Co kraj to proces rekrutacyjny

Mobilność to słowo, którego bez wątpienia możemy użyć do opisu dzisiejszych czasów. Z jednej strony w kontekście urządzeń, takich jak telefony czy komputery. Jednak również w odniesieniu do częstości i łatwości przemieszczania się, jak również zmiany miejsca zamieszkania. Wiąże się z tym także potrzeba poznawania nowych rynków pracy. Każdy rynek pracy charakteryzuje się innymi cechami, co także ma wpływ na sam proces rekrutacyjny.

Wielka Brytania

Aplikując do brytyjskiego pracodawcy musimy pamiętać o kilku charakterystycznych cechach, które mogą okazać się dla nas kluczowe podczas procesu rekrutacji. Pierwsza z nich dotyczy mówienia o własnych umiejętnościach. Zazwyczaj nie jesteśmy pewni czy chwalić się pracodawcy, że posiadamy konkretne umiejętności, czy może rozmówca nie odbierze tego pozytywnie. W Wielkiej Brytanii ważna jest skromność, a nawet obniżanie własnych kompetencji, ale z właściwym temu humorem. Rekruterzy brytyjscy czytają między wierszami i w taki sposób dowiadują się o kompetencjach kandydata. Kolejną ważną cechą procesu rekrutacyjnego na Wyspach jest kwestia finansów. Zazwyczaj oferty pracy zawierają informację o stawce, która obowiązuje na danym stanowisku. Negocjacje nie są zbyt mile widziane i mogą wpłynąć negatywnie na ocenę kandydata.

USA

Drugim rynkiem pracy, który szczególnie w poprzednim stuleciu był bardzo atrakcyjny dla Polaków, to rynek Stanów Zjednoczonych. Choć z Wielką Brytanią dzielą język, to jednak rekrutacja pracowników w tych dwóch krajach różni się znacząco. O ile na Wyspach lepiej nie mówić zbyt głośno o tym, w czym jest się ekspertem, o tyle w USA im głośniej, tym lepiej. Warto zadbać o własną autoprezentację i zwrócić na siebie uwagę już na etapie rekrutacji. Sprzyjać temu będzie ujęcie swojego dotychczasowego doświadczenia w ciekawy sposób. Przykładem jest nietypowe podejście do prowadzonych projektów, czy przedstawienie oryginalnych pomysłów na rozwój przyszłej organizacji.

Dużym plusem będzie również posiadanie referencji od poprzednich pracodawców. I po raz kolejny sprawdzi się tu zasada im więcej superlatyw, tym lepiej. Z elementów, które dotyczą pierwszego etapu rekrutacji pracowników – aplikowania – warto pamiętać, że Amerykanie nie dodają zdjęć do swoich CV. Lepiej nie umieszczać również danych, takich jak wiek, narodowość, hobby, czy stan cywilny.

Niemcy

Jeśli pomyślimy o tym, z jakimi cechami kojarzą nam się Niemcy, to pewnie jednymi z pierwszych będzie porządek, dobra organizacja i dokładność. Te cechy narodowe przekładają się również na proces rekrutacji pracowników. Aplikując u naszych zachodnich sąsiadów, warto przygotować sobie od razu wszystkie dokumenty, które potwierdzą nasze kwalifikacje ujęte w CV. Dyplom ukończenia studiów wyższych czy certyfikaty potwierdzające zdobycie danych kwalifikacji powinniśmy dołączyć do składanej aplikacji. Jeśli jakichś dokumentów brakuje, to jest bardzo prawdopodobne, że rekruterzy poproszą nas o ich dosłanie. O ile oczywiście będą zainteresowani naszą kandydaturą. W przypadku, gdy uda nam się zdobyć zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną w niemieckiej firmie, pamiętajmy o schludnym i profesjonalnym wyglądzie. Przyszły pracodawca w tym kraju z pewnością weźmie tę kwestię pod uwagę.

Japonia / kraje Azjatyckie

Na koniec Japonia, która również przyciąga wielu emigrantów z Europy. W Azji jednak znalezienie pracy wydaje się być dużo trudniejsze, nawet pomimo wielu lat doświadczenia lub wyjątkowych kompetencji. W wielu krajach azjatyckich ważne są bowiem koligacje i relacje międzyludzkie. Dlatego zanim zaczniemy aplikować, warto poznać jak najwięcej osób, które będą mogły nas polecić w interesującej nas firmie. Warto także rozejrzeć się za firmą, z którą chcielibyśmy się związać na kilka najbliższych lat. Azjaci niechętnie zmieniają miejsce pracy, a raczej pną się po szczeblach kariery w obszarze tej samej organizacji.

Wymienione wyżej różnice nasuwają prosty wniosek. Planując zmianę miejsca zamieszkania, a co za tym ścieżki zawodowej, warto zdobyć jak najwięcej informacji o rynku pracy w danym kraju. Uchroni nas to przed popełnieniem faux pas podczas procesu rekrutacyjnego. Zwiększy także nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy i zapewni rozwój w wybranym przez nas kierunku zawodowym.

Comments are closed.