Dlaczego warto wybrać się na targi pracy?

Poszukując nowej posady, na pewno przeglądasz setki ofert pracy w internecie. Tymczasem pomimo rozpowszechnionego mitu „rynku pracownika” przejście procesu rekrutacji specjalistów wcale nie jest prostym zadaniem. Owszem firmy często nie mają wielu kandydatów, jednak ich oczekiwania względem nich są spore. Z tego też powodu warto swoje działania wzbogacić o aspekt offline. Dobrym pomysłem jest udział w targach pracy, dzięki którym wzrośnie Twoja szansa na zdobycie wymarzonej posady. 

Poznaj pracodawców

Głównym celem targów jest połączenie kandydatów z pracodawcami. Przede wszystkim więc poznasz na nich wiele firm – oczywiście niektóre z nich będą Ci znane, jednak nie ograniczaj się – zainteresuj się również organizacjami, o których nie słyszałeś. Być może wśród nich jest taka, która nie tylko szuka osób o Twoim profilu, lecz która spełnia Twoje wszystkie wymagania, co do nowego pracodawcy. Targi to świetna okazja, by poznać firmy i dowiedzieć się o nich czegoś nowego. Porozmawiaj na stoisku z przedstawicielami organizacji – dzięki temu możesz się dowiedzieć, jaka kultura organizacyjna panuje w firmie, jak się w niej pracuje, na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji i jak wygląda sam proces. To pomoże Ci podczas aplikacji, a także da Ci ogląd, czy firma ta jest dla Ciebie odpowiednia.
Z drugiej strony pracownicy firmy również będą mogli Cię poznać – przejrzą Twoje CV, zadadzą Ci kilka pytań. Jeśli będą posiadać pasującą do Twojego profilu ofertę pracy, być może od razu zaproszą Cię na rozmowę, lub poproszą o kontakt do Ciebie i w późniejszym czasie się do Ciebie odezwą. Pamiętaj też, że oferty prezentowane na targach są zawsze aktualne. Dzięki temu więc możesz wyprzedzić konkurencję w procesie rekrutacji specjalistów.

Zweryfikuj swoje plany zawodowe

Targi dają Ci okazję, by porozmawiać z ludźmi, którzy pracują w sektorze, w którym Ty chcesz się rozwijać. To wiec doskonała okazja, by poznać oczekiwania potencjalnych pracodawców, a także zweryfikować, jak wygląda branża oraz praca w niej. Bardziej doświadczeni ludzie, którzy przeszli tę samą drogę co Ty, podzielą się swoją historią i udzielą Ci rad – to pozwoli Ci sprawdzić, czy idziesz w dobrym kierunku. Da Ci to też podstawę do zweryfikowania swoich planów zawodowych, a także ułożenia przemyślanej ścieżki kariery. Ponadto pracownicy firm wskażą Ci, jakie Twoje kompetencje muszą zostać jeszcze podszkolone, by zdobyć upragnioną posadę. 

Weź udział w wydarzeniach towarzyszących

Targi pracy to nie tylko wystawcy i kontakt z firmami – to również okazja, by wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. Zobacz, czy organizowane są szkolenia, warsztaty albo wykłady. Często dotyczą one poszukiwania pracy oraz rozwijania umiejętności miękkich. 
Twoje CV może zostać sprawdzone przez profesjonalistów, a dodatkowo będzie istnieć możliwość wzięcia udziału w próbnych rozmowach kwalifikacyjnych, po których dostaniesz feedback z informacjami, co musisz poprawić i na co zwrócić uwagę. Trening czyni mistrza – wobec tego na  prawdziwej rozmowie będziesz dobrze przygotowany i oczarujesz potencjalnego pracodawcę.

Jak się przygotować do targów pracy?

Dobre przygotowanie to podstawa udanego działania. Zastosuj tę zasadę również w przypadku udziału w targach pracy. Sprawdź, jakie firmy będą obecne na wydarzeniu. Przygotuj sobie listę tych najciekawszych dla Ciebie, zobacz na ich stronie, czy mają interesujące oferty pracy, a podczas eventu w pierwszej kolejności udaj się do ich stoisk. Z trafieniem na pewno pomoże Ci mapka, którą powinien udostępnić organizator.

Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać pracodawcom i co chcesz się o nich dowiedzieć – przecież targi to dla Ciebie szansa, by zgromadzić informacje przydatne w późniejszym procesie rekrutacji. Zobacz też, jakie wydarzenia towarzyszące są w planach i zapisz się na nie z wyprzedzeniem.

Oczywiście przygotuj też swoje CV – wydrukuj je w kilku egzemplarzach i nie zapomnij wziąć ze sobą. Będziesz mógł je rozdać potencjalnym pracodawcom. Na same targi przyjdź wyspany i z dobrym nastawieniem – dzięki temu wzrośnie Twoja szansa na zrobienie dobrego wrażenia na przedstawicielach firmy. Powodzenia!

Comments are closed.