Zawody przyszłości

Żyjemy w czasach bardzo dynamicznych zmian. Postęp technologiczny ostatnich 30 lat był tak ogromny, że już teraz zastanawiamy się dokąd to wszystko zmierza. Czy dożyjemy czasów w których ludzie będą zbędni, a całą pracę wykonywać będą za nas maszyny i komputery? 

Roboty zastąpią ludzi?

Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Owszem, zaawansowane technologie przejmą od nas niektóre najprostsze procesy, ale trzeba pamiętać, że żadna sztuczna inteligencja nie będzie działać, dopóki nie zaprogramuje jej człowiek. Ponadto, firmy doradztwa personalnego wskazują, że dzięki rozwojowi technologicznemu i właściwie wszystkich sektorów gospodarki i biznesu, na rynku pojawiają się nowe wyzwania, którym w jakiś sposób trzeba sprostać. Globalny rozwój wpływa nie tylko na to w jaki sposób wykonujemy swoją pracę, ale także to jaką pracę wykonujemy. Bo oprócz tego, że jesteśmy w stanie niektóre role i czynności zautomatyzować, otwierają się też przed nami nowe możliwości i szanse na rozwój oraz specjalizacje w nowych dziedzinach. Nowe profesje zalewają zatem niemal każdą branżę.

Nowe specjalizacje

I tak w organizacjach pojawiają się managerowie ds. transition, optymalizacji procesów, specjalistyczni analitycy biznesowi czy osoby zajmujące się automatyzacją i robotyzacją procesów. W branży finansowej mamy specjalistów od transformacji cyfrowej tego sektora, analityków ryzyka czy też osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo finansów.  W branży IT rozwijają się takie obszary jak specjalista w zakresie big data i cloud compounding, osoby zajmujące się zaawansowaną algorytmizacją, internetem rzeczy czy też bezpieczeństwem cyfrowym. W branży marketingowej potrzebujemy specjalistów do spraw promocji online, specjalistów od user experience, optymalizatorów kampanii,  ale także i kreatywnych myślących nieszablonowo umysłów. Ogromne wyzwania stoją także przed przedstawicielami opieki medycznej w zakresie nowych metod leczenia, wykonywanych zabiegów (pojawiło się nawet określenie tele-chirurg, czyli lekarz sterujący maszyną zamiast bezpośredniej pracy rąk przy operacjach pacjentów!), ale także psychologowie oraz trenerzy personalni.

Zmiany biznesowe

Jeśli  zmiany biznesowe są szybkie i dynamiczne, warto zastanowić się nad poszukiwaniem nowych kierunków. Jak się do tego zabrać? Z pomocą mogą przyjść agencje doradztwa personalnego, które dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu są w stanie wypracować możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń, przewidzieć reakcje pracowników i managerów oraz opracować alternatywne plany zapobiegania problemom. Doradztwo personalne dostarcza nowoczesnej wiedzy, danych, analiz i najlepszych rozwiązań, które organizacje mogą wykorzystać do optymalizacji swoich procedur i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi.  Tego typu usługi mogą objąć bardzo szeroki wachlarz narzędzi – od podstawowego audytu i diagnozy, poprzez wszelkiego rodzaju badania konsultingowe i szkolenia, a na rekrutacji potrzebnych pracowników na nowo powstałe stanowiska i outsourcingu tych likwidowanych kończąc. Warto więc w chwilach wątpliwych przemyśleć wsparcie z zewnątrz. 

Jedno jest pewne – zmian zachodzących na rynku nie jesteśmy w stanie zatrzymać, ani często uniknąć. Warto więc pomyśleć odpowiednio wcześniej o możliwych konsekwencjach i przygotować się na różne scenariusze, jakie może nieść ze sobą przyszłość. Dzięki temu łatwiej będzie nam sprostać nowym wyzwaniom, które z pewnością się pojawią w polityce personalnej. Tylko od nas zależy czy podejdziemy do nich ad hoc, licząc na swoją intuicję i szczęście, czy będziemy w stanie merytorycznie stawić im czoła. 

BLOG HR
Zobacz, co dzieje się w świecie HR

Tramwaj zwany…HR w Centrach!

18 i 19 października w Krakowie odbędzie się jedyna w Polsce konferencja dedykowana branży HR w firmach SSC/BPO/ITO – HR w Centrach Usług Biznesowych i IT. Pojawią się na niej kluczowi specjaliści i managerowie, których zabierzemy w trasę po różnych zagad
CZYTAJ

Digitalizacja w służbie rekrutacji

Znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko nie jest prostym zadaniem. Aby je ułatwić, w trakcie rekrutacji korzysta się z możliwości, jakie daje digitalizacja. Sprawdź, jak digitalizacja wpływa na rynek pracy i poszukiwania pracowników.
CZYTAJ

Biuro multikulti – spotkanie odmiennych kultur oraz pokoleń

Rozbudowa organizacji, fuzja firm, zmiana siedziby – to kilka przykładów sytuacji, które mogą prowadzić do zderzenia zupełnie odmiennych kultur. Jak sobie poradzić w momencie, kiedy w jednym miejscu spotykają się pracownicy różnych kultur oraz pokoleń?
CZYTAJ
Skontaktuj się z nami
Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 30. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu przetworzenia zgłoszenia, udzielenia odpowiedzi oraz realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Dane te nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Podstawą przetwarzania danych jest udzielona przez Państwa zgoda. Dane osobowe będą przechowywane do czasu realizacji działań wynikających z przesłanego zapytania. Posiadają Państwo prawo do:
  • • żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania a także prawo do przenoszenia swoich danych osobowych;
  • • wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody, nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • • Wniesienia skargi do organu nadzorczego (GIODO/PUODO)
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do przesłania zapytania.

Dane kontaktowe administratora danych:
AG TEST HR Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: Ul. Zwierzyniecka 30, 31-105, Kraków
Dane-osobowe@testhr.pl

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
iod@testhr.pl