Czy oPŁACA się być handlowcem?

Ktoś powiedział, że „prawdziwą sztuką w tej branży jest udzielać klientom odpowiedzi na pytania, których wcale nie zadali”. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj wcale o żadne szarlatańskie profesje, choć osoba na tym stanowisku powinna być zawsze o jeden krok do przodu. Przynajmniej przed klientem.

Handlowiec, bo o nim mowa, to profesja, w której komunikatywność, otwartość na klienta i umiejętność budowania relacji z innymi są niezbędne. Przydaje się także wysoka odporność na stres i doskonałe umiejętności negocjacyjne. No dobrze, ale czy przed handlowcem stoją tylko dość wygórowane wymagania? Jak kształtują się wynagrodzenia w tej branży? Czyli, mówiąc wprost, czy opłaca się być przedstawicielem handlowym?

Z najnowszej edycji Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources Wiosna 2017 wynika, iż zarobki w branży handlowej są zależne od bardzo wielu czynników. Na wysokość pensji może wpływać między innymi to, czy firma ma polski czy zagraniczny kapitał, ile zatrudnia osób oraz jaki ma roczny obrót. I tak, spośród wymienionych wyżej rodzajów firm pracownikom średniego szczebla najwięcej płacą firmy zatrudniające do 100 osób. Można w nich liczyć na pensje w przedziałach od 4 320 zł do nawet 8 322 zł brutto.

Gdyby popatrzeć na pracę handlowca pod kątem branży, w której działa, na czele zestawienia, nie będzie zaskoczeniem, wylądowała branża medyczna i farmaceutyczna. Tutaj pracownicy mogą zarobić od 5 000 do 10 773 zł brutto. Na drugim miejscu plasuje się, i tu niespodzianka, branża budowlana! Zarobki w tym przypadku oscylują w przedziale 4 778 - 8 267 zł brutto. Przemysł ciężki i maszynowy, w którym można zarobić w granicach 4 996 - 7 869 zł brutto, wylądował natomiast na trzecim miejscu w rankingu. Najmniej opłacaną branżą, spośród badanych, była ta którą najczęściej i najłatwiej kojarzymy z handlem, tj. sieci sklepów. Jej pracownicy zarobią między 3 981 a 5 691 zł brutto.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę zakres terytorialny, nie byłoby także zaskoczeniem, że najwięcej zapłaci swoim pracownikom województwo mazowieckie. Przeciętna płaca przedstawiciela handlowego wynosi tutaj 5 633 zł brutto. Na drugim, niewiele gorszym miejscu, uplasowało się województwo wielkopolskie, w którym wynagrodzenie oscyluje w okolicach 5 372 zł brutto. Trzecie miejsce, niemal ex aequo przypada województwu małopolskiemu, z przeciętną płacą 5 317 zł brutto, a także województwu śląskiemu, gdzie przedstawiciel handlowy może liczyć na około 5 334 zł brutto. Stawkę w rankingu województw zamyka Podkarpacie, gdzie średnia płaca oscyluje w granicach 4 755 zł brutto.

Z drugiej jednak strony, można by powiedzieć, że nie samą płacą człowiek żyje. Czym więc jeszcze żyje przedstawiciel handlowy? Najbardziej popularnym dodatkiem pozapłacowym w tej branży w Polsce są samochody służbowe. Oferuje je aż 80% pracodawców. Telefon komórkowy i laptop służbowy to kolejne najbardziej popularne benefity dla handlowców, stosuje je odpowiednio 64% i 49% pracodawców. Wśród innych popularnych dodatków znalazły się szkolenia zewnętrzne (50%), dodatkowe ubezpieczenia (44%), a także dopłaty do zajęć sportowych (36%) oraz dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracowników (35%).

Wydawać by się mogło, że na myśl o takich zarobkach, relacje z klientami zbudują się same. Trzeba jednak pamiętać, że praca przedstawiciela handlowego to nie taki łatwy orzech do zgryzienia. Często działają oni na klientów jak płachta na byka, więc zaradność, upór i wytrwałość w przekonaniu, że jeśli nie drzwiami, to oknem, są w tej profesji niezbędne. W tej sytuacji wyjątkowo adekwatne nasuwają się słowa Madisona Jamesa o tym, że sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału" — tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień. Aż dziw, że już wtedy wiedział, że warto.

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

RODO w praktyce. Co oznacza dla HR-owców?

Już w maju 2018 roku wejdą w życie regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, zwane także w skrócie RODO, niesie ze sobą szereg ogromnych zmian. Sprawdźcie czego można się spodziewać!
CZYTAJ

Nie samą rekrutacją HR-owiec żyje

Zastanawiając się nad specyfiką pracy w działach HR, zwykle przychodzi nam do głowy jedno - rekrutacja i selekcja pracowników. To przecież właśnie pozyskiwaniem nowych podwładnych zajmują się HR-owcy, prawda? Spróbujmy przyjrzeć się ich pracy bliżej.
CZYTAJ

Jak ujarzmić zespół rozproszony, czyli o komunikacji słów kilka

W dzisiejszych czasach Internet daje nam możliwość współpracy z ludźmi z całego świata. Dlatego też większość globalnych firm posiada w swoich strukturach zespoły rozproszone. Co zrobić, żeby komunikacja w takim zespole przebiegała sprawnie?
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl