Jak znaleźć dobrego Managera?

Rekrutacja managera to nie lada wyzwanie. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialne stanowisko – z jednej strony należy dbać o wykonanie założonego planu, z drugiej o dobro i wysoki poziom motywacji zespołu. Dodatkowo kierownicy mają duży wpływ na wyniki finansowe firmy, w związku z tym praca na tym stanowisku często wiąże się z życiem pod dużą presją. Osoba, która się sprawdzi musi mieć szereg cech, takich jak cierpliwość, komunikatywność, szybkie podejmowanie trafnych decyzji, błyskotliwość, empatia. Te kompetencje często są trudne do nabycia, ale z pewnością nie są niemożliwe do osiągnięcia. 

Kandydaci pasywni

Już sam profil stanowiska managera nie ułatwia rekruterom zadania. Tymczasem obecna sytuacja na rynku pracy dodatkowo działa na niekorzyść. Dobrych specjalistów i managerów jest zbyt mało w porównaniu do zapotrzebowania na nich. Kiedyś wystarczyło ogłoszenie o pracę na popularnym portalu i rekrutacja była zamknięta – teraz spływ aplikacji jest mały, a nawet jeśli pojawią się kandydatury, to niestety często nie są zbyt dobre. Specjaliści i kierownicy nie poszukują aktywnie pracy – mają już dobrą posadę. Takie osoby nazywamy kandydatami pasywnymi. Należy samodzielnie ich odnaleźć i się z nimi skontaktować – inaczej nigdy nie pozyskamy ich aplikacji. W grę wchodzi więc metoda rekrutacyjna nazywana executive search.

Czym jest executive search?

Jest to metoda wykorzystywana w przypadku rekrutacji osób o wysokim poziomie kompetencji – najlepszej klasy specjalistów, czy też kadry zarządzającej. Executive search nie należy do łatwych – konieczne jest bowiem dotarcie do kandydatów za pomocą metod bezpośrednich, a przy tym rekruter musi zachować najwyższe standardy pracy. 
Aby dotrzeć do kandydatów, przydatny staje się direct search, który polega na bezpośrednim poszukiwaniu odpowiednich osób i nawiązaniu z nimi kontaktu. Ponieważ rozmawiamy z ludźmi, którzy nie chcą zmienić pracy, rekruter musi mieć dużą wiedzę o stanowisku i specyfice pracy, tak by był w stanie przekonać kandydata do podjęcia rozmów. Samo dotarcie do kandydatów również nie jest proste – często wykorzystuje się do tego portale społecznościowe, jednak dobre efekty daje też opieranie się na własnej bazie kontaktów.
Poszukiwanie najlepszych z najlepszych wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która spada na rekrutera. Musi on prowadzić proces z zachowaniem najwyższych standardów i etyki pracy. Często takie rekrutacje są również niejawne (tzn. nie można powiedzieć kandydatowi, do jakiej firmy jest prowadzona rekrutacja), a przy tym należy zadbać o odpowiedni komfort tej osoby. Połączenie tych rzeczy może sprawić trudności. Nic więc dziwnego, że realizacji tych procesów podejmują się najlepsi konsultanci – mogący się pochwalić dużym doświadczeniem zawodowym i rozbudowaną bazą kontaktów.

Jak najlepiej ocenić kompetencje kandydatów?

Manager to odpowiedzialna rola, mająca duży wpływ na funkcjonowanie zespołu oraz wyniki firmy. Z tą pozycją wiąże się duża odpowiedzialność. Wobec tego należy zadbać o to, by już podczas rekrutacji być pewnym, że wybrana przez nas osoba sprawdzi się na tym stanowisku. Najlepiej do tego nada się metoda rekrutacyjna nazywana Assessment Centre (AC). Daje ona największą skuteczność w trafnym ocenieniu poziomu kompetencji koniecznych na danym stanowisku. Prowadzona w formie grupowego spotkania, podczas którego uczestnicy wykonują zadania (indywidualne i zespołowe). Każde zadanie ma na celu zbadać kompetencje wymagane na danym stanowisku, które wcześniej zostały zdefiniowane i opisane. Podczas sesji AC specjalnie wyszkoleni do swojej roli asesorzy sprawdzają, czy kandydaci przejawiają tendencję do danych zachowań i czy w związku z tym posiadają wymagane kompetencje.
Należy pamiętać, że im wyższe stanowisko i im większa odpowiedzialność spoczywa na danej osobie – tym większe koszty zostaną wygenerowane w przypadku nietrafionej rekrutacji. Mając to na uwadze warto zainwestować więcej środków w proces rekrutacji, tak by mieć pewność, że wybraliśmy właściwie. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Programy rozwojowe w firmach

Szanse na wzrost i sukces firmy są ściśle powiązane z potencjałem rozwojowym pracowników. Obecna sytuacja na rynku pracy coraz bardziej sprzyja zatrudnionym. Niskie bezrobocie i niedobór talentów sprawia,
CZYTAJ

Work life balance, czyli świąteczny czas odpoczynku

Grudzień się kończy, zaczyna się więc czas na ostatni odpoczynek w tym roku! Na Gwiazdkę czeka wiele osób, aby móc w końcu cieszyć się chwilami dni wolnych od pracy. Jednak część pracowników nawet
CZYTAJ

Jak sprawdzić referencje przyszłego pracownika?

Firmy bardzo często otrzymują dziesiątki, a nawet setki aplikacji od osób zainteresowanych pracą. Osoba rekrutująca w pierwszej kolejności sprawdza czy kandydat spełnia wymagania na aplikowane stanowisko – czy posiada odpowiednie wykształcenie, doświadcz
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl