Wakacyjny staż – jak wybrać odpowiedni?

Wakacyjny staż to świetna szansa dla młodych osób na zdobycie dodatkowych kompetencji oraz pierwszych doświadczeń zawodowych. To także szansa na sprawdzenie czy dany zawód się podoba. Do samego wybrania stażu warto przy tym podejść w odpowiedni sposób, aby znaleźć taki, który faktycznie pozwoli na zdobycie nowych kompetencji i pozwoli się rozwinąć. Przedstawiamy na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy wakacyjny staż dla siebie. 

Rozpoczęcie poszukiwań odpowiednio wcześniej

Większość studentów poszukiwania wakacyjnych staży i praktyk rozpoczyna na ostatnią chwilę. Niektóre firmy jednak nabór na same praktyki rozpoczynają już w okresie wiosennym. Chcąc znaleźć dobrą ofertę, warto więc zainteresować się praktykami już wcześniej i regularnie przeglądać ogłoszenia. 

Gdzie szukać odpowiedniego stażu?

Bardzo dobrym działaniem przy szukaniu wakacyjnego stażu może być zaczerpnięcie porad od znajomych. Wiele firm każdego roku organizuje programy stażowe dla studentów i jeżeli jakiś znajomy był w danej firmie na stażu to jest w stanie podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z konkretnym przedsiębiorstwem. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję odnośnie tego czy wybranie się na staż do danej firmy ma sens. 

Kolejna droga poszukiwania stażu to odwiedzenie stron internetowych konkretnych firm. Na nich bardzo często znajduje się zakładka „praca”, w której można znaleźć aktualne oferty na dane stanowiska.W tej zakładce znajdują się czasem również informacje o praktykach. Można w ten sposób znaleźć ciekawe oferty i przy tym dołączyć do firm, w których chce się pracować. Coraz większe znaczenie odgrywają także social media, gdzie również można znaleźć ciekawe oferty praktyk wakacyjnych. Coraz częściej rekrutacja specjalistów prowadzona jest właśnie na stronach firmowych bądź na różnego rodzaju grupach poświęconych programom stażowym. Rekrutacja specjalistów na wakacyjne praktyki odbywa się także na portalach z ogłoszeniami o pracę. Wiele dostępnych ofert powoduje, że łatwo znaleźć najlepszy staż dla siebie.

Warto stawiać na swój rozwój

Wakacyjny staż powinien być przede wszystkim szansą na rozwój kompetencji i zdobycie nowych doświadczeń. Już na rozmowie kwalifikacyjnej warto więc podkreślać tę kwestię i zadawać pytania odnośnie zadań, które będą zlecane podczas stażu. W ten sposób można dowiedzieć się czy dana firma faktycznie pozwoli się rozwinąć i czy jej oferta stażowa będzie naprawdę interesująca. Dzięki takiemu podejściu do sprawy, zdobyte na stażu kompetencje znacznie ułatwią dalsze życie zawodowe. 

Bardzo często firmy już w samym ogłoszeniu publikują wymagania wobec kandydata i zakres jego obowiązków w firmie. Dzięki temu można jeszcze przed wybraniem się na rozmowę zdobyć informację na temat tego, czego można się w firmie nauczyć. 

Warto postawić na staż dostosowany do potrzeb

Studenci wielu kierunków mają szerokie możliwości wybrania drogi zawodowej dla siebie. Przy wybieraniu stażu warto więc poszukać takiego, który będzie otwierał konkretną ścieżkę zawodową. Niektóre korporacje oferują nawet staże managerskie, które pozwalają sprawdzić się w roli osoby zarządzającej zespołem. Dzięki odbyciu takiego stażu można otworzyć sobie bardzo szeroką drogę rozwoju zawodowego. Dodatkowo dla dużych firm rekrutacja specjalistów na wakacyjne praktyki często jest świetną okazją na wykształcenie pracownika, który pozostanie w firmie na dłuższy czas. Dlatego też podczas praktyk, studenci bardzo często mają naprawdę wiele obowiązków i zdobywają różnorodne kompetencje. 

Podsumowanie

Wakacyjny staż to świetna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego i zwiększenia swoich szans na rynku pracy w przyszłości. Przy tym samo wybranie odpowiedniego stażu nie stanowi obecnie dużego problemu ze względu na mnogość ofert, spośród których można wybierać. Wszystko to powoduje, że każda młoda osoba już w okresie studiów może zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. Ważne jest zatem, aby odpowiednio wybrać program stażowy, który faktycznie będzie wiązał się ze zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności. 

Comments are closed.