Jak znaleźć dobrego Managera?

Rekrutacja managera to nie lada wyzwanie. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialne stanowisko – z jednej strony należy dbać o wykonanie założonego planu, z drugiej o dobro i wysoki poziom motywacji zespołu. Dodatkowo kierownicy mają duży wpływ na wyniki finansowe firmy, w związku z tym praca na tym stanowisku często wiąże się z życiem pod dużą presją. Osoba, która się sprawdzi musi mieć szereg cech, takich jak cierpliwość, komunikatywność, szybkie podejmowanie trafnych decyzji, błyskotliwość, empatia. Te kompetencje często są trudne do nabycia, ale z pewnością nie są niemożliwe do osiągnięcia. 

Kandydaci pasywni

Już sam profil stanowiska managera nie ułatwia rekruterom zadania. Tymczasem obecna sytuacja na rynku pracy dodatkowo działa na niekorzyść. Dobrych specjalistów i managerów jest zbyt mało w porównaniu do zapotrzebowania na nich. Kiedyś wystarczyło ogłoszenie o pracę na popularnym portalu i rekrutacja była zamknięta – teraz spływ aplikacji jest mały, a nawet jeśli pojawią się kandydatury, to niestety często nie są zbyt dobre. Specjaliści i kierownicy nie poszukują aktywnie pracy – mają już dobrą posadę. Takie osoby nazywamy kandydatami pasywnymi. Należy samodzielnie ich odnaleźć i się z nimi skontaktować – inaczej nigdy nie pozyskamy ich aplikacji. W grę wchodzi więc metoda rekrutacyjna nazywana executive search.

Czym jest executive search?

Jest to metoda wykorzystywana w przypadku rekrutacji osób o wysokim poziomie kompetencji – najlepszej klasy specjalistów, czy też kadry zarządzającej. Executive search nie należy do łatwych – konieczne jest bowiem dotarcie do kandydatów za pomocą metod bezpośrednich, a przy tym rekruter musi zachować najwyższe standardy pracy. 
Aby dotrzeć do kandydatów, przydatny staje się direct search, który polega na bezpośrednim poszukiwaniu odpowiednich osób i nawiązaniu z nimi kontaktu. Ponieważ rozmawiamy z ludźmi, którzy nie chcą zmienić pracy, rekruter musi mieć dużą wiedzę o stanowisku i specyfice pracy, tak by był w stanie przekonać kandydata do podjęcia rozmów. Samo dotarcie do kandydatów również nie jest proste – często wykorzystuje się do tego portale społecznościowe, jednak dobre efekty daje też opieranie się na własnej bazie kontaktów.
Poszukiwanie najlepszych z najlepszych wiąże się z dużą odpowiedzialnością, która spada na rekrutera. Musi on prowadzić proces z zachowaniem najwyższych standardów i etyki pracy. Często takie rekrutacje są również niejawne (tzn. nie można powiedzieć kandydatowi, do jakiej firmy jest prowadzona rekrutacja), a przy tym należy zadbać o odpowiedni komfort tej osoby. Połączenie tych rzeczy może sprawić trudności. Nic więc dziwnego, że realizacji tych procesów podejmują się najlepsi konsultanci – mogący się pochwalić dużym doświadczeniem zawodowym i rozbudowaną bazą kontaktów.

Jak najlepiej ocenić kompetencje kandydatów?

Manager to odpowiedzialna rola, mająca duży wpływ na funkcjonowanie zespołu oraz wyniki firmy. Z tą pozycją wiąże się duża odpowiedzialność. Wobec tego należy zadbać o to, by już podczas rekrutacji być pewnym, że wybrana przez nas osoba sprawdzi się na tym stanowisku. Najlepiej do tego nada się metoda rekrutacyjna nazywana Assessment Centre (AC). Daje ona największą skuteczność w trafnym ocenieniu poziomu kompetencji koniecznych na danym stanowisku. Prowadzona w formie grupowego spotkania, podczas którego uczestnicy wykonują zadania (indywidualne i zespołowe). Każde zadanie ma na celu zbadać kompetencje wymagane na danym stanowisku, które wcześniej zostały zdefiniowane i opisane. Podczas sesji AC specjalnie wyszkoleni do swojej roli asesorzy sprawdzają, czy kandydaci przejawiają tendencję do danych zachowań i czy w związku z tym posiadają wymagane kompetencje.
Należy pamiętać, że im wyższe stanowisko i im większa odpowiedzialność spoczywa na danej osobie – tym większe koszty zostaną wygenerowane w przypadku nietrafionej rekrutacji. Mając to na uwadze warto zainwestować więcej środków w proces rekrutacji, tak by mieć pewność, że wybraliśmy właściwie. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Direct Search, czyli jak złowić wartościowego pracownika

Udany proces rekrutacyjny kończy się zatrudnieniem kandydata, który wniesie do firmy wiedzę, oczekiwane kompetencje i doświadczenie. Powszechnie jednak wiadomo, że osoby, sprawdzające się na swoim stanowisku,
CZYTAJ

Polskie miasta outsourcingowe

Rynek outsourcingu usług biznesowych w Polsce systematycznie rośnie, stając się jednym z najważniejszych rynków w Europie i na świecie. Obok zagranicznych, globalnych dostawców usług outsourcingowych, polski rynek z powodzeniem obsługują krajowe przedsięb
CZYTAJ

Jak wrócić do pracy po urlopie żeby nie bolało?

Pourlopowy stres może mocno dawać się we znaki. Gdy pracujemy, jesteśmy w stanie ciągłej gotowości i napięcia, natomiast podczas urlopu funkcjonujemy na znacznie zwolnionych obrotach. Z kolei po wakacjach czeka nas mobilizacja i nowe zadania. Owszem, wra
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl