Czy oPŁACA się być handlowcem?

Ktoś powiedział, że „prawdziwą sztuką w tej branży jest udzielać klientom odpowiedzi na pytania, których wcale nie zadali”. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj wcale o żadne szarlatańskie profesje, choć osoba na tym stanowisku powinna być zawsze o jeden krok do przodu. Przynajmniej przed klientem.

Handlowiec, bo o nim mowa, to profesja, w której komunikatywność, otwartość na klienta i umiejętność budowania relacji z innymi są niezbędne. Przydaje się także wysoka odporność na stres i doskonałe umiejętności negocjacyjne. No dobrze, ale czy przed handlowcem stoją tylko dość wygórowane wymagania? Jak kształtują się wynagrodzenia w tej branży? Czyli, mówiąc wprost, czy opłaca się być przedstawicielem handlowym?

Wynagrodzenie handlowca

Z najnowszej edycji Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources Wiosna 2017 wynika, iż zarobki w branży handlowej są zależne od wielu czynników. Na wysokość pensji może wpływać między innymi to, czy firma ma polski czy zagraniczny kapitał, ile zatrudnia osób oraz jaki ma roczny obrót. I tak, spośród wymienionych wyżej rodzajów firm pracownikom średniego szczebla najwięcej płacą firmy zatrudniające do 100 osób. Można w nich liczyć na pensje w przedziałach od 4 320 zł do nawet 8 322 zł brutto.

Gdyby popatrzeć na pracę handlowca pod kątem branży, w której działa, na czele zestawienia, wylądowała branża medyczna i farmaceutyczna. Tutaj pracownicy mogą zarobić od 5 000 do 10 773 zł brutto. Na drugim miejscu plasuje się, i tu niespodzianka, branża budowlana! Zarobki w tym przypadku oscylują w przedziale 4 778 – 8 267 zł brutto. Przemysł ciężki i maszynowy, w którym można zarobić w granicach 4 996 – 7 869 zł brutto, wylądował natomiast na trzecim miejscu w rankingu. Najmniej opłacaną branżą, spośród badanych, była ta którą najczęściej i najłatwiej kojarzymy z handlem, tj. sieci sklepów. Jej pracownicy zarobią między 3 981 a 5 691 zł brutto.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę zakres terytorialny, nie byłoby także zaskoczeniem, że najwięcej zapłaci swoim pracownikom województwo mazowieckie. Przeciętna płaca przedstawiciela handlowego wynosi tutaj 5 633 zł brutto. Na drugim, niewiele gorszym miejscu, uplasowało się województwo wielkopolskie, w którym wynagrodzenie oscyluje w okolicach 5 372 zł brutto. Trzecie miejsce, niemal ex aequo przypada województwu małopolskiemu, z przeciętną płacą 5 317 zł brutto, a także województwu śląskiemu, gdzie przedstawiciel handlowy może liczyć na około 5 334 zł brutto. Stawkę w rankingu województw zamyka Podkarpacie, gdzie średnia płaca oscyluje w granicach 4 755 zł brutto.

Benefity pozapłacowe

Z drugiej jednak strony, można by powiedzieć, że nie samą płacą człowiek żyje. Czym więc jeszcze żyje przedstawiciel handlowy? Najbardziej popularnym dodatkiem pozapłacowym w tej branży w Polsce są samochody służbowe. Oferuje je aż 80% pracodawców. Telefon komórkowy i laptop służbowy to kolejne najbardziej popularne benefity dla handlowców, stosuje je odpowiednio 64% i 49% pracodawców. Wśród innych popularnych dodatków znalazły się szkolenia zewnętrzne (50%), dodatkowe ubezpieczenia (44%), a także dopłaty do zajęć sportowych (36%) oraz dodatkowe świadczenia zdrowotne dla pracowników (35%).

Wydawać by się mogło, że na myśl o takich zarobkach, relacje z klientami zbudują się same. Trzeba jednak pamiętać, że praca przedstawiciela handlowego to nie taki łatwy orzech do zgryzienia. Często działają oni na klientów jak płachta na byka, więc zaradność, upór i wytrwałość w przekonaniu, że jeśli nie drzwiami, to oknem, są w tej profesji niezbędne. W tej sytuacji wyjątkowo adekwatne nasuwają się słowa Madisona Jamesa o tym, że sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału” — tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień. Aż dziw, że już wtedy wiedział, że warto.

Comments are closed.