Nie samą rekrutacją HR-owiec żyje

Zastanawiając się nad specyfiką pracy w działach HR, zwykle przychodzi nam do głowy jedno - rekrutacja i selekcja pracowników. To przecież właśnie pozyskiwaniem nowych podwładnych zajmują się HR-owcy, prawda? Jeśli bliżej przyjrzeć się jednak ich pracy, okazuje się, że owszem, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nazwa HR - czyli zarządzanie zasobami ludzkimi - sugeruje przecież, że stoi za tym coś więcej niż tylko rekrutacja.

Rekrutacja to dopiero początek!

Niezależnie od tego, czy HR-owiec pracuje „wewnętrznie” dla swojej firmy, czy zatrudniony jest w zewnętrznej agencji doradczej, jego obowiązki zawsze będą wykraczać poza wspomniany proces rekrutacji i selekcji pracowników. Dlaczego jednak tak jest? To proste - praca nad znalezieniem osoby odpowiedniej na dane stanowisko to dopiero początek drogi. By właściwie zadbać o rozwój kadr w danej firmie, trzeba nie tylko zapewnić jej napływ pracowników, ale także sprawować nad nimi nieustanną pieczę. O ile jednak praca zewnętrznych agencji może ograniczać się tutaj do realizowania pojedynczych lub cyklicznych projektów konsultingowych (jak np. sesje Development Centre, badania satysfakcji pracowników, ocena 360 stopni itd.), to wewnętrzny HR-owiec, zatrudniony bezpośrednio w danej firmie, cały swój czas poświęca wyłącznie na działania z myślą o swoich kolegach z sąsiednich działów. Ostatecznie chodzi o to, żeby pracownicy nie tylko po prostu byli w firmie, lecz aby czuli się tam dobrze, mogli się rozwijać i chętnie zostawali u jednego pracodawcy jak najdłużej.

Twardy i miękki HR

Jakie więc działania, oprócz samej rekrutacji, podejmuje na co dzień pracownik działu HR? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl pt. „HR-owca portret własny”, przeważająca większość pracowników ds. zarządzania zasobami ludzkimi ma bardzo szeroki zakres obowiązków. Rzeczywiście, aż 95% z nich zajmuje się rekrutacją, a 92% wcześniejszą selekcją aplikacji, ale to zdecydowanie nie wszystko. 79% pracuje bowiem także nad sprawami kadrowymi, zaś 77% - nad planowaniem i organizowaniem szkoleń dla pracowników. Rzeczy takie jak zarządzanie aktami pracowników, tworzenie opisów stanowisk, planowanie urlopów, rozliczenia z urzędami skarbowymi czy ZUS-em to domena pracowników tzw. „twardego HR” (kiedyś nazwalibyśmy ich kadrowymi). Rolą specjalistów z obszaru „miękkiego HR” jest zaś traktowanie pracowników jako firmowego kapitału, o który trzeba nieustannie dbać. To właśnie oni, wraz z przełożonym, planują dla pracowników odpowiednie szkolenia, organizują w nich udział, dbają też o to, by podwładni byli zadowoleni z warunków zatrudnienia. Celem ich pracy jest ciągły rozwój firmy, osiągany właśnie poprzez szeroko pojęte dbanie o ludzkie aktywa.

Człowiek o szczególnych kompetencjach

Wiemy już, że praca HR-owca wykracza daleko poza samą rekrutację i selekcję pracowników. Mimo wszystko, nie da się ukryć, że ten aspekt z pewnością jest jednak bardzo ważny. Bez pozyskania odpowiedniego pracownika, nie może bowiem być mowy o jakimkolwiek firmowym rozwoju. Znalezienie właściwej osoby nie jest jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać - zwłaszcza dziś, gdy nastały czasy rynku pracownika. Właśnie z tego względu, od specjalistów HR wymaga się pewnych szczególnych kompetencji: odpowiedniego wykształcenia (teoretycznie nie jest to warunek konieczny, ale najlepiej widziani są absolwenci psychologii lub zarządzania zasobami ludzkimi), odporności na stres, wysokiej kultury osobistej oraz doskonale rozwiniętej komunikatywności. HR-owiec „z powołania”, który naprawdę zna się na swoim fachu, potrafi tak zarządzać karierą innych, by z jednej strony osiągnęli oni maksymalną satysfakcję, z drugiej zaś - by trafnie określić ich zawodowy potencjał i uczynić z niego realną wartość dla danej firmy.


 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Elastyczne formy zatrudnienia

Postępujące procesy globalizacji w różnych obszarach życia niosą za sobą nowe wyzwania dla pracodawców oraz pracowników. Pracodawcy, dążąc do zapewnienia konkurencyjności przedsiębiorstw, podejmują działania mające na celu minimalizowanie kosztów pracy,
CZYTAJ

Zainteresowania w CV

Wielu kandydatów uważa, że wpisywanie zainteresowań w CV jest niepotrzebne. Żaden pracodawca czy rekruter nie zwróci na nie uwagi, a opis hobby zabierze w życiorysie miejsce na ważniejsze rzeczy: doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Nic jednak
CZYTAJ

Nieszablonowe pytania rekrutacyjne

„Jakiego koloru są kosmici?”, „Co by było, gdyby słonie mogły latać?”, „Dlaczego wieka od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?”. To przykłady nietypowych pytań, zadawanych przez rekruterów podczas rozmów kwalifikacyjnych. Korzystają z nich zarówno duże
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl