwijanie się w dynamicznym otoczeniu, pełnym wyzwań i jednocześnie możliwość kształtowania kariery innych. Dla tych, którzy cenią różnorodność, elastyczność i szybką naukę, firmy rekrutacyjne otwierają drzwi do kariery pełnej wyjątkowych doświadczeń.

Comments are closed.