Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych zmian. Postęp technologiczny ostatnich 30 lat był tak ogromny, że już teraz zastanawiamy się dokąd to wszystko zmierza. Czy dożyjemy czasów w których ludzie będą zbędni, a całą pracę wykonywać będą za nas maszyny i komputery? 

Roboty zastąpią ludzi?

Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Owszem, zaawansowane technologie przejmą od nas niektóre najprostsze procesy, ale trzeba pamiętać, że żadna sztuczna inteligencja nie będzie działać, dopóki nie zaprogramuje jej człowiek. Ponadto, firmy doradztwa personalnego wskazują, że dzięki rozwojowi technologicznemu i właściwie wszystkich sektorów gospodarki i biznesu, na rynku pojawiają się nowe wyzwania, którym w jakiś sposób trzeba sprostać. Globalny rozwój wpływa nie tylko na to w jaki sposób wykonujemy swoją pracę, ale także to jaką pracę wykonujemy. Bo oprócz tego, że jesteśmy w stanie niektóre role i czynności zautomatyzować, otwierają się też przed nami nowe możliwości i szanse na rozwój oraz specjalizacje w nowych dziedzinach. Nowe profesje zalewają zatem niemal każdą branżę.

Nowe specjalizacje

I tak w organizacjach pojawiają się managerowie ds. transition, optymalizacji procesów, specjalistyczni analitycy biznesowi czy osoby zajmujące się automatyzacją i robotyzacją procesów. W branży finansowej mamy specjalistów od transformacji cyfrowej tego sektora, analityków ryzyka czy też osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo finansów.  W branży IT rozwijają się takie obszary jak specjalista w zakresie big data i cloud compounding, osoby zajmujące się zaawansowaną algorytmizacją, internetem rzeczy czy też bezpieczeństwem cyfrowym. W branży marketingowej potrzebujemy specjalistów do spraw promocji online, specjalistów od user experience, optymalizatorów kampanii,  ale także i kreatywnych myślących nieszablonowo umysłów. Ogromne wyzwania stoją także przed przedstawicielami opieki medycznej w zakresie nowych metod leczenia, wykonywanych zabiegów (pojawiło się nawet określenie tele-chirurg, czyli lekarz sterujący maszyną zamiast bezpośredniej pracy rąk przy operacjach pacjentów!), ale także psychologowie oraz trenerzy personalni.

Zmiany biznesowe

Jeśli  zmiany biznesowe są szybkie i dynamiczne, warto zastanowić się nad poszukiwaniem nowych kierunków. Jak się do tego zabrać? Z pomocą mogą przyjść agencje doradztwa personalnego, które dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu są w stanie wypracować możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń, przewidzieć reakcje pracowników i managerów oraz opracować alternatywne plany zapobiegania problemom. Doradztwo personalne dostarcza nowoczesnej wiedzy, danych, analiz i najlepszych rozwiązań, które organizacje mogą wykorzystać do optymalizacji swoich procedur i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi.  Tego typu usługi mogą objąć bardzo szeroki wachlarz narzędzi – od podstawowego audytu i diagnozy, poprzez wszelkiego rodzaju badania konsultingowe i szkolenia, a na rekrutacji potrzebnych pracowników na nowo powstałe stanowiska i outsourcingu tych likwidowanych kończąc. Warto więc w chwilach wątpliwych przemyśleć wsparcie z zewnątrz. 

Jedno jest pewne – zmian zachodzących na rynku nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ani często uniknąć. Warto więc pomyśleć odpowiednio wcześniej o możliwych konsekwencjach i przygotować się na różne scenariusze, jakie może nieść ze sobą przyszłość. Dzięki temu łatwiej będzie nam sprostać nowym wyzwaniom, które z pewnością się pojawią w polityce personalnej. Tylko od nas zależy czy podejdziemy do nich ad hoc, licząc na swoją intuicję i szczęście, czy będziemy w stanie merytorycznie stawić im czoła. 

Comments are closed.