Trudne pytania do szefa

Jak często zastanawiałeś się, czy nie zmienić pracy, przez swojego managera? Przełożony znający się na swojej pracy, szanujący i lubiący swój zespół to duży skarb. Jakiegokolwiek szefa byśmy jednak nie mieli, zawsze nastąpi moment, kiedy będziemy musieli zwrócić się do niego z trudnymi pytaniami. To, w jaki sposób manager na nie zareaguje, świadczy nie tylko o nim samym, lecz również o firmie, w której pracujemy. 

Czy mogę dostać podwyżkę?

Naturalne jest, że za swoją pracę powinieneś dostawać godziwą zapłatę, a podwyżka co najmniej raz w roku powinna być obowiązkowa. Niestety firmy rzadko same podnoszą zarobki pracownikom. W takiej sytuacji należy samodzielnie iść do managera – nikt jednak nie lubi rozmawiać o pieniądzach. Pamiętaj, że to pytanie nie oznacza, że jesteś roszczeniowy i zależy Ci tylko na finansach – dbasz po prostu o swoje interesy.

Czy mogę iść na dłuższe wakacje / zwolnienie chorobowe?

Masz naturalne prawo zarówno do urlopu, jak i do L4. Dłuższa nieobecność jednak nie w każdej firmie jest akceptowalna. Może nie ma nikogo, kto mógłby Cię zastąpić lub będzie to stanowić duże obciążenie dla innych członków zespołu? Jeśli u Ciebie tak się właśnie sprawy mają, przed rozmową z managerem przygotuj powody, dla których potrzebujesz wolnego oraz przedstaw plan zastępowalności. Dobry przełożony zrozumie sytuację i dodatkowo doceni Twoje zaangażowanie.

Czego ode mnie oczekujesz?

Pytanie, które pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie są wobec Ciebie wymagania. Dzięki temu jesteś w stanie bardziej przyłożyć się do swojej pracy i wiesz, na których działaniach powinieneś się skupić. Pozwoli Ci to też poznać obszary, na które Twój manager zwraca uwagę. Wydaje się nam, że wiemy jakie są nasze obowiązki, dlatego nie zadajemy tego pytania często. Tymczasem nasz manager może mieć na ten temat inne zdanie. Rodzi to konflikty, których łatwo można uniknąć.  Manager może być zaskoczony takim pytaniem – po chwili konsternacji jednak przekaże Ci informacje, czego oczekuje od Twojej pracy.

Jak sobie radzę?

Każdy potrzebuje feedbacku na temat swojej pracy. Wiedza ta jest nam potrzebna, by być jeszcze lepszym pracownikiem. Ludzie nie lubią jednak udzielać informacji zwrotnej – szczególnie przekazanie negatywnego feedbacku w konstruktywny sposób nie jest proste. Twój manager najpewniej będzie potrzebować chwili, by przedstawić ci pełną opinię na temat Twojej pracy. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że możesz usłyszeć nie tylko same pochwały – potraktuj jednak to pytanie, jako okazję do rozwoju.  

Kiedy dostanę awans?

To pytanie może sprawić trudności przełożonemu, ponieważ przy awansie zmieni się Twój zakres obowiązków. Bardzo możliwe, że manager będzie musiał znaleźć kogoś na Twoje miejsce. Czasem też nie ma wakatu, na który Ty mógłbyś wskoczyć. Warto jednak informować przełożonego, że myślisz o awansie – jeśli jest on właściwą osobą na właściwym miejscu, stworzy z Tobą plan działania, którego celem będzie wskoczenie na wyższy poziom stanowiska. 

Czy mogę zmienić stanowisko?

Czasem nadchodzi moment, kiedy wiesz, że chciałbyś zająć się czymś innym. Realizacja w pracy to Twoje pełne prawo. Szef może jednak obawiać się stracić dobrego pracownika. Z tego powodu nie wszyscy managerowie umożliwiają taką opcję. Tymczasem możliwość zmiany stanowiska i wykonywanych obowiązków pozytywnie świadczą o firmie – nie wspominając już o tym, że lepiej by pracownik zmienił pełnioną funkcję, niż organizację.

Manager to też człowiek!

Przychodząc do przełożonego z trudnym pytaniem, nie stresuj się za bardzo. Osoba pełniąca funkcję managerską, musi być gotowa na zmierzenie się trudnymi pytaniami swojego zespołu. Pamiętaj też, że po drugiej stronie stoi taki sam człowiek, jak Ty. Twój manager też komuś podlega i do swojego zwierzchnika również przychodzi z tymi samymi pytaniami! Wie on więc, jak to jest być na Twoim miejscu. Powodzenia!

Comments are closed.