Top 5 książek które każdy HR-owiec powinien przeczytać

HR idzie z duchem czasu i w przeciągu ostatnich 20 lat dynamicznie się zmienił – z działu zajmującego się obsługą procesów kadrowych, stał się nowoczesnym pionem, którego celem jest wspieranie biznesu tak, by ten wypracował, jak największe zyski dla firmy. Aby nadążyć za tymi zmianami my również musimy się rozwijać. Często jednak skupiamy się na tym, by pracownicy, których mamy pod opieką, poszerzali swoje umiejętności. Tymczasem pamiętajmy o nas. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy wybrać 5 książek, które według nas powinien przeczytać każdy HR-owiec.


Laszlo Bock Praca Rządzi! 


Zacznijmy z wysokiego C – autor książki przez lata pracował w Google, czyli firmie będącej czołowym pracodawcą i obiektem pożądania pracowników z całego świata. Laszlo Bock zdradza, co stoi za sukcesem tej firmy z punktu widzenia HR-u. Książka zawiera wiele ciekawych przykładów, case study oraz narzędzi i technik, które możemy wykorzystać w naszej codziennej pracy. Inspiracje, które odnajdziemy w tej pozycji, mogą wspomóc nas w staniu się liderem na lokalnym rynku. 
Maja Gotkowska Candidate experience Jeszcze kandydat, czy już klient? 


W ostatnich latach rekrutacja specjalistów nie należała do łatwych zadań – do głosu doszedł więc termin candidate experience. Opisuje on, jak prawidłowo przeprowadzić kandydata przez cały proces rekrutacyjny, tak by po jego zakończeniu (niezależnie od wyników) był zadowolony. Negatywne doświadczenia z udziału w rekrutacji wpłyną bowiem nie tylko na postrzeganie naszej marki pracodawcy, lecz również marki konsumenckiej. 


Maja Gotkowska jest znaną i cenioną specjalistką z tej dziedziny – jej książka to przede wszystkim zbiór praktycznych wskazówek spisanych na podstawie jej dużego doświadczenia. Pomogą one zbudować  odpowiedni proces candidate experience w naszej organizacji.


Robert B. Cialdini Wywieranie wpływu na ludzi 


Kultowa już książka profesora psychologii Roberta Cialdini to ciągle jeden z must have książek dla HR-owca. Cialdini porusza tematy z zakresu psychologii społecznej i opisuje mechanizmy stojące za relacjami międzyludzkimi. Umożliwi nam to lepsze zrozumienie, co wpływa na motywację ludzi i na ich działanie. Przede wszystkim jednak książka ta skupia się na zasadach, dzięki których wykorzystaniu możliwe jest wywierania wpływu na innych – zarówno na jednostkę, jak i na grupę. 


Jan Tegze Full Stack Recruiter: The Modern Recruiter’s Guide


Dużą część pracy HR-owca zajmuje rekrutacja. Z tego względu warto zainteresować się pozycją, która w kompleksowy sposób przybliża ten wycinek naszej rzeczywistości. Książka składa się z dwóch części – w pierwszej znajdziemy opis metod i technik szukania kandydatów, a także przykłady z życia wzięte. Nie znajdziemy tutaj jednak kolejnego tłumaczenia, jak prowadzić sourcing na Linkedin – Jan Tegze dzieli się informacjami, jak poszukiwać kandydatów i prowadzić rekrutację specjalistów, np. poprzez wykorzystanie zapytań SQL! Druga część książki to szczegółowe wyjaśnienie, jak powinien wyglądać poprawny proces rekrutacji – poruszone zostają tematy employer brandingu, kontaktu z kandydatem, czy też dbania o dobry employee experience. 


Michael Armstron, Stephen Taylor Zarządzanie Zasobami Ludzkimi


Nasz ranking kończymy pozycją nazywaną „biblią HR-u”. Na 900 stronach autorzy opisują wszystkie najważniejsze obszary zarządzania zasobami ludzkimi – począwszy od rekrutacji, zaangażowania i motywacji, kończąc na polityce wynagrodzeń i kadr. Musimy podkreślić, że odnajdziemy tutaj zarówno wiedzę teoretyczną, która pozwoli nam na zrozumienie zależności leżących u podstaw danego zjawiska, jak również wiele konkretnych technik i narzędzi, które możemy wdrożyć w naszej organizacji.


Zainspiruj się do działania!


Książki zawsze powinny być dla nas źródłem wiedzy oraz inspiracji. Pamiętajmy jednak, że nim wprowadzimy do naszej organizacji metody i narzędzia, które są tam opisane, powinniśmy najpierw zastanowić się, jak dostosować je do warunków panujących w naszej firmie. Każde przedsiębiorstwo jest bowiem inne i to, co działa doskonale w jednym, niekoniecznie musi sprawdzić się u nas. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Ocena 360 – dlaczego wciąż ma sens?

Zależy nam, by zatrudnieni w naszej firmie ludzie pracowali najlepiej, jak się tylko da. Aby to osiągnąć, potrzebne jest przekazywanie im regularnego feedbacku, który będzie zawierał informacje, co należy poprawić, by podnieść efektywność
CZYTAJ

„Pracowy” rachunek sumienia na koniec roku

Zrezygnowany przeglądasz oferty pracy i słyszysz przy tym, jak Twoi znajomi biorą udział w wielu często niełatwych procesach rekrutacji specjalistów, podczas gdy Ty cały czas trwasz w nielubianej firmie. Zastanawiasz się, czemu nie jesteś na ich miejscu.
CZYTAJ

Projektowanie zadań do Assessment Centre

Podczas procesu rekrutacyjnego dużą wagę przykłada się do sprawdzenia kompetencji twardych – tzn. wiedzy koniecznej do pracy na danym stanowisku. Tymczasem ocena kompetencji miękkich ciągle jest zaniedbywana. Jednym z powodów tej sytuacji może być
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl