Dlaczego warto wybrać się na targi pracy?

Poszukując nowej posady, na pewno przeglądasz setki ofert pracy w internecie. Tymczasem pomimo rozpowszechnionego mitu „rynku pracownika” przejście procesu rekrutacji specjalistów wcale nie jest prostym zadaniem. Owszem firmy często nie mają wielu kandydatów, jednak ich oczekiwania względem nich są spore. Z tego też powodu warto swoje działania wzbogacić o aspekt offline. Dobrym pomysłem jest udział w targach pracy, dzięki którym wzrośnie Twoja szansa na zdobycie wymarzonej posady. 

Poznaj pracodawców

Głównym celem targów jest połączenie kandydatów z pracodawcami. Przede wszystkim więc poznasz na nich wiele firm – oczywiście niektóre z nich będą Ci znane, jednak nie ograniczaj się – zainteresuj się również organizacjami, o których nie słyszałeś. Być może wśród nich jest taka, która nie tylko szuka osób o Twoim profilu, lecz która spełnia Twoje wszystkie wymagania, co do nowego pracodawcy. Targi to świetna okazja, by poznać firmy i dowiedzieć się o nich czegoś nowego. Porozmawiaj na stoisku z przedstawicielami organizacji – dzięki temu możesz się dowiedzieć, jaka kultura organizacyjna panuje w firmie, jak się w niej pracuje, na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji i jak wygląda sam proces. To pomoże Ci podczas aplikacji, a także da Ci ogląd, czy firma ta jest dla Ciebie odpowiednia.
Z drugiej strony pracownicy firmy również będą mogli Cię poznać – przejrzą Twoje CV, zadadzą Ci kilka pytań. Jeśli będą posiadać pasującą do Twojego profilu ofertę pracy, być może od razu zaproszą Cię na rozmowę, lub poproszą o kontakt do Ciebie i w późniejszym czasie się do Ciebie odezwą. Pamiętaj też, że oferty prezentowane na targach są zawsze aktualne. Dzięki temu więc możesz wyprzedzić konkurencję w procesie rekrutacji specjalistów.

Zweryfikuj swoje plany zawodowe

Targi dają Ci okazję, by porozmawiać z ludźmi, którzy pracują w sektorze, w którym Ty chcesz się rozwijać. To wiec doskonała okazja, by poznać oczekiwania potencjalnych pracodawców, a także zweryfikować, jak wygląda branża oraz praca w niej. Bardziej doświadczeni ludzie, którzy przeszli tę samą drogę co Ty, podzielą się swoją historią i udzielą Ci rad – to pozwoli Ci sprawdzić, czy idziesz w dobrym kierunku. Da Ci to też podstawę do zweryfikowania swoich planów zawodowych, a także ułożenia przemyślanej ścieżki kariery. Ponadto pracownicy firm wskażą Ci, jakie Twoje kompetencje muszą zostać jeszcze podszkolone, by zdobyć upragnioną posadę. 

Weź udział w wydarzeniach towarzyszących

Targi pracy to nie tylko wystawcy i kontakt z firmami – to również okazja, by wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. Zobacz, czy organizowane są szkolenia, warsztaty albo wykłady. Często dotyczą one poszukiwania pracy oraz rozwijania umiejętności miękkich. 
Twoje CV może zostać sprawdzone przez profesjonalistów, a dodatkowo będzie istnieć możliwość wzięcia udziału w próbnych rozmowach kwalifikacyjnych, po których dostaniesz feedback z informacjami, co musisz poprawić i na co zwrócić uwagę. Trening czyni mistrza – wobec tego na  prawdziwej rozmowie będziesz dobrze przygotowany i oczarujesz potencjalnego pracodawcę.

Jak się przygotować do targów pracy?

Dobre przygotowanie to podstawa udanego działania. Zastosuj tę zasadę również w przypadku udziału w targach pracy. Sprawdź, jakie firmy będą obecne na wydarzeniu. Przygotuj sobie listę tych najciekawszych dla Ciebie, zobacz na ich stronie, czy mają interesujące oferty pracy, a podczas eventu w pierwszej kolejności udaj się do ich stoisk. Z trafieniem na pewno pomoże Ci mapka, którą powinien udostępnić organizator.
Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać pracodawcom i co chcesz się o nich dowiedzieć – przecież targi to dla Ciebie szansa, by zgromadzić informacje przydatne w późniejszym procesie rekrutacji. Zobacz też, jakie wydarzenia towarzyszące są w planach i zapisz się na nie z wyprzedzeniem.

Oczywiście przygotuj też swoje CV – wydrukuj je w kilku egzemplarzach i nie zapomnij wziąć ze sobą. Będziesz mógł je rozdać potencjalnym pracodawcom. Na same targi przyjdź wyspany i z dobrym nastawieniem – dzięki temu wzrośnie Twoja szansa na zrobienie dobrego wrażenia na przedstawicielach firmy. Powodzenia!

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Stereotypy w miejscu pracy

Stereotypy towarzyszą nam w codziennym życiu – dzięki utartym schematom myślenia możemy szybko przeanalizować sytuację i zareagować na nią. Poprzez swoją bezrefleksyjną naturę często jednak przynoszą one więcej szkody niż pożytku
CZYTAJ

Candidate experience, czyli na co zwrócić uwagę w czasie procesu rekrutacji?

Candidate experience to modny ostatnio termin często przewijający się w temacie rekrutacji pracowników. Pod tym pojęciem kryje się suma wszystkich wrażeń, doświadczeń oraz opinii kandydata z całej rekrutacji. Obejmuje wszystkie etapy już od momentu przegl
CZYTAJ

Walory estetyczne w CV

Rekrutacja to proces wieloetapowy, który zaczyna się od selekcji CV kandydatów. Dobry życiorys to więc podstawa sukcesu. Musi on zawierać opis Twoich umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Dodatkowo powinien być dopasowany do oferty pracy, na którą
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl